Kombi Sıcak Su Vermiyor

Kombi arızalarına baktığımız zaman birinci sorun olarak gerekli peryodik bakımların zamanında yapılmadığını görüyoruz. Eğer kombinizi uzun süredir kullanıyorsanız mutlaka rutin bakımları zamanında Yetkili Kombi Servis ekiplerine yaptırmalısınız. İşini sağlam ve garantili yapan ekipler her konusa size destek verecektir. Dıştan basit bir yapı olarak görünse de her kombi kendi içinde karmaşık bir devre şemasına sahiptir. Sıcak Su Vermeyen bir kombide meydana gelecek olası sorunlar, daha çok parça arızalarından yada kombiye doğru kalorifer ayarı yapılmadığından ileri gelebilir.

Evde gerekli kontrolleri kendiniz yaptığınızda bir sorun göremiyorsanız, mutlaka bu arızayı ilgili bir Kombi Teknik Servis ekibi ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Evinize gelen ekipler, suyun takip ettiği parça ve tesisatı tek tek inceleyerek sorunu kısa sürede ortaya çıkaracaktır. Orijinal yedek parça ve sağlam işçilik sunan teknik servis ekiplerine kombi arızalarında güvenebilirsiniz. Arızanın asıl nedeni olan parçaların orijinal yedek parçalar ile giderilmesi çok önemli bir ayrıntıdır. Sahte ve yabancı malzeme kullanımı kombinizde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Kombi Sıcak Su vermiyor arızası her model için farklılık gösterse de arıza durumunda birinci önceliğiniz Yetkili Kombi teknik Servis ekipleri olmalıdır.


Kombi Suyu Neden Isıtmaz?


Kombi arızalarını maddeler halinde ele alacak olursak, çalışma sistemine göre kombilerde farklı arızalar ortaya çıkabilir.

Bunlar;

 •  Kullanımı daha sık olan Diyafram sistemli kombilerde en sık görülen sıcak su vermeme arızası, diyafram contasından kaynaklı sorunlardır
 •  Eğer kullandığınız kombi Diyafram sistemli bir cihaz değilse sıcak su vermeme sorunu, su akış şalterinde veya tribününden ileri gelebilir.
 • Genellikle bu iki arıza çeşidi en sı kkarşılaşılan sorunlardır. Eğer bunlardan kaynaklı bir sorun yaşanmıyorsa Kombinin diğer devre elemanları tek tek ele alınarak incelenmelidir. Bu arızayı evde kendi başınıza gideremeyeceğiniz için mutlaka uzman bir ekipten destek almanız gerekir.
 • Kombilerde özellikle kış mevsiminin en çetin geçtiği dönemlerde sık olarak suyun yeteri kadar ısınmaması problemi ile karşılaşılır. Bunu ana nedeni, üretilen kombilerin ülkemiz koşulları düşünülerek imal edilmemiş olmasıdır. Şebeke suyunun çok soğuk olduğu dönemlerde, kombinin yüksek güçlü olması çok önemlidir. Evinize kombi alırken bu ayrntıya mutlaka dikkat etmenizi öneriyoruz.
 • Bunun dışında kombide Suyun Isınmama Sebebi olarak eşanjörlerin yetersiz olması ve suyun aşırı kireçli olması da bir etkendir. Eğer Kombinizin gücü yeterli ve çift eşanjörlü ise, suyun ısınmamasının en büyük nedeni aşırı kireçli suyun zamanla kombide yarattığı etkiden kaynaklıdır. Bu durumda, Kombi Bakımı zamanlarını kaçırmamalı ve oluşan kireç katmanlarını, yetkili bir ekipten destek alarak çözdürmelisiniz.
 • Son olarak kombi arızalarından biri de üç yollu vana arızasıdır. Zamanla kullanıma bağlı olarak vanada meydana gelen takılma arızası sonucunda, vana konum değiştiremez veya ortada takılı kalır, bu durumda tesisat suyu kalorifere gider ve su yeteri kadar ısınamaz. Bu sorunun giderilmesi için de mutlaka Kombi Bakım Servisinin arızalı vanayı orjinali ile değişmesi gerekecektir.

Kombi Sıcak Suya Nasıl Ayarlanır?


 • Ev ve iş yerlerinizde kullandığımız standart kombi modellerinde iki farklı ayar düğmesi bulunmaktadır. Bunlardan biri kalorifer düğmesi diğeri de sıcak su düğmesidir. Sıcak su düğmesini belirtilen yönlerde çveirerek sıcaklık ayarı yapabilirsiniz.
 • Kış mevsiminin çetin geçtiği soğuk aylarda, kombi ayarını daha dikkatli yapmak gerekir. Şebeke suyu çok soğuk geldiği zamanlarda suyun daha kısık olması ve kombinin sıcaklık değerinin yüksek tutulması sıcak su ihtiyacınızı karşılayacaktır.
 • Kombinizi hem ekonomik kullanmak hemde sıcak sudan tam olarak verim almak istiyorsanız belirtilen ayarlarda ideal kullanıma özen göstermenizi tavsiye ederiz. Böylelikle kombi kullanımı size ekstra bir ekonomik yük getirmez.
 • Evinizin yalıtımı çok önemli bir etkendir. Dış ve iç yalıtımı yetersiz olan evlerde sıcak su elde etmek için kombinin sıcaklık değerinin daha yüksek tutulması gerekiyor.
 • Yaşadığınız ev yada binanın yalıtımına göre kullanılan petekler ideal sıcaklığı yakalamınzda önemli bir etkendir. Uzmanlar, yalıtım değerlerine göre gerekli petek büyüklüğünü ayarlıyor. Yaşam alanınızda yakalanması gereken ideal ısı değerleri, hol ve koridorun 15 derece, yatak odası ve mutfak için 20 derece ve banyo için 24 derece olarak hesaplanmıştır.
 • Son olarak ev yada iş yerinizde kullandığınız kombinin gücü de çok önemli bir etkendir. Mesela ideal ev sıcaklığını yakalamak için gücü yüksek bir kombinin 60 dereceye yakılması yeterliyken, gücü daha az olanbir kombi için bu değer 65 – 70 derecelere çıkabilir.

Kombi Sıcak Su Sorunu?


Kombi sıcak su vermediği zaman bunun nedeni kombi ayarlaması yada bir arıza durumu olabilir. Bazen küçük arızaları kendi başınıza giderebilirsiniz. Fakat eğer ortada teknik bir arıza varsa mutlaka işinde uzman bir Kombi Teknik Servisinden yardım almanız gerekecektir. Telefon ile her an ulaşabildiğiniz kombi servisleri, arızalara yaklaşırken kombiniz hakkında size bazı temel sorular yöneltecektir. Bunlar, kombinizin markası, kullanım yılı, kombinin gücü ve modelidir.

Bu bilgilere ulaşan ekipler, verdiğiniz adrese gelirken gerekli teknik ekipmanı ve yedek malzemeleri getirecektir. Uzman ellerde yapılan onarım ve bakımlar, kombinizi daha uzun süre sağlıklı kullanmanıza olanak verir.


Kombi Neden Sıcak Su Vermiyor?


 •  Kombi neden sıcak su vermiyor sorusunu cevaplamak için bu konunun servis ekipleri tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Ürünü yerinde çalışır şekilde inceleyen kombi servisi, neden sıcak su gelmediğini daha net açıkalar. Genel olarak kombinin sıcak su vermemesi gücünün yetersiz olmasından yada teknik bir arızadan ileri gelir.
 •  Eğer kombinin gücü yeterli ve teknik bir arıza da yoksa, sıcak su gelmemesinin nedeni kombinin su basıncıyla alakalı olabilir. Yeni nesil kombi modellerinde cihazın verdiği ikaz ile kombi su basıncını arttırmanız gerekebilir.
 •  Denediğiniz her şeye rağmen sıcak su halen gelmiyorsa, kombiye gelen gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Daha sonrasında kombide yanıp sönen kırmızı ikaz lambasını kontrol edin ve reset düğmesi varsa 3 saniye süreyle buraya parmağınızı basılı tutun. Tüm çabalarınıza rağmen sıcak su akışı sağlanmıyorsa mutlaka Kombi Teknik Servis ekiplerinden destek almanız gerekecek.

Kombi Çalışıyor Ama Sıcak Su Gelmiyor?


Kombi çalıştığı halde sıcak su gelmiyorsa, bu teknik bir arızadan ziyade parça kaynaklı bir sorundan da kaynaklanabilir. Çünkü zamanla kireçli suyun da etkisiyle bazı parçalar ekonomik ömrünü doldurmaktadır.

Kombinizde zamanla bozulan parçaları ele alacak olursak;

 • Uzun süredir kullanılan kombilerde diyafram contası deforme olur. Bu conta Kombi Teknik Servis Ekipleri tarafından değiştirilmektedir.
 • Yeni model kombilerde ise arıza çıkaran parça Sıcak su türbini kaynaklı olabilir. Bu trübin kırıldığı yada çatladığı zaman Teknik Servis Ekiplerini çağırmanız gerekiyor.
 • Kombi sıcak su ve kalorifer amaçlı kullanılmaktadır. Bazı kombilerde sıcak suyu ayarlayan N.t.c Sensor hassasiyeti kaybolmuş yada bozulmuş olabilir. Bu durumda Teknik Servis çağırmanız gerekiyor.
 • Bunlar dışında karşınıza çıkacak sıcak su gelmeme sorunu, gaz vanasının kapalı olması, kombi genel arıza durumu ve elektrik aksamda meydana gelen arızalar olabilir. Her türlü arızanın onarımı için Kombi Teknik Servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Kombi Sıcak Su Vermiyor [ Video ]Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir