Protherm Panther Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Bu yazımızda Protherm Panther Kombi ile ilgili karşınıza çıkacak teknik arızalar ve çözümlerini paylaşacağız. Basit bir ara yüze ve ergonomik kullanıma sahip olan bu kombi modelinde karşımıza çıkacak 5 arıza kodu vardır.

F0 Arıza Kodu (Düşük Su Basıncı Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ile birlikte bir de ekranın en başındaki kırmızı led ışığı da yanıp sönmeye başlar. Bu durumda, kombi su basıncının 0.6 barın altında olduğunu anlıyoruz. Kombi kumanda panelindeki mode tuşuna kısa süreli bastığınız zaman su basıncının 1 barın altında olduğu ekranda görünecektir. Arızayı gidermek ve kombinin normal bir şekilde çalışmasını sağlamak için kombiye su basmanız gerekir. Bunun için de Protherm Panther Kombinin sağ alt kısmındaki doldurma musluğu açılarak kombi su basıncı 1.5 bar olana kadar su basılır. Bu işlemin ardından yanıp sönen kırmızı led artık yanmayacak ve arıza kodu da ekrandan kaybolacaktır. Eğer arıza durumu devam ederse, kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Bunca şeye rağmen arıza halen devam ediyorsa, kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F1 Arıza Kodu (Alev Oluşmama Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombinin ateşleme bölümünde bir sorun olduğunu ve ateşleme yapamadığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak ilk yapmanız gereken şey, dairenize ve kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer kombiye gaz geldiği halde ateşleme olmuyorsa, gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açılması gerekir. Gaz olduğu halde ateşleme olmuyorsa, kombiye bir kez reset atın ve bekleyin. Eğer arıza durumu halen devam ediyorsa, Kombinin başka önemli parçalarında (gaz valfi, ateşleme-iyonizasyon, elektrot yada ana kartında) arıza olabilir. Arızanın tam olarak teşhisi ve onarımı için kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F2 Arıza Kodu (Kalorifer Gidiş Suyu Sensör Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, kombiden kalorifer sistemine giden suyun sıcaklığını ölçen sensörde bir arıza olacağı gibi, sensör bağlantılarında kopma, temassızlık yada borularda nemlenme olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak kombiye müdahale etmemeli ve arızanın tam olarak teşhisi ve onarımı için kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F3 Arıza Kodu (Aşırı Isınma Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, kombi su sıcaklığını aşırı seviyede arttığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken işlemler, kombi ısı ayarı çok yüksek ise bir an önce düşürmek, kombi ile tesisat bağlantısı arasındaki vanalar kapalı ise açmaktır. Bunun dışında kombi kış modundaysa en az 3 adet petek vanasının açık olmasına dikkat edin. Bu işlemlerin arıdından arıza durumu düzelmezse kombiye RESET atarak bir süre bekleyin. Eğer buna rağmen de arıza durumu devam ediyorsa, kombinin başka parçalarında arıza olabilir. Arızanın tam olarak teşhisi ve onarımı için kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F5 Arıza Kodu (Dış Hava Sensör Arızası)

Çözümü; Protherm Panther Model Kombide dış hava sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir sensör sistemi vardır. Eğer her hangi bir nedene bağlı bu sensörde arıza, sensör bağlantılarında kopma, temassızlık yada elektrik aksamında bir arıza olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak kombiye müdahale etmemeli ve Arızanın tam olarak teşhisi ve onarımı için kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir