Kombide Emniyet Ventili Nedir?


Kombi emniyet ventili, Kombide su basıncı 3 barın üstüne çıktığı durumlarda kombinin zarar görmemesi için fazla suyun dışarı atılmasını sağlayan elemandır. Her kombide mutlaka bulunan bu parça, önemli bir görev üstlenir.

Kombi emniyet ventili arızası nasıl anlaşılır?

Kombide emniyet ventili arızalı olduğu durumda, kombi su akıtmaya başlar. Ancak her su akıtmasının nedeni emniyet ventili değildir.

Emniyet Ventili, kombide basıncın 3 barın üstüne çıktığı durumlarda açılarak fazla su boşaltılır. Diğer adı da 3 BAR EMNİYET VENTİLİ’dir. Eğer kombinizde basınç artma sorunu varsa, su basıncı 3 barın üzerine çıktığında emniyet ventili otomatik olarak devreye girer ve fasla suyu sistemden bolaştır. Bu durumda kombinizde su akıtma sorunu ortaya çıkar.

Kombi emniyet ventili bozuk olduğu zaman yada artık maddeler ile tıkandığı zaman su akıtma sorunu ortaya çıkabilir. Emniyet ventili su akıttığı zaman kombi su basıncı kontrol edilir. Eğer Basınç yüksek değerlerde seyrediyorsa, bunun nedeni ayrıca araştırılmalıdır. Ancak basınç normal değerlerde olduğu halde su akıtma sorunu devam ediyorsa emniyet ventili arızalıdır ve en kısa zamanda değiştirilmesi gerekir.

Emniyet Ventili arızalı ise tamiri olmaz, yenisi ile değişmek gerekir. Bu değişimi de teknik servis ekiplerinin yapması uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir