Buderus Logamax U042 Arıza Belirtileri ve Çözümleri


40°C Işığı Yanıp Sönüyorsa (Aşırı ısınma yada düşük su basıncı sorunu var)

Çözümü: Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız kontroller, kombi su basıncına bakmak ve su sıcaklığı tespit etmektir. Eğer kombi de su basıncı ideal değer olan 1,5 barın altında ise kombinin alt kısmındaki doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bar seviyesine ulaştığında doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemden sonra sorun devam ediyorsa, su sıcaklığı yüksek olabilir. Bunu düşürmek için de en az üç kalorifer vanasının açık olduğuna emin olun. Kapalı vanalar varsa onları açın. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, teknik servis ekiplerinin sorunu yerinde değerlendirmesi gereklidir. Çünkü kombi kalorifer sisteminde tıkanıklık yada kireçlenme yada ana eşanjör, devri daim pompası ve üç yollu vanada sorun olabilir.


50°C Işığı Yanıp Sönüyorsa (Kombi alevi algılamıyor)

Çözümü: Yapacağınız ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer gaz var ancak kombiye ulaşmıyorsa, kapalı gaz vanalarını açın. Bu müdahaleden sonra sorun devam ediyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorunda düzelme yoksa  kombi gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada ana kartta arıza gelişmiş olabilir. Teknik servis desteği almanız en doğrusu olacaktır.


60°C Işığı Yanıp Sönüyorsa (Prosestat açılması sorunu)

Çözümü: Bu arıza belirtisi ile karşılaştığınız zaman, kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Kombi çalışma esnasında prosestanın açıldığını ifade eden sorundur. Kombinin beyni olarak nitelendirilen ana kartta yada prosestta bir arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin tanı ve tamir için servis desteği şarttır.


70°C Işığı Yanıp Sönüyorsa (Prosestat çalışmıyor)

Çözümü: Kullanıcı kombiyi çalıştırmak istediğinde Prosestat denen hayati parçanın çalışmadığını ifade eden durumdur. Kombinin baca, fan, prosestat yada ana kartında sorun meydana gelmiş olabilir. Arızanın asıl nedenini belirlemek ve tamir etmek için servis ekipleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


80°C Işığı Yanıp Sönüyorsa (Kombinin fan devri sabit değil)

Çözümü: Bu durumda Kombinin atık gazları dışarı attığı fan sisteminde bir sorun olduğu anlaşılıyor. Kombi fanı arızalı yada kablo bağlantılarında temassızlık olacağı gibi ana kartta da bir sorun meydana gelmiş olabilir. Arızanın kesin çözümü için servis desteği gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir