Protherm Lynx Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Bu yazımızda sizlere Protherm Lynx  24/Lynx 28 model hermetik kombilerde karşınıza çıkabilecek arızalar ve onların çözümü hakkında bazı önemli bilgiler vereceğiz.

Protherm Lynx  24/Lynx 28 model hermetik kombilerde arıza kodlarının yanı sıra bir de ekranda cihazın koruma fonksyonları ile ilgili kodlarda belirebilir.

Koruma kodları ile arıza kodlarını bir birine karıştırmamak için önce koruma kodlarını yazalım.

Ab Kodu; Koruma kodu olan Ab kodu ekranda belirdiği zaman, bunun iki sebebi vardır. Bunlardan ilki; kesintisiz çalışan kombide, 6 saatte bir 15 saniyeliğine devreye giren devir daim pompasının sıkışmayı önlemesi sonucu yada üç yollu vananın 6 saatte bir devreye girerek otomatik olarak sıkışmayı önlemesi sonucundadır. Geçici olan bu durum kendiliğinden düzelecek ve ekrandaki Ab yazısı kaybolacaktır.

Fr Kodu; Kombi çalışır vaziyette elektrik kesintisi olduğu zaman kombi kapanır. Elektrik akımı tekrar geldiğinde ise ekranda Fr kodu belirir ve koruma fonksiyonunu gösterir. Bu durum az sonra kendiliğinden düzelecek ve ekrandaki kod kaybolacaktır.

Arıza Kodları ve Çözümleri

F01 Arıza Kodu (Aşırı Isınma Arızası)

Çözümü; Bu kod ile birlikte ekranda bir de RESET yazısı belirir, bunun nedeni kombide aşırı miktarda ısınma olduğu ve su sıcaklığının kaynama derecesine yakın olduğunu gösterir. Bununla birlikte eşanjör bölgesindeki sıcaklık değeri de 130 dereceye gelmiştir. Bu durumda kullanıcı olarak ilk yapmanız gereken işlem; kombideki suyun sıcaklığını düşürmektir. Tesisat vanaları ve kalorifer vanaları kapalıysa açılmalıdır. Bu işlemin ardından arıza devam ediyorsa, kombiye Reset atarak bir süre bekleyin. Eğer halen arızada bir düzelme olmuyorsa, kombi teknik servis ekipleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Kombinin başka elemanlarında arıza olabilir. Kesin tehşis ve tamirat için uzman ekiplerin duruma el atması gerekir.

F02 Arıza Kodu (Sıcak Su Sensör Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombi sıcak su vermez, sensör arızası olacağı gibi sensör bağlantılarında da kopma, gevşeklik yada borularda bir sorun olabilir. Kesin tehşis ve onarım için kombi teknik servisleri ile görüşebilirsiniz.

F03 Arıza Kodu (Tesisat Gidiş Sensör Arızası)

Çözümü; Tesisata verilen suyun sıcaklığını ölçen sensörde bir sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda, sensörün kendinde arıza olacağı gibi bağlantılarında bir problem yada borularda bir sıkıntı olabilir. Kesin tehşis ve onarım için kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F04 Arıza Kodu (İyonizasyon-Ateşleme Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ile birlikte kombi ekranında bir de RESET yazısı belirir. Bu durumda, kullanıcı olarak yapmanız gereken şeyler önce konuta gaz akışı olup olmadığını kontrol etmelisiniz, eğer kombiye gaz geliyorsa, vanalar kontrol edilmeli ve kapalı olanlar açılmalıdır. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Eğer bunca şeye rağmen arıza düzelmiyorsa, Kesin tehşis ve onarım için kombi teknik servisleri ile görüşmeniz gerekir. Kombinin hayati parçalarında (ana kart, iyonizasyon elektrodu gibi) arıza olabilir.

F05 Arıza Kodu (Hava Akış Anahtarı Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, hermetik olan Protherm Lynx  kombinin hava çıkışında bir arıza olduğu anlaşılır. Bu durumda, kombi baca sisteminde bir problem olacağı gibi kombi fanı, ana kart veya prosestatta arıza olabilir. Kesin tehşis ve onarım için kombi teknik servisleri ile görüşmeniz gerekiyor.

F06 Arıza Kodu (Tesisat Dönüş Su Sensör Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, tesisat dönüş suyunun sıcaklığını ölçen sensörde bir arıza durumu olacağı gibi, sensör bağlantılarında temassızlık, kopma yada borularda bir problem olabilir. Kesin tehşis ve onarım için kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

F09 Arıza Kodu (Prosestatta Kısa Devre Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman, kombi fanı çalışmadığı halde prosestat kontaklarının kapalı olduğu anlaşılır. Bu durumda büyük bir ihtimal ile arızanın asıl sebebi prosestattır. Ancak nadiren de olsa bu gibi durumlarda ana kartta da sorun olabilir. Kesin tehşis ve tamirat için kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F10 Arıza Kodu (Tesisat Devresi Su Basınç Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda göründüğü zaman ya kombi su basıncı düşük yada yüksek olduğunu belirtir. Kullanıcı olarak bu durumda yapacağınız ilk şey su basıncının düşük mü yoksa yüksek mi olduğunu anlamaktır. Bunun için de kombi çalışır vaziyetteyken RESET tuşuna iki saniye arayla basılı tutmaktır. Bu sırada kombi ekranında su basınç değeri görünecektir. Buna göre, kombi su basıncı 1 barın altındaysa kombiye su basmalı yada 2.5 barın üstündeyse basıncı düşürmeniz gerekecektir. Su eklemek için kombi sağ alttaki doldurma musluğunu açarak bar seviyesi 1,5 bar olana kadar su basmalısınız. Su basıncını düşürmek içinse, kombiye en yakın kalorifer havasını alarak basıncı 1,5 bar olana kadar düşürmelisiniz.

F11 Arıza Kodu (Sirkülasyon Arızası)

Çözümü; Tesisata verilen su ile tesisattan gelen su sıcaklığı arasında 40 derece olduğu durumlarda bu arıza kodu ekranda belirir. Bu durumda, kullanıcı olarak kombi altındaki vanaların ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Eğer vanalar kapalıysa açılmalıdır. Bu işlemin ardından arıza durumu devam ediyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Eğer halen arıza durumu devam ediyorsa, başka parçalarda arıza olabilir. Kesin tehşis ve tamirat için kombi teknik servisleri ile görüşmeniz gerekir.

F12 Arıza Kodu (Düşük Voltaj Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman elektrik tesisatından gelen akımın 165 voltajın da altında olduğu anlaşılır. Bu durumda kombi otomatik olarak korumaya geçecek ve kapanacaktır. Elektrik voltajı normal değerlere geldiği zaman arıza kendiliğinden düzelir. Eğer buna rağmen arıza durumu devam ederse, kesin tehşis ve tamirat için kombi teknik servisleri ile görüşmeniz gerekir.

F13 Arıza Kodu (Tesisat Devresi Sensörleri Sıcaklık Farkı Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombi tesisat dönüş suyu sıcaklığının gidiş sıcaklığından 7 derece fazla olduğunu gösterir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız birşey yoktur. kesin tehşis ve tamirat için kombi teknik servisleri ile görüşmeniz gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir