Baymak Luna 24 Fi/31 Fi Kombi arıza kodları


E01 Arıza Kodu (Başarısız Ateşleme Sorunu)


Çözümü; Bu model kombilerde karşımıza en sık çıkan arıza çeşididir. Kombide başarısız ateşleme olduğunu ifade eden arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız şey dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğalgaz akışı var ve kombiye de sağlıklı bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Bu işlemden sonra kombi halen ateşleme yapmıyorsa, kombiye bir kez reset atarak bekleyin. Arızanın düzelmemesi durumunda, kombi gaz valfi, ateşleme iyanizasyonu yada ana kart arızası olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E02-F02 Arıza Kodları (Hatalı Alev Oluşumu)


ÇözümüLuna 24 Fi/31 Fi model hermetik kombilerde bu arıza kodları belirdiği zaman kombi ateşleme iyonizasyon arızası oluştuğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız tek şey kombiye bir kez reset atmaktır. Bu işlemin ardından arıza düzelmiyorsa, kombi iyonizasyon elektrodunda yada ana kartında arıza gelişmiş olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E03 Arıza Kodu (Aşırı Isınma Sorunu)


ÇözümüBu arıza kodu belirdiği zaman kombide aşırı ısınma olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem, kombi ısısını düşürmektir. İlk olarak kombi su basınç değerini kontrol edin. Eğer basınç değeri düşükse kombiye su basarak, ideal değer olan 1,5 bar seviyesine getirin daha sonra kombi altındaki tesisat vanalarını kontrol edin eğer kapalı vanalar varsa açın. Yaptığınız müdahaleye rağmen arıza durumu devam ediyorsa kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E04-E05-E06-F23 Arıza Kodları (Prosestat Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodları göründüğü zaman kombi fanı ile ana kart arasında iletişimi sağlayan elektronik parçada arıza olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kombi çalışmasını durdurur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Karışık bir arızadır. Kombi ana kartı, prosestat yada fan arızası gelişmiş de olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E08 Arıza Kodu (İyonizasyon Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombinin alev oluşumu algılamadığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi ana kartı, gaz valfi yada iyonizasyon elektrotunda arıza olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E09 Arıza Kodu (Gaz Valfi Besleme Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu görüldüğü zaman kombi gaz valfi kısmında sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E12-E21-F25 Arıza Kodları (Ana kart Sorunu)


ÇözümüGörünen bu arıza kodlarının hepsi de aynı anlama gelir. Bu durumda kombinin beyni olarak nitelendirilen ana kartında arıza olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak müdahale edeceğiniz bir arıza değildir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F13 Arıza Kodu (Reset Kilitlenme Sorunu)


ÇözümüKullanıcı tarafında reset düğmesine uzun süre basılması sonucu oluşan arıza durumudur. Kombiye tekrar reset atmak arızayı düzeltmez, kullanıcı olarak yapacağınız tek şey kombi şalterini indirip bir süre sonra tekrar kaldırmaktır. Bu müdahalenin ardından arıza düzelecektir.


F22 Arıza Kodu (Düşük Voltaj Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman tesisat elektriğinde meydana gelen voltaj düşüklüğünün kombide arıza oluşturduğunu anlıyoruz. Genellikle kış aylarında meydana gelen bir sorundur. Kullanıcı olarak yapacağınız tek şey belirli aralıklarla kombiye reset atmaktır. Buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombi ana kartında arıza gelişmiş olabilir. Arızanın tespiti ve onarımı için teknik servis desteği almanız gerekir.


F31 Arıza Kodu (Merkezi Isıtma Sensör Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kalorifer sensöründe, sensör kablo bağlantılarında yada sensör borularında nemlenmeye bağlı arıza gelişmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği almanız gerekir.


F32 Arıza Kodu (Dış Hava Sensör Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombinin dış hava koşullarına bağlı çalışmasını sağlayan sensörde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada sensör borularında nemlenme olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F33 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Sensör Sorunu)


ÇözümüBu arıza kodu belirdiği zaman kombi sıcak su Ntc’sinde sorun olduğunu anlıyoruz. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi sensör bağlantılarında temassızlık, kopma yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği almanız gerekir.


F37 Arıza Kodu (Düşük Su Basıncı Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombi su basınç değerinin düştüğünü anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem. Kombiye su basmaktır. Bunun için kombi sağ alt kısmındaki mavi doldurma musluğunu açarak kombiye su basmaya başlayın. Su basınç değeri ideal olan 1,5 bar seviyesine geldiği zaman doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemin ardından arıza durumu düzelmiyorsa, kombiye bir kez reset atın. Bu müdahaleden sonra da arıza devam ediyorsa, Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği almanız gerekir.


F59 Arıza Kodu (Gaz Grubu Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman gaz armatörü yada gaz valfi olarak bilinen parçada bir sorun olduğunu anlıyoruz. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği almanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir