Demirdöküm Solaris Digital Model Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F0 Arızası (Kombi tesisat su basıncında sorun var)

Çözümü: Kombide bu arıza kodu belirdiği zaman tesisat su basıncında bir sorun olduğunu anlıyoruz. Kombinin su basınç göstergesine bakarak basınç değerini tespit edebilirsiniz. Eğer su basınç değeri 3 barın üzerinde ise kombiye en yakın olan kaloriferin vanasını gevşeterek bir miktar su tahliye etmeniz gerekir. Su basınç değeri 1,5 bara geldiğinde vanayı kapatabilirsiniz. Eğer su basınç değeri 1 barın altındaysa kombiye su basmanız gerekir. Bunun için de kombinin sol alt kısmındaki siyah doldurma musluğunu açın. Su basınç değeri 1,5 bar olduğunda vanayı kapatın. Bu işlemlerden sonra sorunun düzelmesi gerekir. Eğer arıza ışığı yanmaya devam ederse, teknik servis desteği almanızı öneriyoruz.


F1 Arızası (Kombide aşırı ısınma sorunu mevcut)

Çözümü: Tesisat su sıcaklığının maksimum seviyede olduğunu ifade eden arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem sıcaklığı düşürmektir. Bunun için de, Kombinin kalorifer modunda çalıştığına emin olun. Kapalı kalorifer vanaları varsa onları açın. En az üç kalorifer vanası açık olmalıdır. Bu işlemlerin ardında arıza devam ederse, kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun düzelmiyorsa, sirkülasyon pompasında sorun, üç yollu vanada sorun, kalorifer sisteminde tıkanma yada kireçlenme olabilir. Kesin teşhis ve onarım için servis desteğine ihtiyacınız vardır.


F2 Arızası (Sıcak su sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombinin sıcak su sensörü yani ntc’sinde bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında temassızlık veya kopma olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis desteği gerekir.


F4 Arızası (Kombiye gaz gelmiyor)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiğinde yapacağınız ilk kontrol, daireye gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer daireye gaz geliyor ve kombiye yetişmiyorsa, gaz vanasını kontrol edin kapalı vanayı açın. Gaz olduğu halde kombi halen çalışmıyorsa, kombiye reset atın ve bir süre bekleyin. Bu işlemin ardından aynı sorun devam ediyorsa, gaz bağlantılarında sorun, ateşleme sisteminde arıza yada ana kart sorunlu olabilir. Teknik servis ekipleri arızayı giderecektir.


F5 Arızası (Atık gaz tahliye sorunu)

Çözümü: Demirdöküm Solaris Digital Kombilerin hem hermetik hemde bacalı modelleri vardır. Eğer kombiniz bacalı ise baca sisteminde tıkanma, yetersiz çekim yada sensör arıza meydana gelmiş olabilir. Eğer kombiniz hermetik model ise fan sisteminde arıza, ana kartta arıza yada prosestat sorunu olabilir. Her iki durumda da kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis ekipleri uygun müdahaleler ile sorunu giderecektir.


F6 Arızası (Harici sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin dış hava koşullarına göre çalışmasını sağlayan harici sensörde arıza olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Eğer kombide dış hava sensörü yoksa, elektrik sisteminden de arıza olabilir. Sorunun teknik servis ekipleri tarafından ele alınması en doğrusu olacaktır.


Kombide CC durumu nedir?

Kombide dış hava sensörünün devreye girmediğini belirten işarettir. Bu bir arıza durumu değildir. Kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.


Kombide OC durumu nedir?

Kombide dış hava sensörünün devreye girdiğini belirten işarettir. Bir arıza söz konusu değildir. Kısa bir süre sonra kendiliğinden düzelir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir