Demirdöküm Solaris Basic (Ledli) Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


Not, Demirdöküm Solaris Basic Kombide led ışıkların sürekli yanması bir arıza durumu değildir. Eğer led ışıklar sürekli yanıp sönüyorsa, kombi de bir sorun olduğu anlaşılır.


30 Numaralı ışık yanıp sönerse (Kalorifer sistemi sensör sorunu)

Çözümü: 30 numaralı led ışığı yanıp söndüğünde kalorifer sensöründe bir sorun olduğunu anlarız. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Sorunun çözümü için servis desteği gereklidir.


40 Numaralı ışık yanıp sönerse (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kalorifer sisteminde dolaşan suyun sıcaklığını ölçen sensörde bir sorun oduğu anlaşılır. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi sensör bağlantılarında kopma yada temassızlık olabilir. Kullanıcı olarak müdahale edeceğiniz bir durum değildir. Teknik servis ekipleriyle görüşmenizi öneriyoruz.


50 Numaralı ışık yanıp sönerse (Kalorifer dış hava sensörü sorunu)

Çözümü: Demirdöküm Solaris Basic (Ledli) Kombide cihazın dış hava koşullarına göre çalışmasını ayarlayan bir sensör vardır. Bu sensörde sorun olduğu zaman 50 numaralı ışık yanıp sönmeye başlar. Sensör bağlantılarında kopma yada temassızlık olacağı gibi sensörün kendi de arızalı olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis desteği şarttır.


60 Numaralı ışık yanıp sönerse (Kalorifer tesisatı su basıncı düşük)

Çözümü: Kalorifer tesisatı su basıncı normal değer olan 1,5 barın altında olduğu durumlarda bu arıza ışığı yanıp sönmeye başlar. Kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de Demirdöküm Solaris Basic (Ledli) Kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu açarak kombiye su basın bu sırada basınç değerini de kontrol edin. Su basıncı 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemin ardından sorunun çözülmesi gerekir. Eğer sorun devam ediyorsa servis desteği alabilirsiniz.


70 Numaralı ışık yanıp sönerse (Kombi atık gaz tahliye sistemi sorunu)

Çözümü: Bu arıza ışığı yanıp söndüğünde kombide yanma sonucu ortaya çıkan atık gazların tahliyesinde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Eğer kombiniz Demirdöküm Solaris Basic (Ledli) Hermetik Kombi ise fan, prosestat yada ana kart arızası meydana gelmiş olabilir. Kombiniz Demirdöküm Solaris Basic (Ledli) Bacalı model ise bacada tıkanma yada çekmeme sorunu olabilir. Her iki durumda da teknik servis desteği almanız en doğrusu olacaktır.


80 Numaralı ışık yanıp sönerse (Kalorifer sistemindeki suyun sıcaklığı çok yüksek)

Çözümü: Kalorifer tesisat suyunun maksimum sıcaklığa ulaştığını ifade eden arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, sıcaklığı düşürmektir. Bunun için de kombi petek konumunda çalışıyor ise, petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı vanaları açın. En az üç peteğin açık konumda olması gerekir. Daha sonra kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlere rağmen sorun devam ediyorsa, Kalorifer sisteminde kireçlenme tıkanma, Kalorifer filtre sisteminde tıkanma, ana eşanşörde kireçlenme, tıkanma, üç yollu vanada sorun yada sirkülasyon pompasında sorun olabilir. Kesin teşhis ve onarım için servis yardımı almalısınız.


90 Numaralı ışık yanıp sönerse (Kombide alev yok ateşleme olmuyor)

Çözümü: Bu durumda kombi bloke olur ve çalışmaz, kullanıcı olarak yapacağınız kontroller, dairenize gaz akışı olup olmadığını tespit etmektir. Eğer daireye gaz geliyor ve kombiye yetişmiyorsa, gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Gaz vanası açık olduğu halde kombi ateşleme yapmıyorsa, kombiye reset atıp bir süre bekleyin. Bu işlemlerin ardından sorun devam ederse, kombi ana kart, gaz valfi yada ateşleme iyonizasyon sisteminde bir sorun meydana gelmiş olabilir. Arızanın tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir