Protherm Leopard Arıza Kodları ve Çözümleri


Bu yazımızda Protherm Leopard Kombi modelinde ortaya çıkacak arıza durumlarını ve çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız.

F0 Arıza Kodu (Tesisat Su Basıncı Düşük Arızası)

Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, sistem basınç değerinin 1 barın altında olduğu anlaşılır. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken şey; Kombiye su basarak basınç değerini ideal olan 1.5 bar değerine getirmektir. Su basma işlemi için Protherm Leopard kombinin alt sağ kısmındaki mavi musluğu açarak, sisteme su eklemeniz gerekir. Bu işlemden sonra arızanın düzelmesi beklenir. Eğer sorun devam ediyorsa; Kombi teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.

F1 Arıza Kodu (Ateşleme arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ile birlikte ekranın üzerinde bulunan 4. led ışık da yanıp sönmeye başlar. Kombide ateşleme olmadığını ifade eden arızadır. Kullanıcı olarak yapmanız gereken şey; Kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol edin. Gaz olduğu halde ateşleme olmuyorsa, gaz vanaları kapalı olabilir. Onları açmanız gerekir. Son olarak cihaza reset atıp bir süre bekleyin. Eğer bunlara rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

F2 Arıza Kodu (Kalorifer Gidiş Suyu Sensörü Arızası)

Çözümü; Bu arıza kodu ekranda göründüğü zaman, kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza, bağlantılarda temassızlık, borularda nemlenme gibi sorunlar olduğu anlaşılır. Bu durumda kullanıcı olarak kombiye müdahale etmeden teknik servis ekipleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

F3 Arıza Kodu (Aşırı Isınma Arızası)

Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman cihaz içindeki suyun aşırı ısındığı anlaşılır. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken şey, suyu soğutmaktır. Kombi altında yer alan vanaların açık olduğuna emin olun. Eğer kombi kış modunda çalışıyorsa kalorifer vanalarının en az 3 tanesinin açık olmasını sağlayın. Sorun halen devam ederse kombiye üç kez reset atın ve bir süre bekleyin. Bun rağmen arıza düzelmiyorsa; kombi teknik servis ekiplerinden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

F4 Arıza Kodu (Sıcak Su Ntc Arızası)

Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, sıcak su sensöründe bir sorun olduğu anlaşılır. Bu arıza olduğu zaman kombiden sıcak su alamazsınız. Arızanın sebebi, sensör sorunu, sensör bağlantısında kopma veya temassızlık yada su borularında nemlenme olabilir. Arızanın giderilmesi için  kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

F5 Arıza Kodu (Dış Hava Sensörün Arızası)

Çözümü; Protherm Leopard Kombi modelinde dış hava sıcaklığına göre çalışma yapan bir sensör bulunur. Eğer bu sensörde bir sorun, bağlantılarında kopma ve temassızlık olabilir. Arızanın net bir şekilde tespit edilmesi ve onarımı için kombi teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.

F9 Arıza Kodu (Cihaz Çalışıyor Ancak Mevcut Değerler Değiştirilemiyor)

Çözümü; Bu arızakodu ile birlikte Protherm Leopard Kombi kontrol panelinde yer alan 3.led ışık da yanıp sönmeye başlar. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken tek şey kombiye reset atarak beklemektir. Eğer buna rağmen düzelme olmuyorsa, cihaza kalibrasyon ayarı gerekebilir. Sorunun çözümü için kombi teknik servis ekipleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir