BTU Nedir? BTU Nasıl Hesaplanır?

Ev yada iş yerinize klima alınırken en çok dikkat edilmesi gereken husus alacağınız klimanın BTU değeridir. British thermal unit sözcüklerinin kısaltılmış hali olan BTU, iklimlendirme enerji birimi olarak da ifade edilir.

BTU, klimaların özelliğine göre değişir. Satın alacağınız klimadaki BTU/saat değeri, cihazın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını ifade etmektedir. Yani ısıtma ve soğutma yapacağınız yaşam alanı büyüdükçe buna bağlı olarak klimanın BTU değeri de artmalıdır.


BTU Nasıl Hesaplanır?


Bir çok etkenin değişkenlik gösterdiği bu hesaplama yönteminde, ısıtma yada soğutma yapacağınız yaşam alanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Ama kaba hatlarıyla bir hesaplama yapılacak olursa, aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

BTU hesaplama formülü: Soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alanın m2 si

Klima BTU değerini doğru bir şekilde hesaplamak için ısıtma yada soğutma yapılacak yaşam alanının metre kare cinsinden değeri ve bulunduğu bölgenin coğrafi katsayısı çarpılır. Daha sonra elde edilen sonuca, ortamda bulunan 1 kişiden sonraki her bir kişi için 600 BTU/h eklenir.

Eğer iş yeri ve ofis için BTU değeri hesaplamak istiyorsanız, buna ek olarak aydınlatmadan kaynaklanacak bazı değerleri de eklemek gerekir. Bu değerler; aydınlatma gücü 500W ‘tan  fazlaysa her 1W için ekstra 3,412 BTU/h eklenmelidir.


Türkiye bölge katsayıları:


  • Akdeniz -445
  • Doğu Anadolu -308
  • Ege-423
  • Güney Doğu Anadolu- 462
  • İç Anadolu -346
  • Karadeniz -385
  • Marmara -395

BTU Hesaplamaya Bir Örnek Verelim


Akdeniz bölgesinde yaşayan 4 kişilik bir ailenin 20 metrekarelik salonları için klima almaları gerekiyor. Tam anlamıyla verimli ısıtma ve soğutma yapılması için alınacak klimanın kaç BTU olması gerektiğini öğrenelim. Bunun için yukarıda verilen formülü kullanacağız.

Alan x Bölge = 20 x 445 = 8900 BTU/h eder.

4 kişilik bir aile olduğu için bir kişiden sonraki herkes için 600 BTU/h eklenmelidir.

4 kişi için gerekli BTU = (4-1) x 600 = 1800 BTU/h eder.

Son olarak 8900 BTU/h + 1800 BTU/h = 10700 BTU/h elde ederiz.

Akdeniz Bölgesinde yaşayan 4 kişilik bir ailenin 20 metrekare alana sahip salona almaları gereken klima 12000 BTU/h olmalıdır. Bu kapasitede bir klima, ortamın tam anlamıyla iklimlendirilmesini sağlayacaktır.

Bu değerin üstünde bir klima alınması (18.000 BTU/h gibi) ortamın yine iklimlendirilmesini sağlayacaktır. Fakat bu esnada fazla enerji tüketimi ve aşırı soğuktan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu değerin altında bir klima alınması (9000 BTU/h gibi) da ortamın sağlıklı bir şekilde ısınıp soğumamasına ve fazla enerji tüketim değerlerine neden olur.


BTU Neden Önemlidir?


BTU’nun klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını ifade ettiğini belirtmiştik. Yani bir klmanın BTU değeri ne kadar yüksek olursa, performansı da o ölçüde yüksek olacaktır.

BTU değeri yüksek bir klimanız var ise ortamın ısıtılması ve soğutulması çok kısa bir süre içinde yapılabilir. İstediğiniz ısı seviyesine ulaşmanız kolaylaşır. Ancak ortama uygun olmayan düşük BTU değerlerine sahip bir klima kullandığınız zaman ortamın ısı değerini ayarlamanız zorlaşacak ve klimanız ısıtma ve soğutma yapmak için yetersiz kalacaktır. Bu şartlarda çalışan bir klimanın enerji tüketimi de çok olur.

Klimanızdan tam olarak verim almak, enerji tüketimini azaltmak ve yaşadığınız ortamın konforunu arttırmak istiyorsanız, verdiğimiz bilgiler ve formül eşliğinde doğru BTU değerlerine sahip bir klima almanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir