Ferroli Fereasy F24 Arıza Kodları Ve Çözümleri


Yeşil ve Sarı Yanmıyor Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Kombide gaz yok)

Çözümü: Kombide gaz olmadığını ve buna bağlı cihazın çalışmadığını belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, dairenize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Eğer daireye gaz geliyor ancak kombiye ulaşmıyorsa, kapalı gaz vanalarını açın. Kombiye gaz akışı olduğundan eminseniz. Kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun düzelmiyorsa kombi elektronik kartında, gaz valfinde yada iyonizasyon elektrodunda arıza meydana gelmiş olabilir. Servis desteği almanız gerekir.


Yeşil ve Sarı Yanmıyor Kırmızı Işık Yanıyorsa (Kombide aşırı ısınma sorunu)

Çözümü: Kombi tesisatındaki su aşırı ısındığında meydana gelen arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombinin altındaki tesisat ve petek vanalarını kontrol etmektir. Kapalı vanalar varsa onları açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlerden sonra arıza devam ediyorsa tesisat sisteminde kireçlenme, tıkanma olacağı gibi üç yollu vanada, ana eşanjörde ve devri daim pompasında arıza olabilir. Teknik servis desteği almanızı öneriyoruz.


Yeşil Yanıyor Sarı ve Kırmızı Işık Yanmıyorsa (Sahte alev sorunu)

Çözümü: Kombide brülörün kapalı olmasına rağmen cihazın alev algıladığı arıza durumudur. Gaz valfinde yada ana kartta arıza meydana gelmiş olabilir. Cihaza reset attıktan sonra sorun düzelmiyorsa kullanıcı olarak yapacağınız başka bir müdahale yoktur. Servis desteği almanız gerekir.


Sarı ve Kırmızı Işık Yanmıyor Yeşil Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Kombide prosestat kapanmıyor)

Çözümü: Fan sisteminde sorun olduğunu belirten arızadır. Bu durumda prosestat kontak kapatmaz. Kombi ana kartında yada fanda arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis desteği şarttır.


Yeşil ve Kırmızı Yanmıyor Sarı Işık Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Düşük su basıncı)

Çözümü: Kombi su basıncının düşük olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız müdahale kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin sağ alt kısmındaki mavi doldurma musluğunu açarak kombiye su alın. Basınç değeri 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin sorun düzelmiyorsa uzman görüşü almanızı öneriyoruz.


Sarı Yanıyor, Yeşil Yanmıyor, Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Gidiş suyu sensör sorunu)

Çözümü: Kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma temassızlık, sensör borularında nemlenme olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis ekiplerinin arızayı yerinde değerlendirmesi önemlidir.


Yeşil Yanıyor, Kırmızı Yanmıyor, Sarı Işık Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kombiden çıkan ve tesisata karışan suyun sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensör bağlantılarında temassızlık veya kopma olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis görüşü gereklidir.


Kırmızı ve Sarı Işık Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Değiştirme ünitesi koruma müdahalesi)

Çözümü: Kalorifer tesisatında suyun dolaşmadığını belirten arıza durumudur. Bu sorunun farklı nedenleri olabilir. Kombi devri daim pompası sağlıklı bir şekilde işlevini yapmıyor yada ana kartta arızalı olabilir. Teknik servis ekipleri arızayı uygun teknik ekipmanlar ile çözüme kavuşturacaktır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir