Baymak Star Extra Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri


E01 Arıza Kodu (Gaz Besleme Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombinin ateşleme yapamadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk işlem, dairenize doğalgaz gelip gelmediğine bakmaktır. Eğer doğalgaz akışı var ve kombiye kadar da sağlıklı bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı vanalar varsa açın.  Daha sonra ‘OK’ tuşuna basılı tutarak kombiye reset atın. Bu işlemin ardından arızanın düzelmesi gerekir. Ancak arıza durumu devam ediyorsa; gaz valfi, ateşleme iyonizasyonu yada ana kartta sorun olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E02 Arıza Kodu (Emniyet Termostat Sensörü Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombinin aşırı ısınmasına bağlı emniyet sensöründe arıza olabilir. Kombiye bir kez reset atarak bekleyin eğer arıza düzelmezse teknik servis yardımı almanız gerekir.


E03 Arıza Kodu (Hava Akışında Sorun)


Çözümü; Bacalı ve hermetik kombilerde arıza durumu değişmektedir. Hermetik tip kombide, hava akışı fan yardımı ile sağlandığı için kombi fanında yada ana kartında bir sorun olabilir. Bacalı tip kombide ise, baca sensöründe arıza, baca sisteminde tıkanıklık yada yetersiz çekim olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E04 Arıza Kodu  (Geçici Alev Kaybı Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi brülörunda alev kaybı olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi ana kartı, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E05 Arıza Kodu (Isıtma Sensörü Sorunu)


Çözümü; Kalorifer ısıtma sensöründe bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensörün kendisinde de sorun olabilir, kablo bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensör borularında nemlenme de olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E06 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Sensörü Sorunu)


Çözümü; Kombi sıcak su sensöründe arıza olduğunu ifade eden koddur. Bu arıza sensörün kendisinde olacağı gibi, kablo bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensör borularında nemlenme sorunu olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E10 Arıza Kodu (Düşük Su Basınç Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu ekranda göründüğü zaman kombi su basınç değerinin düşük olduğu anlaşılır. Basınç değeri 1 barın altına inmiştir. Baymak Star Extra kombilerde otomatik su basma sistemi olduğu için kullanıcı olarak bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bir süre bekledikten sonra kombi otomatik su basma işlemini yapmadıysa, teknik servis ekiplerinden destek almanızı tavsiye ediyoruz.


E11 Arıza Kodu (Emniyet Termostatı Devre Dışı)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombinin yüksek sıcaklığına bağlı, emniyet termostatı devre dışı kalmıştır. Teknik servis ekiplerinden destek almanız gerekir.


E18 Arıza Kodu (Sistem Su Doldurma Fonksiyonu Devrede)


Çözümü; Bu kod ekranda göründüğü zaman kombi otomatik su doldurma fonksiyonunun devreye girdiğini anlıyoruz. Su doldurma işlemi bittikten sonra arıza kodu ekrandan kaybolacak ve sorun düzelecektir.


E19 Arıza Kodu (Sistem Su Doldurma Fonksiyonu Arızası)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombi otomatik su doldurma sisteminde bir sorun olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem olmadığı için teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.


E25 Arıza Kodu  (Maksimum Sıcaklık Uyarısı)

Çözümü; Bu arıza kodu belirdiği zaman kombide aşırı sıcaklığa bağlı limit termostatının devreye girdiğini ve kombiyi bloke ettiğini anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiyi soğutmaktır. Bunun için de kombi altında bulunan su vanaları ve petek vanalarını açın. Daha sonra kombiye bir kez reset atarak bekleyin. Bu işlemin ardından arıza durumu düzelmezse, üç yollu vanada arıza, pompada sıkışma, ana eşanjörde tıkanma, kireçlenme yada kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E31 Arıza Kodu (Kontrol Ünitesi İle Anakart Arasında İletişim Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda ana kartta arıza olabilir. Kombiye bir kez reset atarak bekleyin. eğer arıza durumu düzelmiyorsa, Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E35 Arıza Kodu (Alev Oluşum Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombide ateşleme sorunu olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atmak ve beklemektir. Eğer arıza durumu düzelmezse, Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E80-E96 Arıza Kodu (Devresel Kontrol Sistem Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Yüksek olasılıkla kombi ana kartında arıza vardır. Teknik servis desteği almanız gerekir.


E97 Arıza Kodu (Yanlış Enerji Besleme Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombiye gelen elektrik voltajında dengesizlik olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi otomatik olarak kendine reset atacaktır. Beklemenin ardından arıza kodu halen görünüyorsa, kombi ana kartında arıza olabilir. Teknik servis desteği almanız gerekir. Bu gibi durumlara mahruz kalmamak için kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


E98-E99 Arıza Kodu (Ana Kontrol Panosu Elektriksel Sorun)


Çözümü; Ekranda bu arıza kodları göründüğü zaman kombi ana kartı ile ilgili bir arıza olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir