Demirdöküm Sargon Condense Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F0 Arızası (Kombi su basınç sorunu)

Çözümü: Kombi su basınç değerinin normal olmadığını belirten arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız kontrol, basınç değerine bakmaktır. Eğer su basıncı çok düşükse kombi altındaki siyah doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Basınç değeri yüksek ise kombiye en yakın kaloriferin vanasını gevşeterek fazla havayı boşaltın. Bu işlemlerden sonra sorunun düzelmesi gerekir. Eğer sorun devam ediyorsa kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza devam ediyorsa Servis desteği almalısınız.


F1 Arızası (Kombi limit termostatı devreye girdi)

Çözümü: Kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığının çok yüksek olduğunu ve buna bağlı olarak limit termostatının devreye girdiğini belirten arıza durumudur. Bu esnada yapacağınız işlem kombinin sıcaklığını düşürmektir. Bunun için de kombiye en yakın üç kaloriferin vanasının açık olduğuna emin olun. Kapalı vanalar varsa açın daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza devam ediyorsa üç yollu vanada, devri daim pompasında yada kalorifer sisteminde tıkanma yada kireçlenme olabilir. Servis ekiplerinden destek almanız gerekir.


F2 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kombi sıcak su sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Kombinin kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma yada temassızlık da olabilir. Servis ekiplerinden destek almanız en doğrusu olacaktır.


F3 Arızası (Kalorifer sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Servis desteği gerekir.


F4 Arızası (Kombide ateşleme sorunu var)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte ”reset” yazısı da görünecektir. Kullanıcı olarak yapacağınız kontrol, dairenize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Eğer dairenize gaz geliyor ancak kombiye ulaşmıyorsa kapalı gaz vanalarını açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa iyonizasyon elektrodu, gaz valfi yada ana kartta arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis desteği almalısınız.


F5 Arızası (Kombi atık gaz sistemi sorunu)

Çözümü: Hermetik ve bacalı modelleri olan Sargon Condense Kombide bu arıza kodu göründüğü zaman kombi fanı yada baca sisteminde sorun olduğunu anlıyoruz. Sorunun net tespiti ve tamiri için servis desteği almanızı öneriyoruz.


F6 Arızası (Harici sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin dış hava koşullarına bağlı olarak çalışmasını sağlayan sensörde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma yada temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis desteği gerekir.


OC Durumu: Arıza değildir. Dış hava sensörünün devreye girdiğini belirtir.

CC Durumu: Arıza durumu değildir. Dış hava sensörünün devreye girmediğini belirtir. Kombi şalteri kapanıp tekrar açıldığında sorun düzelecektir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir