Kombi Kullanım Ayarları


Kombide hem sıcak su ayarı hemde kalorifer ayarı bulunmaktadır. Kışın soğuk havalarda kombiden verim alabilmek için ortam derecesinde 15-20 değer üstünde bir ayar vermek gerekir. Bu tercih tamamen kullanıcıya bağlıdır. Kullanıcı ortamın sıcaklığını kaç derecede istiyorsa, ayarı o doğrultuda verecektir. Fakat düşük sıcaklık ayarları ancak kombinin kendini ısıtmasına neden olur yani ortamı verimli bir şekilde ısıtamaz. Kombi sıcaklık ayarları, her model ve markada minumum ve maksimum değerler olarak farklılık gösterir.

  • Kullanıcı beklentisine göre değişir. Bazı kullanıcılar sıcak bir ortam ve ılık su isterken, kimi kullanıcılarda ılık bir ortam ve yüksek derecede sıcak su isteyebilir. Burada kombinin ayarını ve ısı değerini kullanıcının beklentileri belirler.
  • Kombi çeşidi, markası ve modeline göre değişir. Günümüzde kullanıcı tarafından tercih edilen birçok kombi çeşidi, markası ve modeli vardır. Konutun büyüklüğüne göre tercih edilen bu kombilerin ısı ayarları da kendi içinde farklılık gösterir. Kullandığınız kombiyi tam olarak bilmeden ısı ayarı hakkında bilgi vermek doğru olmaz.
  • Yaşadığınız dairenin büyüklüğü kombi ısı ayarını etkiler. Eğer kullanıcı büyük bir dairede oturuyorsa, kombinin ısı ayarı da bu doğrultuda yüksek olmalıdır. Büyük olan daireleri ısıtmak daha zor olacağından kombi ısı ayarını yükseğe çekmek gerekir. Bunun yanı sıra küçük dairelerde kombi ısı değerini daha düşük ayarlarda kullanırız. Çünkü küçük daireleri ısıtmak daha kolaydır.
  • Dairenin bulunduğu kata göre kombi ısı değeri değişir. En üst ve en alt kattaki dairelerde evin içini ısıtmak için kombi ısı değerini daha yüksek ayarlamak gerekir. Yüksek ısı değerinde çalışan kombi daha çok yakıt tüketeceğinden, faturanınzda ne yazık ki yüksek gelir. Ancak orta katlarda bu durum daha farklıdır. Hem üstten hemde alttan ısıtma olacağı için kombi ısı değerini daha düşük ayarlayabilirsiniz. Daire seçerken ara katları seçmek her zaman daha mantıklı olacaktır.
  • Yaşadığınız binanın izolasyonu önemli bir etkendir. İzolasyanu olmayan binalar, özellikle çetin geçen kış aylarında, ısıyı direk geçireceği için dışarıdaki soğuk hava olduğu gibi binanın içine girecektir. Bu durumda kombinizi daha yüksek ısılarda çalıştırsanız bile daireyi ısıtmak için yeterli olmayabilir. Bunu ortadan kaldırmak için size tavsiyemiz yaşadığınız binanın izolasyonunu yaptırmaktır. Bu sayede kombiniz daha düşük ısı değerlerinde bile evin içini ısıtır. Günümüz koşullarında kendi oturduğunuz daireyi bile tek başına izole ederek  bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Kombi kullanım ayarları, kombilerin çeşit, marka ve modeline göre değişmektedir. Günümüzde kullanımı oldukça ergonomik olan kombiler, panelinde yer alan sıcak su ve kalorifer tuşları ile ayarlanıyor. Buradan + ve – tuşlarını kullanarak kombi sıcaklık değerini istediğiniz sayılara getirebilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir