Vaillant Vuw Plus Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Bu yazımızda Vaillant Vuw Plus Kombi modeli ile ilgili olarak karşınıza çıkacak muhtemel arıza durumlarını ve çözüm yollarını anlatacağız.

F00 Arıza Kodu (Kalorifer Gidiş Suyu Sensör Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, kombiden kalorifer tesisatına giden suyun sıcaklığını ölçen sensörde arıza olacağı gibi, kablo bağlantılarında kopma ve temassızlık da olabilir. Arızanın tam olarak teşhis edilmesi ve onarımı için kombi teknik servis ekipleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F01 Arıza Kodu (Kalorifer Dönüş Suyu Sensör Arızası)

Çözümü; Kaloriferden kombiye dönüş yapan suyun sıcaklığını ölçen sensörde arıza olduğunu bildiren arıza kodudur. Bu durumda, sensörün kendisi arızalı olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma yada temassızlık olabilir. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmemeli ve Arızanın tam olarak teşhis edilmesi ve onarımı için kombi teknik servis ekipleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F05 Arıza Kodu (Sadece bacalı model için geçerlidir) (Atık Gaz Sensörü Arızası)

Çözümü; Bacalı modellerde geçerlidir. Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombinin bacada çıkış yapan atık gazını ölçen sensörde bir arıza olduğunu yada bağlantılarında kopma veya temassızlık olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmemeli ve Arızanın tam olarak teşhis edilmesi ve onarımı için kombi teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekiyor.

F06 Arıza Kodu (Sadece bacalı model için geçerlidir) (Atık Gaz Sensörü Bağlantı Arızası)

Çözümü; Bacalı modellerde geçerlidir. Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombinin bacada çıkış yapan atık gazını ölçen sensör bağlantılarında kopma veya temassızlık olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmemeli ve Arızanın tam olarak teşhis edilmesi ve onarımı için kombi teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekiyor.

F10 Arıza Kodu (Kalorifer Gidiş Suyu Sensöründe Kısa Devre Arızası)

Çözümü; Kombiden kalorifer tesisatına giden suyun sıcaklığını ölçen sensör bağlantılarında kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F11 Arıza Kodu (Kalorifer Dönüş Suyu Sensöründe Kısa Devre Arızası)

Çözümü; Kalorifer tesisatından kombiye gelen suyun sıcaklığını ölçen sensör bağlantısında kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda, Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F15 Arıza Kodu (Sadece bacalı model için geçerlidir)(Dış Atık Gaz Sensöründe Kısa Devre Arızası)

Çözümü; Bacalı modellerde geçerlidir. Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, kombi atık gazını ölçen sensör bağlantılarında kısa devre olduğunu anlıyoruz. Bu durumda, Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F16 Arıza Kodu (Sadece bacalı model için geçerlidir)(İç Atık Gaz Sensöründe Kısa Devre Arızası)

Çözümü; Bacalı modellerde geçerlidir. Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, kombi iç atık gazını ölçen sensör bağlantılarında kısa devre olduğunu anlıyoruz. Bu durumda, Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F20 Arıza Kodu (Sıcaklık Maksimum Isı Seviyesinde Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombi bloke olmuştur. Aşırı sıcaklıktan kaynaklanan bu durumda, kombi ana kartı cihazı koruma altına alır. Kullanıcı olarak yapmanız gereken şey kombi tesisat vanalarını kontrol etmektir. Eğer vanalar kapalıysa açmanız gerekir. Bu işlemin ardından arıza durumu devam ederse, kombinin başka parçalarında arıza yada tıkanma olabilir. Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F22 Arıza Kodu (Kuru Yanma Arızası)

Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman genellikle kombi basınç değerinde düşme olmuştur. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken şey basınç değerini kontrol etmektir. Eğer basınç düşükşe kombiye su basmanız gerekir. Su bastıktan sonra da arıza devam ediyorsa, Kombide kuru yanma var demektir. Buna göre, kalorifer tesisatı yada kalorifer filtresi tıkalı olabilir, pompada sıkışma, ana eşanjörde tıkanma yada kireçlenme olabilir. Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F27 Arıza Kodu (Gaz Grubunun Kapalı ama İyon Algılanıyor Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombide gaz valfi kapalı olmasına rağmen, sensörlerin iyon alğıladığı anlaşılır. Kullanıcı olarak bu durumda yapacağınız pek bir şey yoktur. Kombi ana kartı, gaz valfi yada elektrotunda sorun olabilir. Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F28 Arıza Kodu (Alev Oluşmama Arızası)

Çözümü; Bu arıza durumunda bir kaç seçenek birden araştırılmalıdır. Kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol edin Gaz vanaları kapalı konumdaysa açın. Eğer gaz geliyorsa, kombi ateşleme sisteminde bir arıza olabilir. Kombiye bir kez reset atarak bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ederse; ana kart, ateşleme elektrodu, gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın tam olarak teşhisi ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

F29 Arıza Kodu (Kombi Çalışırken Alevin Sönme Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda göründüğü zaman kombi çalışır konumdayken alevin aniden söndüğü anlaşılır. Bu durumda, kullanıcı olarak kombiye gaz akışı olup olmadığını kontrol etmeli, gaz vanaları kapalıysa açmalısınız. Bu işlemin ardından arıza düzelmiyorsa; Net teşhis ve onarım için kombi teknik servisinden desteği almanız gerekir.

F36 Arıza Kodu (3 Denemeye Rağmen Atık Gaz Çıkışı Algılanmıyor Arızası)

Çözümü; Bu arıza durumu bacalı ve hermetik kombilerde farklı durumları ifade eder. Hermetik kombi modellerinde fan, anakart yada prosestat arızasına bağlı atık gaz akışı algılanmazken, Bacalı kombi modellerinde ise, bacanın atık gazı çekememesi, bacanın tıkalı olması yada atık gaz sensöründe arıza olduğunu ifade eder. Her iki durumda da arızanın net olarak ortaya konulması için kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

F42/F43 Arıza Kodu (Kablo Demeti Arızası)

Çözümü; Cihazın elektrik ve elektronik bağlantılarını oluşturan kablo demetinde temassızlık yada kopukluk olduğunu belirten arıza kodudur. Teknik bir arıza olduğu için kullanıcı olarak müdahale etmeniz hem size hemde kombiye zarar verebilir. Arızanın net bir şekilde ortaya konulması için kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

F60/F69 Arıza Kodu (Elektronik Kart Arızası)

Çözümü; ; Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi ana kart arızasında teknik servis ekiplerinin gerekli incelemeleri yapması gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir