Demirdöküm Nitromix Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F00/F10 Arızası (Kombi gidiş suyu sensör sorunu)

Çözümü: Kombi gidiş suyu sensöründe bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensör bağlantılarında temassızlık, kısa devre olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis desteği almanız en doğrusu olacaktır.


F01/F11 Arızası (Kombi dönüş suyu sensör sorunu)

Çözümü: Kombi dönüş suyu sensöründe sorun meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi sensör bağlantılarında temassızlık yada kopmada da olabilir. Servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.


F20 Arızası (Kombi aşırı ısındı)

Çözümü: Kombideki suyun aşırı derecede ısındığını ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem suyu soğutmaktır. Bunun için de kombinin petek konumunda olduğuna emin olun ve daha sonra kalorifer vanalarını kontrol edin kapalı vanaları açın. En az üç peteğin vanası açık olmalıdır. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen arıza devam ediyorsa, üç yollu vana yada devri daim pompasında sorun olacağı gibi kalorifer sisteminde tıkanma veya kireçlenme de olabilir. Sorunun net tespiti ve tamiri için servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz.


F22 Arızası (Kombi su basıncı düşük)

Çözümü: Kombi tesisatında dolaşan suyun basıncının bir barın altında olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de Kombinin sağ alt kısmındaki mavi doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemden sonra sorunun düzelmesi gerekir. Ancak sorun devam ederse kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa servis ekipleri ile görüşmelisiniz.


F23 Arızası (Su sirkülasyon sorunu)

Çözümü: Kombideki suyun sıcaklığında meydana gelen maksimum farkı ifade eden arıza durumudur. Bu kod göründüğü zaman suyun sirkülasyon hızı ya çok fazladır yada çok azdır. Kullanıcı olarak yapmanız gereken kontroller, tesisat ve kalorifer vanalarını kontrol etmektir. Kapalı vanalar varsa onları açın. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, kombi servisi ile görüşmeniz gerekir.


F26 Arızası (Kombi gaz valfi sorunu)

Çözümü: Kombi gaz valfinde bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Gaz valfi bozulmuş yada yerinden oynamıştır. Kullanıcının yapacağı bir işlem yoktur. Servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi ve ona göre davranmaları en doğrusu olacaktır.


F27 Arızası (Alev sorunu)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman iyonizasyon elektrodunda yada ana kartta bir sorun olduğu anlaşılır. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Servis desteği gerekir.


F28 Arızası (Gaz besleme sorunu)

Çözümü: Kullanıcı olarak yapanız gereken ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Dairenize gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa kapalı gaz vanalarını açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza devam ediyorsa kombi gaz valfi,iyonizayon elektrodu yada ana kartta arıza meydana gelmiş olabilir. Servis ekipleri ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


F29 Arızası (İyonizasyon sorunu)

Çözümü: Kombi çalıştığı sırada aniden gazın kesilmesi durumunda ortaya çıkan arızadır. Alev algılanmaz. Cihaza bir kere reset attıktan sonra sorun devam ediyorsa servis ekipleri ile görüşmelisiniz.


F32 Arızası (Hava basınç sorunu)

Çözümü: Kombi fan hızında bir sorun olduğunu ve buna bağlı olarak basınç farkı oluştuğunu ifade eden arıza durumudur. Fan arızalı olacağı gibi kombi ana kartı da arızalanmış olabilir. Kombi bu durumda çalışmaz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Servis desteği almalısınız.


F49 Arızası (Kombide voltaj sorunu)

Çözümü: Kombiye gelen elektrik akımının çok düşük yada çok yüksek olduğunu ifade eden arıza durumudur. Bir süre sonra sorun kendiliğinde düzelebilir. Ancak düzelme olmuyorsa servis yardımı almamız gerekir. Bu gibi durumlarda kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Bu sorunla bir daha karşılaşmamak için kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


F61/F62/F63/F64/F65/F67 Arızası (Ana kart sorunu)

Çözümü: Her arıza kodu farklı bir sorunu ifade etmesine karşın. Bunların ortak yanı ise ana kartla ilgili bir arızanın ortaya çıktığıdır. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Servis desteği gerekir.


F68 Arızası (Alev algılama sorunu)

Çözümü: Kombide alev algılamada bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Bu hata kodu belirdiği zaman sorun büyük bir ihtimalle ana karttadır. Kesin tanı ve onarım için servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması en doğrusudur.


F70 Arızası (Kombide ara yüz kartı, ana kart uyumsuzluğu)

Çözümü: Kombiye yapılan bir müdahale sonrasında kombi ana kartı ile ara yüz kartı arasında bir iletişim yada uyumsuzluk olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcının yapacağı bir işlem yoktur. Servis desteği gerekir.


F71 Arızası (Kombi su akış sensörü sorunu)

Çözümü: Kombinizin su akış sensörünün bağlantılarında temassızlık, kısa devre olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kesin teşhis ve onarım için servis desteği almanızı öneriyoruz.


F72/F84/F85 Arızası (Dönüş ve gidiş sıcaklık farkı yok)

Çözümü: Kombiden çıkıp dolaşıma katılan ve tekrar geri dönen suyun sıcaklığının aynı olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcının yapacağı bir işlem yoktur. Servis desteği almanız şarttır. Sensörler arası iletişim yada bağlantı sorunu meydana gelmiş olabilir.


F73/F74 Arızası (Basınç sensör sorunu)

Çözümü: Kombi ekranında bu kodlardan biri belirdiği zaman sensör bağlantılarında kısa devre yada sensör arızası olduğunu anlıyoruz. Kullanıcının yapacağı bir işlem olmadığı için servis desteği almanız gerekir.


F76 Arızası (Sigorta kutusu hatası)

Çözümü: Bu sorunun iki sebebi olabilir. Bunlardan birincisi kombinin sıcaklığını tespit eden sigortanın yerinden çıkmış olması ikincisi ise Eşanjörün aşırı ısınmasıdır. Kullanıcı olarak yapacağınız müdahale sadece reset atmaktır. Buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa servis desteği almanız gerekir.


F77 Arızası (Gaz valfi sorunu)

Çözümü: Bu arıza kodu göründüğü zaman yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Buna rağmen sorun devam ederse servis ekipleriyle görüşmeniz gerekir.


F83 Arızası (Sıcaklık yükselmiyor)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su sıcaklığını yükselmediğini anlıyoruz. Brülör devreye girdiği halde sıcaklık yükselmemiştir. Kullanıcı olarak yapacağınız kontrol, su basınç değerine bakmaktır. Basınç değeri düşükse kombiye bir miktar su basın buna rağmen sorun devam ediyorsa kombiye reset atın. Sorun düzelmiyorsa servis desteği almanız gerekir.


F86 Arızası (Yerden ısıtma kontak sorunu)

Çözümü: Bu arıza kodu göründüğü zaman hiçbir müdahalede bulunmadan servis ekipleriyle iletişime geçmelisiniz.


ERR Arızası (Kullanıcı ara yüz sorunu)

Çözümü: Kombinin kullanıcı ara yüz kartında arıza yada iletişim sorunu olduğunu ifade eden arıza durumudur. Yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa servis ekiplerine danışabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir