Kombi Su Basıncı Yükseliyor


Kombi su basıncındaki yükselme, birçok sebepten dolayı olabilir. Eğer kombide meydana gelen basınç artışı küçük değerlerde ise bu normaldir. Ancak kombi su basıncı yüksek değerlerde değişim gösteriyorsa, bu konuda uzman bir ekipten yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Normal standart bir kombide olması gereken su basıncı 1.5 bar ile 2 bar arasındaki değerlerdir. Kombi içindeki su sürekli ısınıp genleştiği için basınç değerinde artmalar olabilir. Yada sıcak su kullanımı esnasında ve petek sisteminin açık olduğu durumlarda Kombi su basıncında artışlar görülür. Hatta su basıncının aşırı miktarda artması su sızıntılarına da neden olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken asıl husus, kombi su basınç değerinin ne kadar arttığıdır. Eğer bu artış fazlaysa mutlaka servis ekipleri ile iletişime geçmelisiniz.

Kombi Su Basıncı Artıyorsa Kullanıcı Ne Yapabilir?

Genellikle kombi su basıncındaki artış durumlarında ilk yapmanız gereken işlem, kombi su doldurma musluğunu kontrol etmektir. Kombiye su ekleme sırasında bu musluğu açık unutmuş olabilirsiniz. Bunun devamında ise basınç artışına bağlı su sızıntı sorunuda yaşayabilirsiniz. Kombi su doldurma musluğunda her hangi bir arıza ve çatlak da olabilir. Bu kontrolleri sağladıktan sonra kombi su musluğunun sağlamlığına emin olduysanız, Kombi su basıncındaki artışa başka arızalardan dolayı oluyor demektir. Bu sorunu çözmek için de teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.

Kombi Basıncı Neden Yükselir?

Eğer kombide beklenmedik bir anda ani su basıncı değişimi oluyorsa, bunun birçok nedeni olabilir. Su basınç artması, dikkate alınması gereken önemli bir arızadır. Bu konuda işin uzman olan bir teknik servisten yardım almanızı  öneriyoruz.

Su basınç artışına neden olan etmenleri şöyle sıralayabiliriz.

  •  Kombi su doldurma musluğu bozuk, çatlak yada açık kalmış olabilir; Kombi su doldurma musluğu su basınç artışındaki en önemli ve öncelikli parçadır. Çünkü su basıncı azaldığı zaman musluğu açarak içeriye su akışı sağlanır. Eğer kombi su basıncında artma devam ediyorsa, bu musluk açık kalmış, çatlamış yada arızalı olabilir. Su basıncı artmaya devam ederse, su sızıntı sorunu da beraberinde gelecektir. Bu durumda musluğu değişmek gerekiyor.
  •  Genleşme tankının havası eksik ya da iç koruması delik olabilir; Teknik olarak su ile çalışan kombide, su tankında bulunan su ısındığı zaman genleşerek basınçta belli bir miktar değişim olur. Kombi genleşme tankı, fazla su basıncını dengeleme görevi yapmaktadır. Eğer bu tankın havası normalden eksik olursa yada  ortasında yer alan membran delik olursa, su basıncı kontrolsüz bir şekilde artmaya devam edecektir. Bu arızanın en kısa zamanda giderilmesi gerekir. Tankın hava basıncı düşmüş ise teknik servis ekipleri tarafından kontrollü bir şekilde hava basılır. Ancak tankın membranı delinmişse, genleşme tankının değişimi gerekir.
  •  Kombi plaka eşanjörü arızalı olabilir; Kombiler çift eşanjörlü ve tek eşanjörlü olmak üzere ikiye ayrılır. Kombi su basıncı artma nedenlerinde biri de eşanjör arızası olabilir. Tek eşanjörlü olan kombilerde, ana eşanjörde sorun varsa kombi su basıncında artış olur. Çift eşanjörlü kombilerde ise plaka eşanjör olarak bilinen parça arızalı ise su basınç artışına neden olabilir. Bu parçaların tamiri olmadığı için teknik servis ekipleri tarafından değişimi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir