Buderus Heiztechnik Model Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


1 Arıza Kodu (Atık gaz tahliye sisteminde sorun var)

Çözümü: Kombide bu arıza kodu belirdiği zaman kombi baca sisteminde bir sorun olduğu anlaşılır bu durumda yanma sonucu açığa çıkan atık gazlar sağlıklı bir şekilde dışarı atılamaz, eğer kullandığınız Buderus Heiztechnik Model Kombi bacalı ise baca sensöründe arıza yada bacada tıkanıklık olabilir. Eğer kombiniz hermetik yada yoğuşmalı ise kombi fan sisteminde, prosestatda yada ana kartta sorun olabilir. Net teşhis ve garantili onarım için servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz.


2 Arıza Kodu (Kombi aşırı ısındı)

Çözümü: Bu sorunun farklı nedenleri olabilir. Öncelikle kombinin susuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer kombi de su var ve basınç değeri düşükse kombiye su basarak ideal basınç değerini 1,5 bar seviyesine getirin. Kombi kalorifer modunda çalışıyorsa, en az üç petek vanasının açık olması gerekir. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bunlara rağmen arıza devam ediyorsa, Kombi ana eşanjöründe tıkanma, kireçlenme, kalorifer filtresinde tıkanma, kireçlenme, üç yollu vanada arıza yada devri daim pompasında sorun olabilir. Net teşhis ve onarım için servis desteği gereklidir.


3 Arıza Kodu (Kombide gaz yok, alev oluşmuyor)

Çözümü: Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer daireye gaz geliyor ancak kombiye ulaşmıyorsa, kapalı gaz vanasını açın. Kombiye gaz geldiği halde ateşleme olmuyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlerin ardında sorun devam ederse, servis desteği almanız gerekir. Çünkü kombi ana kartı, gaz valfi yada ateşleme iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir.


4 Arıza Kodu (Kombi istenen sıcaklığa geldi)

Çözümü: Kombide ısınma olduğu anlamına gelir. Kalorifer vanalarından üç tanesinin açık olduğuna emin olun. Kapalı vanalar varsa açın. Kalorifer sisteminde hava birikmişse yine bu arıza kodu görünebilir. Sağlıklı bir teşhis ve tamir için servis ekipleriyle görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


5 Arıza Kodu (Kullanım suyunun sıcaklığı aşırı yükseldi)

Çözümü: Bu kod göründüğü zaman kullanım suyu sıcaklığının yükseldiğini ve 85°C civarına ulaştığını anlıyoruz. Bu sorunun bir çok nedeni olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atarak beklemektir. Bir süre sonra arıza düzelmiyorsa, servis ekiplerinden destek almalısınız.


6 Arıza Kodu (Alev oluşmama sorunu)

Çözümü: Kombide iyonizasyon sisteminde bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Bu durumda kombi ateşleme yapamaz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa ana kart, gaz armatörü yada elektronik iyonizasyon kısmında arıza gelişmiş olabilir. Servis desteği almanızı tavsiye ediyoruz.


7 Arıza Kodu (Kombi baca sisteminde sorun var)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi baca sisteminde bir sıkıntı olduğu anlaşılır. Baca sensöründe sorun olacağı gibi baca tıkalı da olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis desteği almanız uygundur.


8 Arıza Kodu (Sigorta kutusu sorunu)

Çözümü: Kombinin beyni olarak bilinen ana kartın sigorta bölümünde bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız müdahale daha büyük sorunların gelişmesine neden olabilir. En doğrusu uzman ekiplerden destek almaktır.


9 Arıza Kodu (Kombi ana kart sorunu)

Çözümü: Kombide oluşacak en zorlu arıza durumudur. Kombi ana kartında farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen arızayı belirtir. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Kesinlikle servis ekiplerinin müdahalesi gerekir.


E Arıza Kodu (Kombiye gelen elektrik akımı düşük)

Çözümü: Elektrik tesisatında meydana gelen dengesiz voltaj dağılımı sonucunda düşük elektrik akımından kombinin etkilendiğini ifade eden arıza durumudur. Kombi bu durumda çalışmaz. Bir süre bekledikten sonra kombi halen çalışmıyorsa, ana kart arızası meydana gelmiş olabilir. Servis desteği şarttır. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir