Kombi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Kombi Nedir?

Kombi günlük yaşantımızda insan hayatını kolaylaştıran oldukça ekonomik ve kullanışlı bir üründür. Günümüzde kombilerin; Doğalgaz, elektrik ve su ile çalışan modelleri vardır. Genellikle duvara monte edilen bu ürünler, ayarlanarak sıcak su ve ısınma amaçlı kullanılır.


Banyodan Sıcak Su Almak İçin Ekstra Bir Ürün Kullanmalı Mı?

Yaşam alanının büyüklüğüne göre bir kombi seçimi yapılmışsa ekstra bir ürün kullanmanıza gerek yoktur. Zaten kapasitesi uygun olan kombi, hem mutfakta hemde banyonuzda sıcak su ihtiyacını karşılayacaktır. Burada önemli olan tek husus ev yada iş yerinizde kullanım alanına uygun kapasitede bir kombi seçmenizdir.


Kombi Zehirler Mi?

Günümüzde kullanılan kombiler, içten yanmalı bir sistem ile tepkime verir. Bundan dolayı insan hayatı için zararlı bir çeşit atık gazlar oluşur. Fakat sağlıklı ve sağlam hava tahliye sistemi ile bu durumu ortadan kaldırmak mümkündür. Zaten marka ve modeli ne olursa olsun. Kombiler mutlaka bacalı kullanılmalıdır. Dairenizde monte olan çalışır kombinizin hava tahliye sistemi, binanın genel havalandırma sistemine bağlı ve bu havalandırma da sağlıklı bir şekilde havayı tahliye ediyorsa korkulacak bir durum söz konusu değildir. Bunun dışında Hermetik ve yoğuşmalı olarak bilinen kombilerin atık gazı da fan aracılığı ile dışarıya atılır. Kombi fanı sağlıklı çalışıyorsa bir sorun olmaz. Günümüzde kullanılan kombiler son sistem güvenlik önmeleri ile donatıldığı için gaz kaçağı durumlarında kendini korumaya alarak kapanır yani arıza kodu verir. Bu sorunu çözmek için yetkili bir ekipten destek alabilirsiniz.


Yoğuşmalı Kombi Büyük Dairelerde Mi Kullanılmalı?

Yoğuşmalı kombilerin petek sayısı daha fazla olduğu dairelerde kullanılması daha uygundur. Çünkü kombinin yoğuşma sağlaması ve tasarruflu kullanım için bu gereklidir. Daha küçük ve petek sayısının az olduğu bir dairede de yoğuşmalı kombi kullanılır fakat o zaman kombiden bir tasarruf elde edilemez ve yoğuşma sağlanamaz.


Yoğuşmalı Kombiler Neden Daha Pahalı?

Hem kullanılan teknoloji bakımından hemde kullanılan dairenin büyüklüğüne bağlı olarak kapasitesi fazla olan yoğuşmalı kombi Hermetik ve bacalı kombiye nazaran biraz daha büyüktür bu nedenlerden dolayı daha pahalıdır.


Kombi LPG ile Ya Da Sadece Elektrik ile Çalışabilir Mi?

Günümüzde kombi çeşitleri, LPG, Doğalgaz ve elektrik ile çalışmaktadır. Eğer yaşam alanınızda doğalgaz yoksa, kombi kullanımını LPG ile de yapabilirsiniz. Ama tek bir tüp kombiyi çalıştırmaya yetmez, kombinizi çalıştırmak için piyasada iki tüpü birbirine bağlayan parçalar vardır. Bunları kullanarak kombinizi çalıştırabilirsiniz. Ancak tüpün ne zaman biteceğini bilmediğiniz için sıcak su akışında sıkıntı yaşamanız kaçınılmazdır. Doğalgaz olmayan bölgelerde elektrikli kombi kullanabilirsiniz. Ancak hem ekonomi hemde kullanım rahatlığı olarak en çok tercih edilen doğalgazlı kombilerdir.


Kombi Hangi Güçte Kullanılmalıdır?

Kombi kullanım gücünü ayarlamak için yaşama alanının büyüklüğünü tam olarak bilmek ve bu doğrultuda seçim yapmak gerekir. Örneğin; Yaşam alanı 120 m2 ya da aşağısı ise 17-20 bin kcal/h, 160 ile 250 m2 arasında ise bu durumda 26 bin kcal/h kapasiteli kombiler yeterli olacaktır. Burada asıl önemli olan etkenler, kullandığınız kombinin markası, modeli, özellikleri ve yaşama alanının büyüklüğüdür. Kombi seçimini yaparken bu konuda deneyimli bir satış bayisinden gerekli bilgileri alıp ideal kombi seçimini birlikte yapabilirsiniz.


Kombi Sürekli Açık Mı Kalmalı?

Eğer evinizden kısa süreliğine ayrı kalacaksanız gün içinde kombinin açık tutlması daha doğru olacaktır. Yok eğer uzun süre evinizden ayrı kalmayı düşünüyorsanız, bu durumda kombinizi kapatabilirsiniz. Evinizde çalışır durumdaki kombi, sıcak suya ihtiyaç duyduğunuzda yada petekleri ısıtmak için açtığınızda enerji harcar, onun dışında gün içinde çok ama çok az enerji harcamaktadır. Eğer özellikle de kış mevsiminin en çetin geçtiği dönemlerde gün içinde kombinizi sürekli açıp kapatırsanız enerji tüketimi iki katı artar. Yani kısaca açılayacak olursak, evinizden bir günden daha az süreyle ayrı kalacaksanız kombiniz açık kalmalıdır. Bir günden daha uzun olan ayrılık durumlarında kombinizi kapatmanız doğru olur.


Tek Ve Çift Eşanjörlü Kombiler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Terim olarak, ısı değiştirici anlamına gelen Eşanjör, bazı kombilerde tek bir tane bulunurken bazı kombilerde ise iki adet bulunur. Tek eşanjörlü modellerde sadece ana eşanjör bulunmaktadır. Diğerlerinde ise iki eşanjör vardır. Bunlardan biri ana eşanjör diğer ise ikinici yada yardımcı eşanjör dediğimiz plaka eşanjördür. Tek eşanjörlü modeller suyu daha kısa sürede ısıtmasına rağmen, çift eşanjörlü kombilerin kullanımı hem daha konforlu hemde daha ısı ayarı bakımından daha sağlıklıdır.


Bacalı Kombi Bina Bacasına Bağlanmadan Çalışmaz Mı?

Bacalı kombilerin bina baca sistemine bağlanmadan kullanımı kesinlikle yasaktır. Bacalı kombiler baca bağlantısı olmadan çalışmaz. İçten yanma sistem ile tepkime yapan bu kombilerde, baca aracılığı ile oluşan zararlı gazlar dışarıya atılmaktadır. Mutlaka baca sistemine bağlı bir şekilde kullanılması ve binanın baca sisteminin hava çekişi de kaliteli olmalıdır. Belli aralaıklarla baca temizliğinin yapılması ve tıkanmalara karşı dikkat edilmesi gerekir.


Kombi Saatte Ne Kadar Gaz Tüketir?

Bu konu hakkında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Kombiler çalışırken ortamın sıcaklığı, yaşam alanının izolasyon kalitesi, ortam için istenilen sıcaklık değeri ve kombinin kapasitesine göre değişkenlik gösterir. Bu etkenler göz önüne alındığı zaman kombinin gaz tüketimi hakkında net bilgi verilemez.


Kombi Su Basıncı Neden 1,5 Bar Olmalıdır?

Kombi su basıncı için ön görülen ideal değer 1,5 bar olarak belirlenmiştir. 1 ile 2 bar arası ideal bir değerken, bunun altında olduğu durumlarda kombiye su akışı sağlanmalı, fazla olduğu durumlarda ise en yakın kalorifer havası alınarak basıncın düşürülmesi gerekir.


Kombi Kullanırken İki Musluk Birden Açıldığında Bir Musluktaki Su Neden Soğur?

Bu durumun ana nedeni; Ev yada iş yerinizde kullandığınız kombinin ortam için yetersiz olduğunu yani kapasitesinin düşük olmasından kaynaklanır. Bazı kullanıcılar buna sebep olarak tek eşanjörlü kombilerin buna sebep olduğunu söylese de bu doğru bir yaklaşım değildir. Yaşam alanı için doğru kapasiteli bir kombi seçmeniz gerekir. Bu konuda bilgili bir satış danışmanından destek alabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir