Vaillant Vuw Pro Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Bu yazımızda, Vaillant Vuw Pro kombide karşınıza çıkacak arıza durumlarını ve çözüm yollarını paylaşacağız. Üzerinde ekran bulunmayan bu kombi modelinde, arıza durumları kontrol panelindeki led ışıkların yanıp sönme şekline göre  anlaşılır. Arıza durumlarını soru cevap şeklinde yazacağız.

Kombi Şalteri Açıkken 1. Işık Yanıyor Mu?

Işık yanıp sönüyorsa; Bu durumda kombi çok ısınmış ve kendini koruma moduna almıştır. Kullanıcı olarak yapmanız gereken şey, kombinin sıcaklığını düşürmektir. Kombi altındaki vanaları ve petek vanalarını kontrol edin ve kapalı vanalar varsa açın. Eğer vanalar açık olduğu halde bu arıza oluşuyorsa, pompada sorun, ana eşanjörde sorun, üç yollu vanada sorun olabilir. Yada kalorifer tesisatında tıkanma yada kireçlenme olabilir. Arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Işık yanmıyorsa; Bu durumda kombiye elektrik akımı gelip gelmediğinden emin olmanız lazım, eğer kombiye elektrik geldiği halde led ışık yanmıyorsa, ana kartta arıza, kombi elektrik bağlantılarında sorun olabilir. Arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Kombide 2. Işık Yanıyor Mu?

Işık yanıyorsa; Bu bir arıza durumu değildir. Kombide sıcak su vardır ve kullanıma hazırdır.

Işık yanmıyorsa; Bu durumda kombi kış konumunda olabilir. Eğer öyleyse sıcak su konumuna getirin. Daha sonra oda termostatı ile kombi arasındaki bağlantının sağlam olduğuna emin olun. Bu işlemlerden sonra aynı arıza durumu devam ediyorsa, kombi ana kartında arıza olabilir. Arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Kombide 4.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp sönüyorsa;

Bacalı Tip Kombide; Kombi atık gazının verimli bir şekilde tahliye edilmediğini ifade eder. Bu durumda baca tıkalı olabilir veya kombi fanında, sensöründe arıza olabilir. Arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Hermetik Tip Kombide; Fan yada Ana kartta arıza olacağı gibi Prosestatta da bir sorun olabilir. Arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Işık Yanmıyorsa?

Bacalı Tip Kombide; Kombi baca çekimi olmadığı için kombi kendini koruma moduna almıştır. En kısa zamanda kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Hermetik Tip Kombide; Bu durumda; kombi ana kartı, prosestat veya kombi fanında arıza olabilir. Arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Kombide 5.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp Sönüyorsa; Bu durumda kombide birçok arıza söz konusu olabilir. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmeden, teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.

Işık Yanmıyorsa; Bu durum oluştuğu zaman gaz valfi görevini yerine getiremiyor demektir. Gaz valfinde sorun olacağı gibi kombi ana kartında da problem olabilir. Teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.

Kombide 6.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp Sönüyorsa; Kombide bu durum oluştuğu zaman, kombi gidiş yada dönüş sensöründe arıza, bağlantılarında kopma yada temassızlık olabilir. Arızanın tam olarak tespit edilmesi için kombi teknik servisi ile görüşmeniz gerekir.

Işık Yanmıyorsa; Bu sorunun birkaç sebebi olabilir.

Kombi ateşleme işleminden sonra çalışmaya başladığında iyon, ateşi hissetmiyor yada göremiyordur. Bu durumda, iyon elektrotunda, kablo bağlantılarında yada gaz valfinde arıza olabilir. Kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Kombi ateşleme işlemini yapamaz. Bu durumda, kombi elektrot bağlantılarında sorun, gaz valfinde yada kombi ana kartında arıza olabilir. Kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Kombide 7.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp sönüyorsa; Elektronik bir sistem ile kontrol edilen kombinizde  mikro işlemci arızası olduğunu belirten işarettir. Bu durumda, kullanıcı olarak cihaza bir kez reset atarak bekleyin. Eğer arıza durumu devam ederse, Kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Işık Yanıyorsa; Kombi ateşleme işlemini üç kez denemesine rağmen başarılı olamadığını ifade eden işarettir. Bu durumda, kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi gaz armatürü yada ana kartında arıza olabilir. Kombi teknik servis ekibi ile görüşmeniz gerekir.

Işık Yanmıyorsa; Bu durum belirdiği zaman kombinin ateşleme yapamadığı anlaşılır. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmeden teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir