Termosifon Nedir? Nasıl Çalışır?


Termosifon; Değişik su tankı kapasitesine sahip olarak yaklaşık olarak 5 litre ile 120 litre arasında suyu, elektrik enerjisi kullanarak ısıtan ve bu suyu sıcak bir şekilde muhafaza eden elektrikli bir cihazdır.

Termosifon kullanım yeri olarak, özellikle Doğalgaz bağlantısı ve katı atık yakıtlı çalışmayan konutlarda, konuta gelen suyu ısıtmak için kullanılır. Ev içinde sıcak suya en çok ihtiyaç duyulan yerlerde (Banyo ve mutfak) kullanılır. İçinde sürekli sıcak su bulunan cihaz, her an kullanıma hazırdır.

Termosifon Nasıl Çalışır?

Kullanımı son derece basit ve ergonomik olan Termosifon, kullanıcı tarafından istenilen sıcaklığa ayarlanır. İçindeki tanka dolan suyu istenilen sıcaklığa kadar ısıtır. Daha sonra suyun sıcaklığı düşmeye başladığında otomotik olarak devreye girerek sıcak suyu her an kullanıma hazır bir şekilde bekletir.

Termosifonu kullanmadığınız zaman kapatmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü zaten izolasyon ile korunan su tankı içindeki sıcak suyu 24 saat boyunca muhafaza etmektedir. Termosifonu kapatınca tasarruf sağlanmaz. Ancak uzun süre evinizden ayrı kalacaksanız termosifonu kapatabilirsiniz. Termosifonu konforlu ve tasarruflu kullanmak için açık tutmanızı öneriyoruz.

Termosifon Hangi Parçalardan Oluşur?

Termosifonu oluşturan parçaları bu başlık altında inceleyelim.

  • Ana gövde yani Kazan
  • Termostat
  • Resistans (suyu ısıtan parça)
  • Termal devre kesici
  • Emniyet Ventili
  • Sinyal Lambaları (termosifonun durumunu gösterir)
  • Anot

Termosifon kullanım yerine ve amacına göre bazen avantaj bazen de dez avantaj sağlayabilir. Doğalgaz sisteminin ve merkezi bir ısıtıcının olmadığı yerlerde. Elektrik ile kullanılan termosifon her an sıcak su ihtiyacınıza karşılık verdiği için avantajlı olarak görülür. Fakat yoğun kullanıma bağlı olarak elektrik faturasında yükselme olacağından bu da termosifon kullanımında bir dez avantajdır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir