Vaillant Vcw Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Vaillant Vcw Kombi sıcak su-kalorifer konumunda çalışmıyorsa

1- Kombinin Şalteri Açık Mı? Kırmızı Işık Yanıyor Mu?

Kombiye elektrik akımı geldiği halde kontrol panelindeki kırmızı ışık yanıyorsa, kombi teknik servisleri ile gürüşmeniz gerekiyor. Uzman ekibin yerinde inceleme yapması ve arızayı o yolla ortaya koyması daha doğru olacaktır. Eğer kombi şalteri kapalı konumdaysa, şalteri 1 konumuna getirin. Kombiye elektrik gelecek ve çalışmaya başlayacaktır.

2- Kombi Pompası Çalışıyor Mu?

Evet Çalışıyor; Kombi pompası ideal konumunda çalışmaya devam ediyorsa, kombi hem sıcak su verecek hemde petekleri ısıtmaya başlayacaktır.

Hayır Çalışmıyor; Kombi pompası çalışmıyorsa, bir yerde sorun olduğu anlaşılır. Bu durumda kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kombi trafosu, Regler kartı, pompası ve termostatın da arıza meydana gelmiş olabilir.

3- Kombi Üç Yollu Vana Hareket Halinde Mi?

Evet Hareket Halinde; Bu durumda kombi ana kartı, fan motoru yada baca kartında arıza olabilir. Net teşhis ve çözüm için teknik servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz.

Hayır Hareket Halinde Değil; Bu durumda kombi su basıncı düşmüş olabilir. Basınç değerini kontrol edin eğer 1 barın altındaysa kombiye su basmanız gerekir. Su basma işleminden sonra basınç değeri normalle geldiği halde sorun düzelmiyorsa net teşhis ve çözüm için teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.

Vaillant Vcw kombi sadece sıcak su vermiyorsa

1- Kombi Su Basıncı Normal Seviyede Mi?

Evet Normal Seviyede; Kombi çalışır vaziyette petekler ısındığı halde kombi sıcak su vermiyorsa, Kombi sıcak su vermesini sağlayan bazı önemli parçalarda arıza olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak kombiye müdahale etmemeli ve teknik servis ekiplerinden destek istemeniz gerekir. Çünkü; Kombi pompa, üç yollu vana, conta, plaka, akış şalteri, eşanjör, ntc ve ptc gibi parçalarda arıza olabilir.

Hayır Normal Seviyede Değil; Bu durumda kullanıcı olarak kombiye su basmanız gerekir. Kombi ideal çalışma basıncı 1.5 bar olana kadar su basınız.

Vaillant Vcw kombi sadece petekleri ısıtmıyorsa

1-Petek Vanaları Açık Konumda Mı?

Evet Açık Konumda; Petek vanaları açık olduğu halde petekler ısınmıyorsa, arızanın net teşhisi ve çözümü için teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.

Hayır Açık Konumda Değil; Petek vanalarını açın ve en az 3 peteğin kullanır vaziyette olmasına dikkat edin.

2-Kombi Çalışma Konumu Doğru Mu?

Evet Doğru Konumda; Kombinin önemli parçalarında sorun var demektir. Bu durumda kullanıcı olarak müdahele etmemeli ve teknik servis ekiplerinde yardım almalısınız.

Hayır Doğru Konumda Değil; Kombi kış konumunda petekleri ısıtmaya başlayacaktır. Eğer kombi yaz konumundaysa kış konumuna almanız gerekir.

Kombinin normal çalışması için her türlü koşul hazır ise (su basınç değeri, kombi konumu, petek vanaları açık) ve buna rağmen petekler ısınmıyorsa, kombide pompa arızası, eşanjör arızası, kalorifer filtresinde tıkanma ve sensör arızası olabilir. Bu durumda yapacağınız tek şey, kombi teknik servislerinden yardım almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir