Kaloriferlerin Çalışmama Sorunu

Kalorifer çalışmadığı zaman teknik servis ekipleri gelmeden önce kullanıcı tarafından yapılması gerekenleri bu başlık altında açıklayacağız.

– Kombinin kalorifer konumunda olması gerekiyor; Kombilerde iki çalıştırma modu bulunur. Bunlardan biri yaz diğeri de kış modudur. Kullandığınız kombinin model ve çeşidine göre kombilerde yaz ve kış modunun ayarlanması farklı olabilir. Kaloriferin çalışması için kombinin kış moduna alınması gerekiyor. Eğer kombi yaz modunda ise kış moduna almanız gerekir.

– Kalorifer ayarı kaç derece olmalıdır; Kombinin kalorifer ayarı düşükse ıstama yapamaz. Kombinin derecesi 40 derecenin altında ise yine ısıtma yapamaz, Özellikle çetin geçen kış aylarında kombinin ısıtma yapabilmesi 40 derecenin üzerinde ayarlanmasını tavsiye ediyoruz. Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra kombinin hemen ısıtma yapmasını beklemeyiniz. Kaloriferlerin ısınması 15-20 dakikayı bulabilir.

– Kombinin basıncı normal konumda mı? Kombide kalorifer ısıtma yapmıyor ve sıcak su vermiyorsa, kombi su basıncının ideal konumda olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kombinin verimli bir şekilde çalışması için ideal su basınç değeri 1,5 bar dır. Eğer kombi basıncı 1 bar’ın altındaysa kombiye su eklemek gerekir. Kombi basıncı 2,5 barın üstündeyse kombideki fazla suyu boşaltmanız gerekecektir. Basınçtan kaynaklanan bir sorun varsa, bu şekilde sorun giderilmiş olacaktır.

– Kalorifer vanaları açık konumda olmalı; Dairelerde ısıtma sağlanması için kalorifer tesisatı döşenmektedir. Kombi ile bağlantısı yapılan kaloriferlerin yan kısmında vana bulunur. Eğer kombi çalıştığı zaman bu vanalar kapalıysa kaloriferde sıcak su devri daimi olamayacağından ısıtma sağlanmaz. Kalorifer ısıtma yapmadığı zaman, teknik servis ekipleri ile görüşmeden önce kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Eğer vanalar kapalıysa, açın.

– Kombiden sıcak su çıkışı var mı? Kombi normal şartlarda doğru çalışıp sıcak su verdiği halde kaloriferler ısınmıyorsa, kalorifer tesisatında bir sorun olabilir yada kombiden kalorifere çıkış yapan bağlantı parçalarında sorun olabilir. Eğer kombi sıcak su vermiyorsa, kombiye doğalgaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombi doğalgaz vanası kapalı olabilir. Kapalıysa vana açılmalıdır.

-Kombi Ekranında Hata Kodu Var Mı? Veya Arıza Ledi Yanıyor Mu? Kombide beklenmedik bir arıza olduğu zaman ya arıza kodu verir yada arıza ledi yanar. Kalorifer ısıtmadığı zaman yapılması gereken kontrollerden biri de budur. Kullanıcı olarak arıza konunun ne anlama geldiğini öğrenmek için servis ekiplerini arayarak bilgi alabilir ve onları da arızadan haberdar edebilirsiniz. Bu gibi arıza durumlarında servis ekiplerini çağırmadan önce yapmanızı önereceğimiz tek şey kombiye üç kez reset atmaktır. Bazen bu işlemden sonra sorun ortadan kalkmaktadır.

Kaloriferlerin Çalışmama Nedenleri?

– Kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Kombinin alt tarafında, kalorifer sistemine su devridaim yapan kısımda bir filtre bulunur. Zamanla buraya biriken tortu, pislik ve kir yüzünden filtre tıkanabilir. Kalorifer sistemi bu yüzden de ısıtma yapmaz. Filtre belli aralıkla yerinden sökülüp bir fırça yardımıyla su altında temizlenmelidir. Bu durum sorunu çözebilir.

– Devir daim pompası arızalı olabilir. Bazı marka ve modellerde farklı olsa da genellikle kombinin alt kısmında su devridaimi yapan bir parça bulunur. Eğer bu parçada teknik bir arıza varsa, kombiye sıcak su gitmeyeceği için kalorifer ısıtma yapmaz. Kullanıcı isteğine göre bu parça yenisi ile değişeceği gibi tamiratı da yapılabilir. Genellikle kalorifer çalışmadığı zaman bu parçada arıza olma olasılığı çok yüksektir.

– Kalorifer sensörü arızalı olabilir. Kalorifer sistemi ile bağlantılı olarak çalışan, kombinin en önemli parçalarından biri de kalorifer sensörüdür. Eğer bu parçada bir arıza varsa, kalorifer tesisatında ısıtma olmayabilir. Tamiri olmayan bu parça yenisi ile değiştirilmelidir.

– Kalorifer tesisatında tıkanma olabilir. Kombi ile kalorifer tesisatı arasında uzanan borularda bir tıkanıklık varsa, kalorifer ısıtma yapmayabilir. Yada az ısıtma yapabilir. Bu durumda, işinde uzman bir tesisatçıdan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir