Vaillant Vck Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Kombi Şalteri Açıkken Yeşil Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp Sönüyorsa;  Kombide aşırı ısınma durumu olduğunu ifade eden işarettir. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem, kombiyi soğutmaktır. Kombi tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olması gerekir. Eğer bu vanalar kapalıysa açmalısınız. Daha sonra kombiye bir kez reset atarak bekleyin. Buna rağmen ışık halen yanıp sönüyorsa; Kombi teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.

Işık Yanmıyorsa; Kombide elektrik olmadığını ifade eden işarettir. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken şey elektrik bağlantılarını kontrol etmektir. Eğer kombiye elektrik geldiği halde ışık yanmıyorsa, bağlantılarda temassızlık yada ana kart sorunu olabilir. Kombi teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.

Kombide 2.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıyorsa; Bu işaret bir arıza durumu değildir. Kombide sıcak su vardır ve kullanıma hazırdır.

Işık Yanmıyorsa; Kombinin kış modunda olup olmadığını kontrol edin. Eğer kış modundaysa sıcak su moduna alın. Daha sonra oda termostatı ile kombi arasındaki bağlantının sağlam olduğundan emin olun. Bunlara rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombi teknik servisleri ile görüşmeniz gerekir.

Kombide 4.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp Sönüyorsa;

Bacalı Tip Kombilerde; Kombi baca faaileyeti tam olarak gerçekleşmiyor demektir. Bu durumda kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

Hermetik Tip Kombilerde; Kombi prosestatında bir sorun olduğuna işarettir. Bu durumda kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

Işık Yanmıyorsa;

Bacalı Tip Kombilerde; Bu durumda kombi bloke olmuştur. Baca sisteminde bir arıza var demektir. Baca sensöründe sorun yada baca çekim gücünde azalma vardır. Bu durumda kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

Hermetik Tip Kombilerde; Kombi hava prosestatında bir teknik arıza var demektir. Kulalnıcı olarak duruma müdahale etmeden kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

Kombide 5.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp Sönüyorsa; Kombide su basınç değeri düşmüş yada kombide su kalmadığını belirten işarettir. Bu durumda kullanıcı olarak kombiye su basıp basınç değerini 1.5 bara getirin. Buna rağmen arıza düzelmiyorsa, mikro şalterde yada sirkülasyon pompasında arıza olabilir. Kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

Işık Yanmıyorsa; Bu durumda kombi ana kartı yada gaz valfinde arıza olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız birşey yoktur. Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Kombide 6.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp Sönüyorsa; Kombi tesisat gidiş sensör bağlantılarında kopma, temassızlık yada sorun olduğunu belirten arıza işaretidir. Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Işık Yanmıyorsa;

Bu durumda farklı arıza durumları oluşmuş olabilir. Kombi elektrot kablosunda sorun varsa; Kombide alev oluşur fakat iyon bunu algılayamaz.

Kombi ateşleme işlemini tam olarak yapamazsa; ana kart, gaz valfi ve ateşleme elektrotunda arıza olabilir yada ateşleme kablolarında kopma vardır. Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Kombi ateşleme yapmasına rağmen alev oluşmuyorsa, kombiye gaz akışı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer gaz vanaları kapalıysa açın. Buna rağmen alev oluşmuyorsa; gaz valfi, ana kart yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Kombide 7.Işık Yanıyor Mu?

Işık Yanıp Sönüyorsa; Bu durumda kombi mikro işlemcisinde arıza var demektir. Kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem, kombiye bir kez reset atıp beklemektir. Buna rağmen arıza durumu devam ederse; kombi ana kartı yada rölelerde sorun olabilir. Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Işık Yanmıyorsa; Kombide bir arıza durumu yoktur. Kombiyi kapatıp açın, buna rağmen düzelme olmazsa Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Işık Yanıyorsa; Bu durumda kombi ateşleme yapıyor ancak alev oluşmuyor demektir. Kombi ana kartında, gaz valfinde yada iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Net teşhis için Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir