Klima Hava Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır ve Önemi


Klima iç ünitesinin üst bölümünde yer alan hava filtreleri çok önemli bir görev üstlenmektedir. Farklı modellerde daha gelişmiş özellikleri olsa da genel olarak aynı amaca hizmet ederler. Bu filtrelerin belli zaman aralıklarında temizlenmesi hem insan sağlığı açısından hemde klimanızın ömrü için en doğrusudur.  Uzun süre temizlenmeyen hava filtreleri zamanla, klimanın ısıtma ve soğutma performansında düşüklüğe ve klimanın enerji sarfiyatında hatırı değer bir artışa neden olur. Klima hava filtrelerini her mevsim başında ve sonunda mutlaka temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

Klima Hava Filtresinin Çıkarılması ve Temizlenmesi

Klimanın en önemli parçalarından biri olan hava filtreleri, kullandığınız ortamdaki havanın temizlik durumunda göre belli zaman aralıkları ile yerinden sökülmeli ve temizlenmelidir. Genellikle bu zaman her 15 günde bir olmalıdır.

  •  Klimnaınzın hava filtresini yerinden sökmeden öncemutlaka elektriği kesmelisiniz.
  •  Klima hava filtreleri, klima iç ünitesinin üst bölümünde yer almaktadır. Buradaki kapağı usülüne uygun bir şekilde açın
  •  Daha sonra karşınıza çıkan hava filterelerini alt kısımdan nazikçe çekerek yerinden alın.
  •  Aldığınız klima hava filtrelerini vakumlu bir cihaz yardımı ile yada ılık su ile temizleyin. Eğer hava filtreleri çok kirli ise detarjanlı su yaparak da temizleyebilirsiniz.
  •  Temizlik işlemibittikten sonra klima hava filtrelerini gölge biryerde kurutmaya bırakın, güneşli bir yerde kurutmak hava filtrelerine zarar verebilir. Daha sonra kuruyan filtreleri aynı şekilde yerine monte edin.

Klimanızı, hava filtresi olmadan asla çalıştırmayın, klima hava filtrelerini normal koşullarda her 2 yılda bir değiştirmenizi öneriyoruz, eğer klima hava filtresi zarar görmüş ve delinmiş ise Kurumsal servis ile görüşüp yenisini almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir