Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır?

Markası ve modeli ne olursa olsun. Kombilerde su basıncı 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Bu yazımızda kombi su basıncının düşük yada yüksek olduğu durumlarda yapılması gereken işlemleri açıklayacağız.

Kombi su basıncı düşükse; Aktif bir şekilde kullandığınız kombinizde su basınç değeri 1 barın altındaysa, su basma musluğunu kullanarak standart su basınç değerini yakalarsınız.

Kombi su basıncı yüksekse; Kullandığınız kombideki su basınç değeri yüksekse yani 2,5-3 bar civarında ise su tahliyesi yaparak basınç düşürülür. Bunun için de kombinize en yakın kaloriferin hava müşürü sökülerek ideal basınca gelene kadar su tahliye edilir.

Genel olarak kombi kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de su basıncıdır. Su basıncının çok yüksek ve çok düşük olduğu durumlarda gerekli müdahale yapılarak standart basınç değerleri yakalanabilir. Markası ve modeli ne olursa olsun. Kombi, düşük su basıncını yada yüksek su basıncını ayarlamak için aynı işlemler yapılmaktadır.

”Kombinizde ki su basınç değeri 1 barın az üstündeki değerleri gösteriyorsa su basmanız gerek kalmaz, yada 2 barın az üstünde bir değer varsa bu durumda da su tahliyesi yapmanıza gerek yoktur.”

Bu bilgiler eşliğinde kombi su basınç değerlerini kendini ayarlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda çok sık basınç düşmesi yada yükselmesi oluyorsa bu da kombinizde teknik bir arıza olduğuna işarettir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey  usta bir kombi servis ekibinden yardım almaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir