Vaillant ecoVİT Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Bu yazımızda Vaillant ecoVİT Kombi kullanıcıları için karşınıza çıkacak arızalar ve çözümleri hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

√ F00 Arıza Kodu (Kalorifer Gidiş Suyu Sensör Bağlantısında Arıza)

Çözümü; Kalorifere giden suyu ölçen sensörün bağlantılarında bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma yada temassızlık olabilir. Arızanın net tehşisi ve tamiri için kombi teknik servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.

√ F10 Arıza Kodu (Kalorifer Dönüş Suyu Sensör Bağlantısında Arıza)

Çözümü; Kaloriferden gelen suyu ölçen sensör bağlantılarında kopma yada sensörde arıza olduğunu ifade eden arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir şey yoktur. Arızanın net tehşisi ve tamiri için kombi teknik servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.

√ F13 Arıza Kodu (Boyler Sensör Arızası)

Çözümü; Vaillant ecoVİT Kombinin boyler sensöründe bir arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma yada temassızlık da olabilir. Bu durum karşısında kullanıcı olarak yapacağınız birşey yoktur. Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

√ F20 Arıza Kodu (Atık Gaz Sistem Sıcaklığı Maksimum Değere Ulaşmış)

Çözümü; Kombiden çıkan atık gaz sıcaklığını ölçen sensörde arıza olduğunu ifade eden arıza kodudur. Bu durumda, sensörün kendisinde arıza olacağı gibi ateşleme soketi ve bağlantısında da sorun olabilir. Kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

√ F27 Arıza Kodu (Gaz Valfi Kapalı Fakat Iyonlar Alev Algılıyor Arızası)

Çözümü; Vaillant ecoVİT Kombide gaz valfi kapalı olduğu halde, iyonizasyon elektrodunun iyon algıladığını belirten arıza kodudur. Bu durumda; ana kartta yada İyonizasyon elektrodunda arıza olacağı gibi gaz valfinde kaçak da olabilir. Arızanın net tehşisi ve tamiri için kombi teknik servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.

√ F28 Arıza Kodu (Kombi Devreye Girdiği Halde Alev Oluşmuyor Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kullanıcı olarak ilk yapmanız gereken şey kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer kombiye gaz geldiği halde ateşleme olmuyorsa, gaz vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra kombiye bir kez reset atarak bekleyin. Bu işlemlerin arıdan halen arıza devam ediyorsa, başka parçalarda sorun olabilir. Arızanın net tehşisi ve tamiri için kombi teknik servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.

√ F29 Arıza Kodu (Kombi Ateşleme Yapıp Çalıştıktan Sonra Alev Kesiliyor Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda çıktığı zaman kombi, ateşleme görevini verimli bir şekilde yapamıyor demektir. Bu durumda kombi ana kartında, iyonizasyon elektrodunda yada gaz valfinde problem olabilir. Arızanın net tehşisi ve tamiri için kombi teknik servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.

√ F32 Arıza Kodu (Kombi Fan Motorunda Arıza)

Çözümü; Bu arıza kodu göründüğü zaman kombi fan motoru bağlantılarında kopma, temassızlık, fan arızası yada ana kartta sorun olabilir. Arızanın kesin sebebini öğrenmek için kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

√ F37 Arıza Kodu (Fan Motorunun Devir Sayısında Sapma Arızası)

Çözümü; Vaillant ecoVİT Kombi modellerinde devirli fan kullanıldığı için bu arıza kodu belirdiği zaman fan motorunun devrinde düşme yada fan motorunda arıza olduğu anlaşılır. Sorunun net bir şekilde tespit edilmesi için kombi teknik servislerinden destek almanız gerekir.

√ F42/F43 Arıza Kodu (Kablo Demetinde Kopukluk Veya Kısa Devre Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodları göründüğü zaman kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Sorunun net bir şekilde tespit edilmesi için kombi teknik servislerinden destek almanız gerekir.

√ F60/F63/F64/F65/F67 Arıza Kodu (Elektronik Kart Arızaları)

Çözümü; Kombi ekranında bu kodlardan biri belirdiği zaman, kombi ana kartında arıza olduğu anlaşılır. Bu durumda vakit kaybetmeden kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir