Oda Termostatı Nedir?


Oda termostatı genellikle, kombiye bağlı olarak çalışan, ortamın sıcaklık değerini ölçen, konfor ve tasarruf sağlayan bir cihazdır. Bunun yanı sıra  kat kaloriferi, katı yakıtlı kazanlarda da kullanımı uygundur.

Oda Termostatı Nasıl Çalışır?

Oda termostatı kombiye bağlandıkan sonra üzerindeki sensörler yardımı ile ortamın sıcaklığı ölçer. Ortamın sıcaklığı, kullanıcının belirlediği derecenin altına düştüğü anda devreye girerek kombiyi çalıştırır ve ortamın sıcaklığını istenen dereceye ulaştırır. Daha sonra kombinin çalışmasını durdurur. Bu şekilde çalışan oda termostatı ortamı sürekli istenen sıcaklıkta tutmak için kombiyi çalıştırma ve durdurma görevini yapar.

Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

Oda termostatları mekanik ve dijital olmak üzere ikiye ayrılır. Kullanım konforu ve tasarruf bakımından en çok tercih edilen çeşiti Dijital olanlardır. Dar bir sıcaklık alanında çalıştığı için yüksek oranda konfor sağlar. Ancak fiyatı mekanik olan oda termostatına göre daha pahalıdır. Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılanı dijital oda termostatıdır.

Dijital Oda Termostat Çeşitleri Nelerdir?

Kullanımı çok yaygın olan ve kullanımı sırasında konfor ve tasarruf sağlayan Dijital Oda Termostatları kendi içinde ikiye ayrılır.

  • Kablolu Dijital Oda Termostatı; Kombiye bir kablo ile bağlanan dijital oda termostatı monte edilerek kullanılır.
  • Kablosuz Dijital Oda Termostatı; Kombi ile evin her yerinden iletişim kuran bu oda termostatında kabloya gerek yoktur.

Kablolu ve Kablosuz kullanılan Dijital oda Termostatları kendi içinde programlanan ve programlanmayan modelleri vardır.

Oda Termostatı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oda termostatı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kombinizin termostat bağlantısı olup olmadığıdır. Eğer kombinizde termostat bağlantısı yoksa, oda termostatı almanın bir anlamı yoktur. Kombinizde oda termostatı bağlantısı varsa kombinin model ve çeşidine uyumlu bir oda termostatı almaya dikkat etmelisiniz. Çünkü her kombi, her oda termostatı ile uyumlu bir şekilde çalışmaz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir