Demirdöküm Sargon Premix Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F0 Arızası (Kombi su basıncı sorunu)

Çözümü: Kombide bu arıza kodu belirdiği zaman kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol kombi su basınç değerine bakmaktır. Kombi su basınç değeri, 0 bara yakın yada 3 barın üzerinde olabilir. Eğer basınç düşükse kombiye su basmanız gerekecektir. Bunun için de kombinin sol alt kısmındaki siyah doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Bunun yanı sıra kombi su basınç değeri 3 barın üstünde olduğu durumlarda ise kombiye en yakın kaloriferin vanasını gevşeterek fazla havayı boşaltın. Yaptığınız işlemlerden sonra kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Sorun düzelmediği takdirde servis ekipleriyle görüşmenizi öneriyoruz.


F1 Arızası (Su sıcaklığı çok yüksek)

Çözümü: Kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığını 90 derecenin üzerinde olduğunu ifade eden arıza durumudur. Yüksek sıcaklığa bağlı olarak limit termostatı devreye girmiş ve bu arıza durumu ortaya çıkmıştır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem sıcaklığı düşürmektir. Bunun için de kombiye en yakın üç kalorifer peteğinin açık olduğuna emin olun. Kapalı vanalar varsa onları açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun devam ederse, devri daim pompasında tıkanma, kireçlenme, kombi tesisatında tıkanma kireçlenme, üç yollu vanada sorun meydana gelmiş olabilir. Servis ekiplerinin desteği gerekir.


F2 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis desteği gereklidir.


F3 Arızası (Kalorifer sensör sorunu)

Çözümü: Kombi içindeki kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında temassızlık, kopma yada sensör borularında nemlenme olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması önemlidir.


F4 Arızası (Kombide ateşleme sorunu)

Çözümü: Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize doğalgaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer daireye gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanaları açın daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombinin iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde yada ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Servis ekiplerinden destek almanız en doğrusu olacaktır.


F5 Arızası (Kombi hava akış sistemi sorunu)

Çözümü: Kombide bu arıza kodu belirdiği zaman kombi ateşleme yapmaz ve çalışmaz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi fanında yada ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Servis ekipleri ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


F6 Arızası (Harici sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin dış hava koşullarına göre çalışmasını ayarlayan sensörde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi sensör bağlantılarında kopma, temassızlık da olabilir. Servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gereklidir.


F7 Arızası (Fan geri besleme sorunu)

Çözümü: Bu arıza durumunda sorun fanın kendinde olacağı gibi ana kartta da olabilir. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Servis desteği almanız en uygunudur.


F8 Arızası (Fan dönüş hızı sabit değil)

Çözümü: Kombi fanının sağlıklı bir şekilde çalışmadığını ve fan dönüş devrinin dengesiz olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcının yapacağı bir işlem yoktur. Parça değişimi yada tamiri gerekebilir.


F9 Arızası (Kombi fanı durmadan çalışıyor)

Çözümü: Kombi fanının verilen komutlara uymadığını ve durması gereken yerde çalışmaya devam ettiğini belirten arıza durumudur. Servis ekiplernin sorunu yerinde görmesi önemlidir.


CC Sorunu: Dış hava sensörünün devreye girdiğini yada devreye girmediğini ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir