Kombi su akıtması neye bağlıdır? Kombi neden su akıtır?


Kombi su akıtmasının birçok nedeni olabilir. Şimdi sizlerele bu sebepleri ele alalım.

  • Kombi su akıtıyorsa, su basıncı yükselmiş olabilir.
  • Kombide haddinden fazla su basılmıştır
  • Kombide suyun geçtiği parçalarda kırılma ve çatlak olabilir.
  • Kobmiye gerekli bakım zamanında yapılmamışsa su akıtabilir.

Kombide su akıtma sorunu hangi parçalardan kaynaklanır?

Su temelli çalışan kombi cihazı, su akıtıyorsa birçok parçada sorun olabilir. Bunu tam olarak tehşis etmek için suyun geçiş güzergahını takip etmek gerekiyor. Suyun hangi noktadan aktığı yada damladığı tespit edilmelidir. Bunu siz kendi başınıza yapamazsınız. Uzman bir kişiden yada teknik servis ekibinden destek almanızı öneriyoruz.

”Eğer su akıtma yada damlama sorunu kombi içindeyse bunun için mutlaka kombi servisinden destek almanız gerekir. Fakat su damlama yada akıtma sorunu borulardan kaynaklanıyorsa bunun için su tesisatçısı ile görüşebilirsiniz.”

Su akıtma sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman ilk yapacağınız şey, kombi doldurma musluğunu kontrol etmek olsun, eğer bu musluk kapalı olduğu halde su halen akıtıyorsa, kombi teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir. Su akıtma sorunu genellikle su emniyet ventilinden kaynaklansa da yinde uzman bir ekip tarafından arızanın tam olarak ortaya konması gerekir.

Kombide su akıtma sorununu ortaya koymak için suyun geçiş güzergahındaki parçaları da incelemek gerekiyor. Doldurma musluğu, plaka eşanjör, genleşme tankı, ana eşanjör, emniyet ventili, pompa, blok sorunu da olabilir.   Bazen de  genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prujörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme olabilir.

Kombi Su Akıtması Sorunu Nasıl Giderilir?

Kombi su akıtma yada damlatma sorunu birçok parçadan kaynaklı olabilieceği için, mutlaka uzman bir servis ekibi tarafından değerlendirilmesi gerekir. Su akıntısına neden olacak muhtemel parçaları yukarıda sıraladık. Bu parçalar teknik servis çalışanları tarafından tek tek kontrol edilerek sorunun asıl nedeni ortaya konulur. Bunun devamında sizden onay alan ekipler arızalı parçayı yenisi ile değiştirerek onarımı tamamlar.

Servis Gelene Kadar Ne Yapabilirim?

Kombide su akıtma sorunu ciddiye alınması gereken önemli bir arızadır. Böyle bir durumla karşılaştırğınız zaman yapacağınız ilk iş doldurma musluğunu kontrol etmektir. Eğer musluk açıksa kapatabilirsiniz. Bunun dışında servis gelene kadar su akıntısını durdurmak isterseniz, kombi altındaki sağdan ikinci boru üstündeki vanayı kapatın. Zamanla akıntı duracaktır. Bundan sonrası için yapacağınız en doğru şey servis ekiplerinin gelmesini beklemektir.

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir