Klima su damlatıyor ? Yapılması gerekenler


Klima, bazen iç üniteden bazen de dış üniteden su damlatabilir. Teknicservis.com kullanıcılarına bu problemle karşılaşmaları durumunda yapması gerekenleri anlatıyoruz.

Klima Dış Üniteden Su Damlatmasının Nedeni?

Montajı yapılan klima, çalışmaya başladıktan sonra ortamdaki nemi alarak tahliye borusu ile dışarıya aktarmaktadır. Eğer klimanın montajı doğru yapılmışsa, dış ünite tahliye borusundan su damlaması son derece normaldir. Ancak dış üniteden su damlamıyorsa, ortada bir sorun olduğu aşikardır. Bu durumda, klima teknik servisi ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Yaz mevsiminin sıcak günlerinde klima soğuk modda çalıştığı zaman, klima bağlantıları olan bakır borularda ortamdaki neme bağlı yoğuşmadan dolayı su damlatma durumu olabilir. Bu gayet normaldir. Bunun dışında, klima ısıtma modunda çalışırken veya buz çözme modunda çalışırken dış üniteden su akabilir. Bu normal bir durumdur. Kısa bir süre sonra, buz çözme işlemi bitince su damlatma sorunu duracaktır.

Bu açıklamalar dahilinde klimanın dış ünitesinde su damlamasının normal olduğunu söyleyebiliriz. Burada asıl sorun olarak görülen durum, klimanın iç ünitesinde su damlamasıdır. Dış üniteden damlayan su normal bir durumdur, klimanızı bu halde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Klima İç Üniteden Su Damlatmasının Nedeni?

Klimanın iç üniteden su damlatması normal bir durum değildir. İç Üniteden su damladığı zaman ortada bir sorun olduğu bellidir. Bu başlık altında, olası sorunları söyleyeceğiz.

  • Klimanın gazı eksik yada fazla ise iç üniteden su damlayabilir.
  • Klima iç ünitesi duvara doğru monte edilmemişse, bir dengesizlik varsa su damlayabilir.
  • Klima iç ünite peteği kirliyse, iç üniteden su damlayabilir.
  • Klima drenaj hortumu tıkalı yada delikse su damlama sorunu olabilir.
  • Klima iç ünite su tası tıkalı ise damlama olabilir.
  • Klima iç ünite plastiğin de kırık ve çatlak varsa su damlayabilir.
  • Su drenaj borusuna doğru eğim verilmemişse iç üniteden su damlayabilir.
  • Klima iç ünite fanında sorun varsa su damlayabilir.
  • Klima iç ünitesinde buzlanma varsa, su damlayabilir.

Normal şartlar altında, Klima iç ünite drenaj borusu tıkalı değilse ve doğru eğim verilmişse, klima iç ünitesinde su damlama sorunu olmaz. Ortamdaki nem sonucu elde edilen su drenaj borusu ile dışarıya atılır. Tahliye olan su için dışarıya bir su kabı koyulmuşsa bunu ara sıra kontrol etmeniz gerekir. Dolan su drenaj borusunu tıkayacajı için su akışı düzgün olamaz. Dolan kap arada bir boşaltılmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir