Maktek Ruby LCD’li Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


E1 Arızası (Kombi atık gaz tahliye sisteminde sorun var)

Çözümü: Maktek Ruby LCD model kombiniz bacalı ise baca sisteminde bir tıkanıklık yada sensörde arıza veya sensör bağlantılarında temassızlık olabilir. Maktek Ruby LCD kombiniz hermetik ise, atık gazların dışarı atılmasını sağlayan fan prosestatta arıza veya ana kart arızası meydana gelmiş olabilir. Teknik servis ekiplerinin sorunu ele alması doğru olacaktır.


E2 Arızası (Kombinin kalorifer sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kalorifer sistemindeki sensörde bir sorun olduğu anlaşılır kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada borularda nemlenme olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kesin tanı ve tamir için servis desteği gerekir.


E3 Arızası (Kombideki suyun sıcaklığını ölçen sensörde sorun var)

Çözümü: Kombiden çıkan ve kalorifer tesisatına karışan suyun sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensör bağlantılarında temassızlık yada sensör arızası olabilir. Yapacağınız bir işlem yoktur. Servis ekiplerinden destek almanızı öneriyoruz.


E4 Arızası (Kombide aşırı ısınma sorunu var)

Çözümü: Kombi sıcaklığının normalin çok üstünde olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız müdahale kombiyi soğutmaktır. Bunun için de kombinin kış konumunda olması gerekir. Daha sonra kombiye en yakın olan 3 peteğin vanasını kontrol edin kapalı vanaları açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen sorun devam ediyorsa, üç yollu vana, devri daim pompası yada ana eşanjörde sorun olabilir. Kesin teşhis ve tamir için servis desteği şarttır.


E6 Arızası (Ateşleme sistemi sorunu)

Çözümü: Kombinin sağlıklı bir şekilde ateşleme yapamadığını ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Daireye gaz geliyor ancak kombiye ulaşmıyorsa, kapalı gaz vanasını açın. Kombiye gaz geldiğinden emin olduktan sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin bunca işleme rağmen arıza devam ediyorsa gaz valfi, ana kart yada iyonizasyon elektrotunda arıza olabilir. Teknik servis ekiplerinin arızayı yerinde incelemesi en doğrusu olacaktır.


E7/eb Arızası (Kombiye verimli gaz akışı olmuyor)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombi, verimli gaz akışı olmadığını tespit ediyor demektir. Ateşleme işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleşmez. Alev oluşsa bile kısa sürede söner. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Kombiye reset attıktan sonra arıza devam ediyorsa teknik servis ekiplerinden yardım almalısınız.


EP Arızası (Kombi ısıtma borusunda sorun var)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombi ısıtma borusu teknik servis ekipleri tarafından uygun ekipmanlar ile detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir