Buderus Logamax U012-24 Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


G ledi yanıyor E ve F ledi yanmıyorsa (Limit termostat sorunu)

Çözümü: Bu sorunun birden çok nedeni olabilir. Kombide yanma sonucu açığa çıkan atık gazların dışarı atıldığı baca sistemindeki sensörde sorun veya kombide alev sinyalinin aniden ortadan kaybolması neticesinde brülör kapandığında yanar. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız kontrol, kombi su basınç değerine bakmaktır. Eğer basınç değeri 1,5 barın altında ise kombiye su basarak basınç değerini 1,5 bar seviyesine getirin. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin eğer sorun devam ediyorsa, kesin teşhis ve onarım için uzman ekip desteği almanız gereklidir.


G ledi yanıp sönüyor, F ledi yanıp sönüyor, E ledi yanmıyorsa (Ateşleme sorunu var)

Çözümü: Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer daireye gaz geliyor ancak kombiye ulaşmıyorsa, kapalı gaz vanasını açmanız gerekir. Kombiye gaz geldiğinden emin olduğunuzda, cihaza reset atarak tekrar çalıştırmayı deneyin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, Kombi ana kart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun yada gaz valfinde sorun olabilir. Net teşhis ve tamir için servis desteği almanız en doğrusu olacaktır.


G ve F ledi yanıyor ancak E ledi yanmıyorsa (Kombi alev algılamıyor)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombi ilk çalışmaya başladığında yanlış alev oluşumu meydana gelmediğini anlıyoruz. Kombi alev oluşumunu algılamıyor. Kullanıcı olarak kombiye reset attıktan sonra tekrar çalıştırmayı deneyin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa gaz valfi, ana kart yada iyonizasyon elektrodunda sorun meydana gelmiş olabilir. Arızanın tam nedenini öğrenmek için teknik servis desteği almanızı öneriyoruz.


F ledi yanmıyor, E ledi yanıyor ve G ledi yanıp sönüyorsa (Kalorifer sensörü arızası)

Çözümü: Kombi gidiş suyunu ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma yada temassızlık da olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis desteği almanızı tavsiye ediyoruz.


F ledi yanmıyor, E ve G ledi yanıp sönüyorsa (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Bu durumda kombi sıcak su sensöründe bir sorun olduğunu anlıyoruz. Sensör bağlantılarında kopma yada temassızlık olacağı gibi sensörün kendi de arızalı olabilir. Teknik servis ekiplerinden konuyla ilgili garantili destek alabilirsiniz.


Tüm led ışıklar (E, F ve G) yanıp sönüyorsa (Kombi sıcaklığı 2 °C altında)

Çözümü: Kombinin donma durumudur. Kombi sıcaklığı çok düştüğünde karşımıza çıkan arıza durumudur. Cihazın eşanşörü donmaya bağlı olarak çalışmaz. Cihazı 5 °C civarında çalıştırmanız en doğrusu olacaktır. Sorunun net tehşisini servis ekipleri yerinde yapacaktır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir