Ferroli New Elite Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F1 Arızası (Başarısız ateşleme sorunu)

Çözümü: Kombiye gaz gelmediğini ve buna bağlı olarak ateşlemenin olmadığını ifade eden arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem dairenize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Daireye gaz akışı oluyor ancak kombiye ulaşmıyorsa kapalı gaz vanaları varsa onları açın. Kombiye gaz geldiğinde emin olduktan sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlerin ardında sorun düzelmiyorsa gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada ana kartta arıza meydana gelmiş olabilir. Servis desteği almanızı öneriyoruz.


F3 Arızası (Emniyet valfi devreye girdi)

Çözümü: Kombide meydana gelen aşırı ısınma sonunda emniyet valfinin devreye girdiğini ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombinin alt kısmındaki tesisat vanasını kontrol etmektir. Kapalı tesisat vanasını açın, kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa üç yollu vana, ana eşanjör yada devri daim pompasında arıza, tesisatta kireçlenme veya tıkanma olabilir. Arızanın net tespiti ve tamiri için servis desteği almalısınız.


F4 Arızası (Prosestat devreye girdi)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman prosestat kontağının kapalı kaldığını anlıyoruz. Kombide fan yada ana kart arızasına bağlı olarak bu arıza meydana gelmiş olabilir. Servis desteği almanız en doğrusu olacaktır.


F5 Arızası (Prosestat kontak kapatmama sorunu)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombi hava ve duman borularında tıkanıklık olabilir. Servis ekiplerinden konuyla ilgili yardım almanız en uygunudur.


F6 Arızası (Prosestatın uzun süre kapanmama sorunu)

Çözümü: Kontağın 5 deneme sonrasında dahi kapanmadığını ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi ana kartında, fanında yada prosestatta arıza meydana gelmiş olabilir. Teknik servis yardımı almalısınız.


F8 Arızası (Ateşleme sonrası yanma olmuyor)

Çözümü: Kombide ateşleme olmasına rağmen yanmanın olmadığını ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Kombi gaz valfi, ana kartı yada iyonizasyon elektrodunda arıza meydana gelmiş olabilir. Teknik servis ekipleri sorunu kısa sürede çözecektir.


F9 Arızası (Gaz valfi iletişim sorunu)

Çözümü: Gaz valfi ile elektronik aksam arasında iletişim sorunu olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Gaz valfinde yada ana kartta arıza meydana gelmiş olabilir. Teknik destek almanız gereklidir.


F10-F22 Arızası (Ana kart sorunu)

Çözümü: Kombinin ana kartında sorun olduğunu belirten arızadır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombinin şalterini indirip tekrar kaldırmaktır. Buna rağmen sorun düzelmiyorsa, Ana kart tamiri yada değişimi gerekeceğinden servis ekiplerinden destek almanızı öneriyoruz.


F23 Arızası (Tesisatta su kaybı var)

Çözümü: Kombi tesisatında 4 dakika içinde su basıncının düştüğünü belirten arıza durumudur. Tesisat su kaçağı yönünden değerlendirilmelidir. Teknik servis ekipleri uygun ekipmanlar ile arızaya müdahale edecektir.


F24 Arızası (Kombide devam eden düşük su basıncı)

Çözümü: Kombide sürekli su basınç değeri düşüyorsa meydana gelen arıza durumudur. Tesisatta su kaçağı olacağı gibi emniyet ventili tıkalı yada arızalı olabilir. Bunun dışında genleşme tankının havası eksik olduğunda da aynı arıza meydana gelir. Sorunun net tespiti ve çözümü için servis desteği almanız gerekir.


F25 Arızası (Yazılım sorunu)

Çözümü: Kombide meydana gelen yazılımsal sorundur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombinin elektrik akımını kesip yeniden vermektir. Buna rağmen sorun devam ediyorsa Ana kart arızalanmış olabilir. Teknik servis ekiplerine danışmanızı öneriyoruz.


F30-F31 Arızası (Isıtma sensöründe sorun var)

Çözümü: Sensör sorunudur. Kombinin ısıtma sensöründe bir sorun olduğunda beliren arızadır. Kablo bağlantılarında kopma, kısa devre olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis desteği sorunu çözecektir.


F32-F33 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu belirten arızadır. Sensör bağlantılarında kısa devre, kopma olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Servis desteği almanız gerekir.


F34 Arızası (Düşük yada yüksek voltaj sorunu)

Çözümü: Kombiye gelen elektrik akımının 190 v altında yada 250 v üstünde olduğunu ifade eden arıza kodudur. Elektrik akımı normal değere geldiğinde arıza durumu düzelebilir. Ancak sorun devam ediyorsa kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Parça değişimi yada tamiri gerekeceğinden servis ekipleriyle görüşmelisiniz.


F35 Arızası (Dengesiz şebeke akımı sorunu)

Çözümü: Kombiye gelen elektrik akımı düzensiz ve dalgalı olduğunda meydana gelen arıza durumudur. Kullanıcının yağacağı bir müdahale yoktur. Servis yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.


F36 Arızası (Ana kart arızası)

Çözümü: Kombi elektronik kartının arızalandığını belirten koddur. Bu durumda kombi çalışmaz. Parça değişimi yada tamiri gerekeceğinden servis yardımı almalısınız.


F37 Arızası (Tesisat su basıncı düşük)

Çözümü: Kombinin verimli bir şekilde çalışabilmesi için tesisat su basıncının 1,5 bar olması gerekir. Bu arıza kodu göründüğü zaman su basıncının düşük olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin alt kısmındaki doldurma musluğunu açarak kombiye su alın basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin sorun düzelmiyorsa, servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.


F39 Arızası (Sonda sorunu)

Çözümü: Bu arıza kodu göründüğü zaman kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Sonda bağlantılarında kopma yada kısa devre meydana gelmiş olabilir. Servis ekiplerinden yardım alabilirsiniz.


F40 Arızası (Tesisat su basıncı yüksek)

Çözümü: Tesisat su basıncının normal değerin üzerinde olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem kombiden su boşaltmaktır. Bunun için de Kombiye en yakın kaloriferin vanasını gevşeterek havasını alın. Daha sonra cihaza yeniden su basarak ideal basınç değeri olan 1,5 bara getirin. Son olarak kombiye reset atın. Arıza düzelecektir. Ancak bu işlemlere rağmen sorun devam ediyorsa servis desteği almanız gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir