Demirdöküm Nitron Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F1 Arızası (Limit termostatı devreye girdi)

Çözümü: Kombideki suyun sıcaklığının yükselmesine bağlı olarak Limit Termostatının devreye girdiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiyi soğutmaktır. Bunun için de Kombiye en yakın üç kaloriferin vanasının açık olduğuna emin olun. Kapalı vanalar varsa onları açın. Bu işlemden sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun devam ederse kombi devri daim pompası, veya üç yollu vanada sorun.  Kalorifer sisteminde tıkanma yada kireçlenme olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis desteği almanızı öneriyoruz.


F2 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin sıcak su sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık veya borularda nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Servis desteği gerekir.


F3 Arızası (Kalorifer sensör sorunu)

Çözümü: Tesisattaki suyun sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kablo bağlantılarında temassızlık, kopma olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis desteği almanız gerekir.


F4 Arızası (Kombide ateşleme sorunu var)

Çözümü: Bu arıza kodu ile birlikte kombi ekranında anahtar işareti de görünür. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer daireye gaz geliyor ancak kombiye ulaşmıyorsa kapalı gaz vanalarını açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen sorun düzelmiyorsa kombi gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada ana kartta arıza olabilir. Servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi en uygunu olacaktır.


F5 Arızası (Atık gaz tahliye sorunu)

Çözümü: Kombide yanma sonucu açığa çıkan atık gazların atılmasını sağlayan fan sisteminde bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Kombi fanında, bağlantılarında sorun olabilir. Bunun yanı sıra ana kart yada prosestat da arızalı olabilir. Arızanın net tespiti ve tamiri için servis ekipleri ile görüşmelisiniz.


F6 Arızası (Harici sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin dış hava koşullarına göre çalışmasını ayarlayan harici sensörde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi sensör bağlantılarında kopma veya temassızlık da olabilir. Sorunun giderilmesi için servis desteği şarttır.


F7 Arızası (Prosestat sorunu)

Çözümü: Kombide hava akışını sağlayan prosestatın bağlantılarında sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcının yapacağı bir işlem yoktur. Servis ekiplerinin sorunu yerinde tespit etmesi en doğrusudur.


F8 Arızası (Kombi fanı çalışmıyor)

Çözümü: Kombi fanının çalışmadığını ve hareketsiz kaldığını belirten arıza kodudur. Kombi fanında sorun olacağı gibi ana kartta da arıza olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için servis desteği almalısınız.


F9 Arızası (Prosestat kablolama sorunu)

Çözümü: Bu arıza kodu görüldüğü zaman prosestat kablosuyla ilgili sorun olduğu anlaşılır. Arızanın tespiti ve onarım için servis desteği almanız gerekir.


F10 Arızası (Kombi su basınç sorunu)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü de görünür. Kombi su basıncının yüksek yada alçak olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, su basınç değerini tespit etmektir. Eğer basınç düşük ise kombinin altındaki doldurma musluğunu açarak kombiye bir miktar su basın. Basınç değeri 1,5 bar olduğu zaman doldurma musluğunu kapatın. Eğer basınç değeri yüksek ise kombiye en yakın kaloriferin vanasını gevşeterek fazla havayı boşaltabilirsiniz. Her iki işlemden sonra da kombiye reset atarak bir süre bekleyin arıza durumu devam ediyorsa servis ekipleriyle görüşebilirsiniz.


F11 Arızası (Su sirkülasyon sorunu)

Çözümü: Kombide suyun dolaşmadığını yani devri daim olmadığını belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem petek vanalarını kontrol etmektir. Petek vanaları açık olduğu halde sorun devam ediyorsa. Kombinin önemli parçalarından biri olan devri daim pompasında sorun meydana gelmiştir. Parça değişimi yada tamir için servis desteği gerekir.


F12 Arızası (Düşük elektrik akımı)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kombiye gelen elektrik akımının normal değerin altında olduğu anlaşılır. Tahmini akım değeri 170 volt civarıdır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem yoktur. Bir süre bekledikten sonra sorun düzelmiyorsa, kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Servis ekipleriyle görüşmeniz gerekir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kombi regülatörü kullanmanızı öneriyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir