Demirdöküm Vinto Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F01 ve F04 Arızası (Kombide ateşleme olmuyor yada Kombide Gaz yok)

Çözümü: Demirdöküm Vinto kombilerde karşımıza en sık çıkan arıza durumlarından biridir. Bu durumda kombi ateşleme yapmaz ve çalışmaz, kullanıcı olarak yapacağınız şey dairenize doğalgaz akışı olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer gaz olduğu halde kombi çalışmıyorsa, gaz vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Kapalı vanalar varsa açın. Kombiye gaz ulaştığı halde ateşle olmuyorsa, kombiyi kapatıp bir süre bekleyin daha sonra kombiyi açarak tekrar deneyin. Yaptığınız işlemler neticesinde bir sonuca varamıyorsanız, kombinizde iyonizer, gaz armatörü yada elektronik kart arızası olabilir. Kesin tanı için servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz.


F02 Arızası (Kombi atık gaz sisteminde sorun var)

Çözümü: Kombi hava akışında bir sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Eğer Vinto kombiniz bacalı ise, yanma sonucu açığa çıkan atık gazlar baca ile dışarı atıldığı için bu durumda, baca tıkalı, baca sensöründe arıza yada baca yeteri kadar çekmiyor olabilir. Hermetik Vinto kombilerde ise Atık gazlar fan aracılığı ile dışarı atılır. Bu arıza kodu belirdiği zaman fan arızası, prosestat yada ana kart arızası meydana gelmiş olabilir. Bu durumda cihaz otomatik olarak kendini resetleyecektir. Bir süre bekledikten sonra arıza devam ediyorsa, servis ekibiyle görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


F03 Arızası (2 saat 40 dakikada 3 kez tekrarlayan hava akışı sorunu var)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kombinizde 2 saat 40 dakika içinde hava akışı sorunun üç kez tekrar ettiğini ve düzelmediğini anlıyoruz. Teknik açıdan destek gerektirdiği için kombinize müdahale etmeden servis ekibiyle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


F05 Arızası (Kombide aşırı ısınma sorunu var)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiğinde, kombi su sıcaklığını aşırı seviyede arttığını ve buna bağlı olarak kombinin kendini koruma moduna aldığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapmanız gereken kontroller, kombinin kış modunda olduğuna emin olun. Eğer kombi kış modunda ise petek vanaları açık olmalıdır. Kapalı petek vanaları varsa açın. En az üç petek vanasının açık olduğundan emin olun. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Kombiyi tekrar açtığınızda sorun halen devam ediyorsa, kalorifer filtre sisteminde tıkanma, kalorifer sisteminde kireçlenme, tıkanma yada ana eşanjörde kireçlenme, tıkanma, üç yollu vanada arıza veya pompada sıkışma olabilir. Kesin tanı ve arızanın çözümü için kombi servisiyle görüşmeniz gerekir.


F06 Arızası (Kalorifer sistemi sensör sorunu)

Çözümü: Kalorifer sistemindeki sensör arızasını belirtir. Sensör kablo bağlantılarında kopma, kısa devre, borularda nemlenme yada başka bir sorun meydana gelmiş olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Arızanın kesin tanısı ve çözümü için servis ekipleri ile görüşmeniz gerekmektedir.


F08 Arızası (Harici sensörde sorun var)

Çözümü: Vinto Kombinin Mikrofast sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada borularda nemlenme olabilir. Kesin teşhis ve onarım için servis desteği gereklidir.


F09 Arızası ( Kombi su basınç sensörü arızası)

Çözümü: Kombideki su basıncını ölçen sensörde bir sorun olduğu anlaşılır. Sensörün kendi arızalı olacağı gibi bağlantılarında da bir sorun olabilir. Parça değişimi yada teknik destek gerektiren bu arızayı servis ekiplerine bildirmelisiniz.


F11 Arızası (Kombi ana kartında sorun var)

Çözümü: Kombinin en önemli parçası yani beyni olarak nitelendirilen ana kartta bir sorun oluğunu ifade eden arıza durumudur. Bu durumda kombi çalışmaz yada beklenen performansı gösteremez. Arızanın tamiri için teknik servis desteği şarttır.


F12 Arızası (Uzaktan kumanda paneli veya Ekran kartı sorunu)

Çözümü: Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Kombi ekran kartında yada kontrol panelinde bir sorun var demektir. Teknik servis desteği almanız gerekir.


F13 Arızası (Kombi ana devre sorunu)

Çözümü: Kombi de bu arıza kodu göründüğü zaman Ana kartta sorun olabilir. Kombiye reset atarak bir süre bekleyin eğer arıza devam ediyorsa, teknik servis desteği almanızı öneriyoruz.


F14 Arızası (Kalorifer sistemindeki suyun sıcaklığı 95°C’nin üzerinde)

Çözümü: Bu arıza kodu göründüğü zaman kalorifer sistemindeki suyun sıcaklığının çok yükseldiğini anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız şeyler, kalorifer vanalarını kontrol etmektir. Eğer kapalı vanalar varsa onları açın. Vanalar açık olduğu halde sorun devam ediyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun düzelmiyorsa, uzman ekiplerin olaya müdahale etmesi gerekir.


F15 Arızası (Kombi steps motoru sorunu)

Çözümü: Kombi üç yollu vanasının motorunda sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Bu durumda yapacağınız şey, kombiye müdahale etmeden servis ekiplerine haber vermektir.


F16 Arızası (Kombi gaz valfi sorunu)

Çözümü: Kombi gaz valfi üzerindeki teknik parçalarda sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda teknik servis desteği almanız gerekir.


F17 Arızası (Kombiye gelen elektrik akımı 170 v altında)

Çözümü: Evinize gelen elektrik voltajında düşme olduğu ve bu durumdan kombinin etkilendiğini ifede eden arıza kodudur. Bu durumda yapacağınız tek şey bir süre beklemektir. Eğer sorun devam ederse, kombiye reset atın. Bir süre sonra düzelme olmuyorsa, düşük elektrik akımına bağlı kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Sorunun net teşhisi ve çözümü için servis ekipleri ile iletişime geçmelisiniz.


F18 Arızası (Kombi ekran kartı sorunu)

Çözümü: Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Sorunun uzman ekip tarafından yerinde görülmesi gerektir. Teknik servisi desteği almanızı öneriyoruz.


F19 Arızası (Sıcak su ntc sensör sorunu)

Çözümü: Kombideki sıcak suyu ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada iletişim eksikliği olabilir. Net teşhis ve onarım için servis desteği almalısınız.


F20 Arızası (Ekran kartı ile kombi uyumsuz)

Çözümü: Kullanıcı için en önemli kısım olan ekran kartında sorun olduğunu ifade eden koddur. Ekran kartı ile kombinin uyumsuz olduğunu ifade eder. Bu durumda kablo bağlantılarında yada elektronik devrede sorun olabilir. Gerekli kontroller ve çözüm için servis desteği şarttır.


F21 Arızası (Kalorifer tesisatında su basıncı düşük)

Çözümü: Kalorifer tesisatında gezen su basıncının normalin altında olduğunu ifade eden arıza kodudur. Bu durumda kombiye su basmanız gerekir. Kombi su basıncının normal değer olan 1,5 bara gelmesi için kombinin sol alt kısmında bulunan mavi renkli doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç 1,5 bar olduğunda musluğu kapatın. Buna rağmen sorun düzelmiyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Arıza durumu halen devam ediyorsa, teknik servis ekiplerini arayın.


F22 Arızası (Kalorifer tesisat basıncı normalin üstünde)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman tesisat basınç değerinin normalden daha yüksek olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, peteklerdeki fazla havayı boşaltmaktır. Peteğin yan kısmındaki su vanasını gevşetin. Bir miktar su akıtın. Bu arada bar seviyesini de kontrol edin. 1,5 bara geldiğinde petek vanasını kapatın. Bu işlemden sonra arza kodunun kaybolması gerekir. Eğer sorun devam ediyorsa, cihaza reset atın. Sorun bir türlü düzelmiyorsa uzman görüşü almalısınız.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir