Buderus GB 022 Model Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


OY– OU– OL– OH– OE– OC– OA ve O işaretleri (Çalışmaya başlama evresi)

Çözümü: Kombinin çalışmaya hazır olduğunu gösteren işaretlerdir. Bir süre sonra kendiliğinden kaybolması gerekir. Uzun süreli ekranda kalan işaretler, kombide bir sorun olduğu anlamına gelir. Teknik servis ekiplerinden konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.


1C Arıza Kodu (Kombi aşırı ısındı Limit sensör devreye girdi)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombinin normalden daha fazla ısındığını anlıyoruz. Aşırı ısınmanın kombiye zarar vermemesi için limit sensörü devreye girmiştir. Kullanıcı olarak yapacağınız müdahale, kombinin sıcaklığını düşürmektir. Eğer su sıcaklığı artmışsa ve kombi kış modunda ise en az üç tane kalorifer vanasının açık olduğuna emin olun. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa, teknik servis desteği almanız gerekir.


2F Arıza Kodu (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kombiden çıkan ve kaloriferlere giden suyun sıcaklığını ölçen sensörde bir sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Teknik servis ekipleri sorunu çözüme kavuşturacaktır.


2P Arıza Kodu (Kombi emniyet sensörü sorunu)

Çözümü: Kombi emniyet sensörü, su sıcaklığında ani artışlar olduğunu tespit ettiğinde meydana gelen arıza durumudur. Bunun bir çok sebebi olabilir. Kalorifer sisteminde tıkanma, kireçlenme, devri daim pompasında arıza, üç yollu vanada sorun, ana eşanjörde tıkanma, kireçlenme olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis ekiplerinden yardım almanız en doğrusu olacaktır.


3A Arıza Kodu (Kombi fanında sorun var)

Çözümü: Kombide yanma sonucu açığa çıkan gazın atılmasını sağlayan fan sisteminde bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Bu arıza işareti belirdiği zaman kombi çalışmaz alev söner. Fan bağlantılarında kopma yada kısa devre olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Servis ekipleri sorunu yerinde görmeli ve onarım yapmalıdır.


3L Arıza Kodu (Fan hava akışı yapamıyor)

Çözümü: Kombide belli bir süre sonra fan sisteminin çalışmayı kestiğini ve hava akışının sağlanmadığını ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız müdahale, kombiye reset atmaktır. Bir kaç kez reset attıktan sonra arıza devam ediyorsa, teknik servis ekiplerinin durumu değerlendirmesi ve arızayı tespit etmeleri gerekir.


3Y Arıza Kodu (Kombi fanı sağlıklı çalışmıyor)

Çözümü: Atık gazların ortamdan uzaklaşmasını sağlayan fan sisteminde bir arıza olduğunu ifade eden koddur. Fan ya çok yavaş çalışır yada çok hızlı çalışır. Teknik sorun olduğu için servis çalışanları tarafından değerlendirilmesi şarttır.


4A Arıza Kodu (Kombi gidiş suyu normalden çok fazla)

Çözümü: Kombiden radyatörlere giden suyun sıcaklığının aşırı derecede arttığını belirten arıza durumudur. Gidiş su sensörü yada emniyet sensörü bağlantılarında kopma, temassızlık yada sensörler arızalı olabilir. Kesin teşhis ve onarım için uzman ekiplerin yerinde inceleme yapması önemlidir.


4E Arıza Kodu (Emniyet ve gidiş sensörlerinde kısa devre durumu)

Çözümü: Kombi çalıştığında bu arıza kodu görünüyorsa, gidiş ve emniyet sensörleri arasında bir kısa devre meydana geldiğini anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem, kombiye reset atmaktır. Bu işlemin ardından arıza devam ederse servis desteği almanızı öneriyoruz.


4L Arıza Kodu ( Kombi emniyet sensörü sorunu)

Çözümü: Gidiş ve emniyet sensörü kısa devre yaptığında yada gidiş ve emniyet sensörü su sıcaklığını 130°C’nin üzerinde ölçtüğünde oluşan arıza durumudur. Kombiye bir kaç reset atarak soruna müdahale edebilirsiniz. Buna rağmen eğer arıza devam ederse teknik servis ekipleri ile görüşmelisiniz.


4P Arıza Kodu (Emniyet ve gidiş sensör bağlantılarında temassızlık yada sensörde arıza var)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi çalışmaz. Kombi gidiş suyu sıcaklığını ölçen sensör bağlantılarında yada emniyet sensör bağlantılarında temassızlık olacağı gibi sensörlerin kendisi de arızalı olabilir. Kombiye bir kaç kez reset atmanıza rağmen arıza devam ederse servis ekipleri durumu yerinde değerlendirmelidir.


6A Arıza Kodu (Kombide ateşleme sorunu var)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, kombinin en az 4 kere ateşleme işlemini denediğini ve bir sonuç alınmadığını anlarız. Bu durumda yapacağınız kontroller, dairenizde gaz olup olmadığına bakmaktır. Eğer dairede gaz var ancak kombiye yetişmiyorsa, kapalı gaz vanasını açın. Kombiye gaz geldiği halde arıza durumu devam ediyorsa, kombiye bir kaç reset atın. Bu işlemden sonra bile arıza varsa kombi ana kartı, gaz valfi yada iyonizasyon ateşleme elektrodunda arıza olabilir. Teknik servis desteği şarttır.


6C Arıza Kodu (Ateş olmadığı halde ateş algılanması sorunu)

Çözümü: Bu kod, kombide ateşlemenin kesilmesi halinde bile, iyonizasyon akımının halen okunmaya devam ettiğini belirten bir durumdur. Kombi ana kartı, gaz valfi yada iyonizasyon ateşleme elektrodunda bir sorun olabilir. Teknik servis ekibi çağırmanız en doğrusu olacaktır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur.


6L Arıza Kodu (Kombi çalışma esnasında alevin sönmesi)

Çözümü: Kombi çalışırken alevin aniden sönmesi durumunda oluşan arızadır. Bu arızanın bir çok nedeni olabilir. Reset atmak sorunu çözmeyecektir. Servis ekiplerinin arızayı yerinde tespit etmesi ve ona göre hareket etmeleri en uygunudur.


7C Arıza Kodu (Kombide elektrik akımı yok)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza işareti göründüğü zaman kombide elektrik akımının kesildiğini anlıyoruz. Elektronik bir sistemi olan kombide bu arızanın bir çok nedeni olabilir. Kombiye reset atmanıza rağmen sorun devam ederse, başka bir müdahalede bulunmadan servis ekipleri ile görüşünüz.


9P -9L -9H -9A -EC- EA- E1- E4 Arıza Kodları (Kumanda panelinde sorun var)

Çözümü: Bu arıza kodları göründüğünde kumanda kontrol panelinde sorun olduğu anlaşılır. Kombiye monteli olan ekran uyumsuz yada arızalı olabilir. Reset atarak bir süre bekleyin arıza devam ederse, servis desteği almalısınız.


9F Arıza Kodu (Gaz valfi sağlıklı çalışmıyor)

Çözümü: Bu işaret belirdiği zaman kombi gaz valfi bağlantılarında bir sorun olduğu ve buna bağlı olarak sağlıklı çalışmadığını anlıyoruz. Bu durumda kombi ateşleme yapamaz ve çalışmaz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi gaz armatörü, ana kart yada iyonizasyon elektrodunda bir arıza olabilir. Servis desteği almanız gerekir.


9Y Arıza Kodu (Kombi gaz valfi sorunlu)

Çözümü: Bu arıza durumunda Kombi gaz valfi bağlantılarında temassızlık yada kopma olduğu anlaşılır. Gaz valfi sistemi kısa devre yapmıştır. Kullanıcı olarak kombiye bir kaç reset atabilirsiniz. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, servis müdahalesi öneriyoruz.


EF Arıza Kodu (Kombi kontak arızası)

Çözümü: Kombinin kontrol panelindeki bağlantılarında bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı müdahalesi ile düzelecek bir arıza değildir. Teknik servis çalışanlarının müdahalesi ile arıza düzelir.


rE işareti (Kombi resetleme yapıyor)

Bu bir arıza durumu değildir. Kombiye reset attığınızda görünen işarettir. Reset işlemi tamamlandığında işaret kaybolacaktır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir