Maktek Epsilon Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


E1 Arızası (Kombide alev oluşmuyor)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombinin sağlıklı bir şekilde ateşleme yapamadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer gaz var ancak kombiye ulaşmıyorsa kapalı gaz vanasını açın. Kombiye gaz ulaştığından emin olduktan sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlerden sonra aynı sorun devam ediyorsa kombi ana kartı, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda arıza meydana gelmiş olabilir. Servis ekipleri arızayı kısa sürede çözecektir.


E2 Arızası (Limit termostatı sorunu)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombinin aşırı derecede ısındığını ve buna bağlı limit termostatının devreye girdiğini anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiyi soğutmaktır. Bunun için de kalorifer sistemindeki petek vanalarını kontrol edin kapalı vanaları açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlerden sonra arıza devam ediyorsa, ana eşanjör, devri daim pompası yada üç yollu vanada arıza olabilir. Bunun dışında kalorifer sisteminde tıkanma veye kireçlenme de olabilir. Arızanın tespiti ve tamiri için servis desteği şarttır.


E3 Arızası (Atık gaz tahliye sisteminde sorun var)

Çözümü: Kombide yanma sorunu açığa çıkan zararlı gazların tahliyesini sağlayan sistemde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Servis ekiplerinin arızayı uygun ekipmanlar ile  tespit etmesi en doğrusu olacaktır.


E4 Arızası (Kombide düşük yada yüksek su basıncı var)

Çözümü: Kombinin verimli bir şekilde çalışabilmesi için su basınç değerinin 1,5 bar olması gerekir. Bu arıza durumunda kombi su basınç değeri ya çok yüksek yada düşüktür. Maktek Epsilon Kombide su basınç değerini görmek için kombiyi yaz (musluk işareti) konumuna almanız yeterlidir. Ekranda beliren basınç değerine göre su basıncını ayarlayabilirsiniz. Basınç düşükse, kombi altındaki doldurma musluğunu açarak kombiye su alın ve basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Su basınç değeri normalden yüksekse kombiye en yakın kalorifer vanasını gevşeterek havasını alın. Bu işlemlerden sonra arızanın düzelmesi gerekir. Ancak sorun devam ediyorsa, servis desteği almanızı öneriyoruz.


E5 Arızası (Kalorifer sensörü arızası)

Çözümü: Kalorifer sistemindeki sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma yada temassızlık da olabilir. Teknik servis desteği şarttır.


E06/E12 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kullanım suyu sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık veya kısa devre olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis ekiplerinin gerekli kontrolleri yerinde yapması önemlidir.


E35 Arızası (Cihaz sahte alev algılıyor)

Çözümü: Kombi gaz valfi kapalı olduğu halde cihazın sahte alev algıladığı arıza durumudur. Kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Sorun düzelmiyorsa Gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin tanı ve tamir için servis desteği gereklidir.


E37 Arızası (Devri daim pompasında sorun var)

Çözümü: Kalorifer sistemindeki suyu devri daim ettiren pompada sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis desteği almanızı tavsiye ediyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir