Vestel Confy Model Kombilerin Arıza Kodları ve çözümleri


Bu yazıda vereceğimiz bilgiler, Vestel Confy 24 HED (Hermetik-Bitermik-DG) – Vestel Confy 28 HCD (Hermetik – Manotermik – DK) kombiler içindir.
Not: Vestel Confy Model Kombilerde gösterge ekranı bulunmaz, olaşan arızalar led ışıkların durumuna göre tespit edilir.


L3 ışığı yanıp sönerken L4 yanıyorsa (Cihazda ateşleme sorunu var)

Çözümü: Bu arıza durumunda, kombinin sağlıklı bir şekilde ateşleme yapamadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Dairenize gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa, kapalı gaz vanalarını açın. Gaz akışı olduğu halde sorun devam ediyorsa kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen sorun düzelmediyse gaz armatörü, iyonizasyon elektrotu yada kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Sorunun net tespti ve onarımı için servis desteği gerekir.


L3 ışığı hızlı yanıp sönerken L4 yanıyorsa (Kalorifer sensöründe sorun var)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombi ya hiç ısıtma yapmaz yada çok az ısıtma yapar. Kalorifer sensöründe arıza olacağı gibi sensör bağlantılarında kopma, temassızlık veya kısa devre de olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Uzman desteği almanız en doğrusu olacaktır.


L6 ışığı hızlı yanıp sönerken L4 yanıyorsa (Kombi sıcak su sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombiden çıkan ve dolaşıma katılan sıcak suyun sıcaklığını ölçen sensörde bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada kısa devre de olabilir. Arızanın kesin tanısı ve onarımı için servis desteği gereklidir.


L4 ışığı hızlı yanıp sönerse ( Kombide aşırı ısınma sorunu var)

Çözümü: Kombi içindeki suyun yüksek sıcaklığa ulaşmasına bağlı olarak limit termostatının devreye girdiğini ifade eden arıza durumudur. Kombi kendini korumaya alır ve kilitlenir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiyi soğutmaktır. Bunun için de kombiye en yakın olan 3 kaloriferin vanalarını kontrol edin kapalı olanları açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlere rağmen sorun devam ediyorsa kombi devri daim pompası, üç yollu vana yada ana eşanjörde sorun olacağı gibi kalorifer sisteminde tıkanma, kireçlenme olabilir. Sorunun tespiti ve onarımı için servis ekipleri ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


L7 ışığı hızlı yanıp sönerken L4 yanıyorsa (Hermetik kombide Prosestat sorunu var)

Çözümü: Vestel Confy hermetik model kombide meydana gelen bu arızada kombide yanma sonucu açığa çıkan atık gazların atıldığı sistemde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Cihazda ana kart, fan yada prosestatta arıza meydana gelmiş olabilir. Arızanın kesin tanısı ve tamiri için servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması önemlidir.


L7 ışığı hızlı yanıp sönerken L4 yanıyorsa (Bacalı kombide atık gaz tahliye sorunu)

Çözümü: Vestel Confy bacalı model kombinin atık gaz tahliye sisteminde bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kombi baca sensöründe arıza veya sensörün kablo bağlantılarında kopma, temassızlık olabilir. Bunun dışında, baca yeteri kadar iyi çekmiyor yada tıkalı olabilir. Sorunun kesin tanısı ve tamiri için servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması en uygunudur.


L6 ve L7 hızlı yanıp sönerken L4 yanıyorsa (Kombi su basıncı düşük)

Çözümü: Kombinin verimli bir şekilde çalışabilmesi için su basınç değerinin 1,5 bar olması gerekir. Bu arıza durumunda kombi su basınç değeri 1,5 barın altına inmiştir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin alt kısmındaki su doldurma musluğunu açarak kombiye su alın. Basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelmiyorsa kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen arıza devam ediyorsa, servis ekiplerinden destek almanız gerekir.


Tüm ışıklar hızlı yanıp sönerse (Kombi ana kartında sorun var)

Çözümü: Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombinin beyni olarak nitelendirilen anar kartta bir iletişim sorunu olduğu anlaşılır. En kısa sürede teknik servis ekipleriyle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


L3, L6 ve L7 Işıkları yanarken L4 Hızlı Yanıp Sönerse (Kombi ana kartı arızalı)

Çözümü: Kombinin en önemli parçası olan ana kartta arıza olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis ekiplerinin arızayı uygun ekipmanlar ile değerlendirmesi gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir