Klima Soğutma Yapmıyor İse Yapılması Gerekenler


Bu yazımızda klimanın neden soğutma yapmadığı konusunu açıkalamaya çalışacağız. Ev yada iş yerinizde kullandığınız klima soğutma yapmıyorsa, bunun birçok nedeni olabilir. Soğutma olmadığı durumda, kullanıcı olarak neler yapabiliriz.

 • İlk iş olarak klimanın iç ünite içinde yer alan filtreleri temizlenir. Klima filtreleri zamanla kirlendiği için bu sorun soğutma işlemine engel olabilir. Kullanıcı olarak klima filtrelerini temizledikten sonra yerine monte ederek tekrar çalıştırmayı deneyin.
 • Klimanın çalıştığı odada açık kapı ve pencere varsa kapatın. Eğer oda içinde hava akışı varsa klima soğutma işlemi yapmaz. Hava akışını kesmek gerekir. Kapı ve pencereler açık olduğu zaman klima yeteri kadar soğutma yapamaz ve deve dışı kalır.
 • Klimanızda doğru çalıştırma konumu seçtiğinize emin olun. Ev ve İş yerinde kullandığımız klimalar, hem ısıtma hemde soğutma işlemi yapar. Klimanızı çalıştırdıktan sonra kumanda ayarlarından kar tanesi sembolünü seçmeniz gerekir. Güneş sembolünü seçerseniz klima soğutma yapmaz. Sadece kar tanesi sembolü üzerinde ise klima soğutma yapmaya başlar.
 • Klima fan hızını ayarladığınıza emin olun. Klimayı çalıştırdıktan sonra üzerinde fan tuşunu yükseğe ayarladığınız zaman daha verimli soğutma işlemi yapılır. Eğer fan hızı düşükse klima soğutma yapmayabilir.
 • Klima hava girişleri açık olmalı, kontrol edin. Ortamdaki hava ile çalışan klima, hava akışını düzgün bir şekilde sağlamazsa hem ısıtma hemde soğutma işlemini yapamaz. Eğer ortamda klimanın hava almasını engelleyen eşyalar varsa, bunları klimanın üstünden ve etrafından kaldırmanız gerekir.
 • Klimayı soğuk moda aldıktan sonra ortamda sıcaklık yayan cihazlar olmamalıdır. Klima soğuk modda çalıştığı esnada ortamda sıcaklık yayan bir cihaz olursa, klimanın çalışmasının bir anlamı olmaz ve tam olarak verim alınamaz. Ortamı ısıtan cihazları kapatın.

Klima soğutma yapmadığı durumlarda kullanıcı olarak bu yazılanlara dikkat etmek gerekiyor. Eğer bunları uyguladıktan sonra klimanız halen soğutma işlemini yapmıyorsa, işte o zaman konuya hakim bir teknik servis ekibiyle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Klima Neden Soğutma Yapmaz?

 • Klima gazında eksilme yada fazlalık olursa soğutma işlemini yapamaz. Eğer klima gazında azalma yada fazlalık varsa, klima teknik servis ekipleri gereken işlemleri yapar.
 • Klima kompresöründe arıza varsa soğutma yapmaz. Klima soğutma işlemi yapmadığı zaman en çok karşımıza çıkan sorun, kompresör arızasıdır. Bu durumda klima teknik servis ekipleri, arızalı parçayı yenisiyle değiştirmelidir.
 • Klimanın bakır boru tesisatında ezilme, kırılma, çatlak varsa soğutma yapmaz. İç ünite ile dış ünite arasında uzanan bakır boru tesisat, klima servis ekipleri tarafından kontrol edilir. Eğer burada çatlak, kırık yada ezilme varsa, ekipler boruyu yenisiyle değiştirip sorunu giderir.
 • Klima iç ünite ve dış ünite fanı bozuksa soğutma yapmaz. İç ve dış ünite fanı klima teknik servis ekipleri tarafından kontrol edilir. Eğer bunlarda bir arıza varsa gerekli işlem yapılarak sorun giderilir.
 • Klima soğutma yapmıyorsa, bu saydıklarımız dışında klimanın elektronik aksamında (Klima ana kartı, kumanda, fan kondansatörü, sinyal kablosu)  arıza olabilir. Bunların kontrolü klima teknik servis ekipleri tarafından yapılarak gerekli işlemler yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir