Demirdöküm ThemaFAST Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F01 ve F04 Arızası (Gaz yok Kombide ateşleme olmuyor)

Çözümü: Bu arıza kodun görüldüğü zaman kombiye gaz gelmediği anlaşılıyor. Kullanıcı olarak yapacağınız kontroller, ilk önce daireye gaz akışı olup olmadığını tespit etmektir. Eğer daireye gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin kapalı vanaları açın. Kombiye gaz geldiği halde ateşleme olmuyorsa, reset atarak bir süre bekleyin. Demirdöküm ThemaFAST Kombi’de resetleme işlemi, kombiyi kapatıp tekrar açmaktır. Bir süre bekledikten sonra sorun devam ediyorsa, ana kart, gaz valfi yada elektrot sorunu meydana gelmiş olabilir. Kesin tespit ve çözüm için teknik servis desteği gerekir.


F02 Arızası (Kombi atık gaz sorunu var)

Çözümü: Demirdöküm ThemaFAST Kombiler, hermetik olduğu için yanma sonucu meydana gelen atık gazlar fan yardımı ile dışarı atılmaktadır. Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi fanında sorun olacağı gibi ana kart yada prosestat da sorunlu olabilir. Arızanın net tespti ve garantili çözümü için servis çağırmanızı öneriyoruz.


F03 Arızası (Kombi atık gaz sorunu devam ediyor)

Çözümü: Kombideki F02 Arızası uzun süre devam ederse, cihaz 2 saat 40 dakikada aynı arızayı 3 kez tekrarlar ve F03 Arıza kodu belirir. Bu durum karşısında yapacağınız bir müdahale olmadığı için servis desteği almanız gerekmektedir.


F05 Arızası (Kombi aşırı ısındığı için emniyet moduna geçti)

Çözümü: Ekranda bu arıza kodu belirdiği zaman kombinin aşırı ısınma neticesinde kendini emniyet moduna aldığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlemler, kombinin petek vanalarını kontrol etmektir. Eğer kapalı vanalar varsa onları açın. Peteklerden üç tanesinin açık olduğuna emin olun. Bu müdahalenin ardından arıza kodunun kaybolması gerekir. Ancak arıza devam ediyorsa, kalorifer sisteminde tıkanma, kalorifer filtrelerinde kireçlenme, veya ana eşanjörde kireçlenme, tıkanma, üç yollu vanada sorun yada kalorifer pompasında sıkışma olabilir. Kesin çözüm için servisi aramalısınız.


F06 Arızası (Kalorifer sensörü-ntc sorunu)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kalorifer ısıtma sensörü yani diğer adıyla ntc’sinde bir sorun olduğu anlaşılır. Sensörün kendinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında temassızlık, kopma yada borularda nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis desteği almalısınız.


F08 Arızası (Microfast sensörde sorun var)

Çözümü: Kombinizin harici sensöründe bir sorun olduğu anlaşılır. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kesin teşhis ve tamir için kombi servisiyle görüşmelisiniz.


F09 Arızası ( Kombi su basınç sensörü sorunu)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su basıncını tespit eden sensörde bir sorun olduğu anlaşılır. Sensörün kendi arızalı olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma yada temassızlık da olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis desteği almanız gerekir.


F11 Arızası (Ana kartta sorun var)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza belirdiği zaman ana kartla ilgili bir sorun olduğu anlaşılır. Kombi çalışmaz ve bloke olur. Kullanıcı olarak yapacağınız tek işlem kombiye reset atıp tekrar çalıştırmayı denemektir. Buna rağmen arıza devam ediyorsa teknik servis ekiplerinden yardım almanız en doğrusu olur.


F12 Arızası (Kombi ekran kartı yada kumanda paneli sorunu)

Çözümü: Kombi kumanda paneli yada ekran kartında bir arıza olduğunu ifade eden arıza kodudur. Teknik servis ekipleri tarafından sorun ele alınmalıdır.


F13 Arızası (Ana devrede sorun var)

Çözümü: Kombinin beyni olarak nitelendirilen ana kartta bir sorun meydana gelmiş olabilir. Kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Arıza devam ediyorsa servis ekipleri ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.


F14 Arızası (Kalorifer suyu sıcaklığı 95°C’nin üzerinde)

Çözümü: Kombinin kalorifer sisteminde dolaşan suyun sıcaklığının 95°C’nin üzerinde olduğunu ifade eden arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombinin soğumasını sağlamaktır. Bunun için de kalorifer vanalarını kontrol etmeli ve kapalı olanları açmanız gerekir. Tüm vanaların açık olduğuna eminseniz. Kombiye reset atın ve bir süre bekleyin arıza devam ederse, uzman bir ekipten destek almanız gerekir.


F15 Arızası (Kombi steps motoru arızası)

Çözümü: Ekranda bu kod belirdiği zaman kombi üç yollu vanasının motor kısmında bir sorun olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis görüşü alabilirsiniz.


F16 Arızası (Kombi gaz valfi arızası)

Çözümü: Kombinizin gaz valfi kısmında yer alan parçalarda sorun olduğu ifade eden koddur. Kendi imkanlarınızla yapacağınız bir işlem yoktur. Servis desteği almanız gerekir.


F17 Arızası (Kombiye gelen elektrik akımı çok düşük)

Çözümü: Elektrik akımında düşme olduğu zaman görünen arıza kodudur. Eve gelen elektrik akımının normal değerlere gelmesi sağlanır. Akım normale geldiği halde arıza devam ediyorsa, düşük elektrik akımı sonucunda kombinin ana kartına zarar görmüş olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için servis ekipleriyle görüşmenizi öneriyoruz.


F18 Arızası (Kombi ekran- ara yüz sorunu)

Çözümü: Kombinizin ekran kısmında oluşan arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arıza, servis ekipleri tarafından ele alınmalıdır.


F19 Arızası (Kombi Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin sıcak su derecesini ölçen sensörde sorun olduğu anlaşılır. Kablo bağlantılarında temassızlık yada kopma olabilir. Sensörün kendisi de arızalı olabilir. Arızanın tamiri için servis desteği almalısınız.


F20 Arızası (Ekran kartı kombi ile uyumsuz)

Çözümü: Kombiye yapılan müdahale sonrasında ekran kartı ile kombinin uyumsuz olduğunu ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak arızaya müdahale etmeden servis ekipleri ile iletişime geçilmelidir.


F21 Arızası (Tesisat su basıncı düşük)

Çözümü: Ekranda beliren bu arıza kodu, kalorifer tesisatındaki su basıncının çok düşük olduğunu ifade eder. Bu durumda yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Demirdöküm ThemaFAST Kombi’nin sol alt kısmındaki mavi doldurma musluğunu açarak kombiye su basın, bu esnada basınç ekranını da takip edin. Su basınç değeri 1,5 bar olduğu zaman doldurma musluğunu kapatın. Bu müdahalenin ardından sorunun çözülmesi gerekir. Ancak arıza durumu devam ederse, uzman görüşü almanız doğru olacaktır.


F22 Arızası (Tesisat su basıncı yüksek)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiğinde Kalorifer tesisat basıncının 2,7 bar’ın üzerinde olduğu anlaşılır. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem basıncı düşürmektir. Kombiye yakın olan peteğin vanasını açarak fazla suyu boşaltın. İşlem esnasında basınç göstergesini de takip ediniz. Gösterge 1,5 bar olduğunda vanayı kapatın. Bu müdahaleden sonra sorunun düzelmesi gerekir. Eğer sorun devam ediyorsa, servis desteği almanızı öneririz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir