Buderus Fc Breinbox Model Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


1 Arızası (Atık gaz tahliye sistemi sorunu)

Çözümü: Yanma sonucu ortaya çıkan atık gazın baca yada fan ile dışarı atılması gerekir. Bu arıza durumunda, bacalı model kombilerde, bacada tıkanıklık yada yetersiz çekim olabilir. Fanlı kombilerde ise fan, anakart yada prosestat arızası olabilir. Her iki durumda da teknik servis desteği almanızı öneriyoruz.


2 Arızası (Kombide aşırı ısınma sorunu var)

Çözümü: Kombide aşırı ısınma olduğunu belirten arıza işaretidir. Bu durumda kombi kendini korumaya alır ve çalışmaz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombinin kış modunda olup olmadığına bakmaktır. Eğer kombi kış modunda değilse kombiyi kış moduna alın ve daha sonra petek vanalarını kontrol edin. En az üç petek vanası açık olmalıdır. Daha sonra kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Bunlara rağmen arıza devam ediyorsa, teknik servis desteği gerekir.


3 Arızası (Kombide ateşleme olmuyor yada gaz yok)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombide ateşleme olmadığını anlıyoruz. İlk yapmanız gereken kontrol, dairenizde gaz olup olmadığına bakmaktır. Eğer eve gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa, kapalı gaz vanalarını açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Aynı arızanın devam etmesi durumunda kombi ana kart, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin tanı ve onarım için servis desteği şarttır.


4 Arızası (Kombide devir daim sorunu var)

Çözümü: Kombide devir daim sorunu olduğunu belirten işaretti. Sürkülasyon pompasında arıza meydana gelmiş olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Servis ekipleri ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


5 Arızası (Kombi su sıcaklığı normal değerde)

Çözümü: Bu işaret bir arıza durumu olmasa da, kombinin su sıcaklığının normal değerlerde olduğunu ifade eder. Kombiye reset attığınızda  kod ekrandan silinecektir. Eğer buna rağmen ekranda kalıyorsa, servis desteği alabilirsiniz.


6 Arızası (Alev algılama sorunu)

Çözümü: Bu durumda kombinin oluşan alevi algılamadığı anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk işlem kombiye reset atmaktır. Bu işlemin ardından sorun devam ediyorsa gaz valfi, ana kart yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Servis ekipleri sorunu net bir şekilde ortaya koyacaktır.


7 Arızası (Prosestat sorunu)

Çözümü: Bu kod, Hem yoğuşmalı hemde hermetik model kombilerde, fanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan prosestat’ta arıza olduğunu belirten işarettir. Kombiye bir kez reset attıktan sonra sorun düzelmiyorsa uzman bir ekipten destek almalısınız.


8 Arızası (Kombi ana kart sorunu)

Çözümü: Buderus Fc Breinbox Kombinin beyni olarak kabul edilen ana kartta yada sigorta kutusunda bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kombiye müdahale etmeden teknik servis ekiplerini aramanızı tavsiye ediyoruz.


9 Arızası (Elektronik sistem yada gaz sorunu)

Çözümü: Kombi bloke olmuştur ve çalışmaz. Kombinin hayati parçalarında beklenmedik bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. (Ana kart, gaz valfi gibi) Konuya hakim bir ekip tarafından arızanın yerinde görülmesi ve müdahale edilmesi en uygunu olur.


E Arızası (Kombiye gelen elektrik akımı çok düşük)

Çözümü: Kombi regülatörü kullanılmayan dairelerde sıklıkla görünür. En çok da kış aylarında karşımıza çıkan bir sorundur. Kombiye gelen elektrik akımı 170 voltun altına indiğinde E Arızası meydana gelir. Düşük elektrik voltajı neticesinde kombi ana kartı yada diğer elektronik sistemlerde arıza meydana gelmiş olabilir. Parça değişimi ve gerekli kontroller için servis desteği şarttır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir