Baymak Lambert Attivo Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri


E01 Arıza Kodu (Ateşleme Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize doğalgaz gelip gelmediğine bakmaktır. Eğer doğalgaz akışı var ve kombiye kadar da sağlıklı bir şekilde geliyorsa, Kombi gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işleme rağmen arıza durumu devam ediyorsa; Kombi anakartı, gaz eşanjörü yada ateşleme iyonizasyonunda arıza olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E02-F02 Arıza Kodu (Hatalı Alev Oluşum Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombi brülorunda ateşleme olduğu halde alev oluşmadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye birkaç kez reset atmaktır. Eğer buna rağmen arıza düzelmiyorsa, kombi anakartı, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E03 Arıza Kodu  (Aşırı Isınma Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombide aşırı ısınma sorunu olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapmanız gereken ilk şey kombiyi soğutmaktır. Bunun için de en az 3 petek vanasının açık olduğundan emin olun. Kombi alt kısmında bulunan tesisat vanaları kapalıysa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlere rağmen arıza durumu devam ediyorsa, ana eşanjörde kireçlenme, tıkanıklık, üç yollu vananın konumunda sapma, tesisatta tıkanma yada pompa sıkışma sorunu olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E04-E05-E06-F23 Arıza Kodları (Prosestat Arızası)


Çözümü; Bu arıza kodlarının hepsi de bir birine çok yakındır. Kombi diferansiyel hava basınç anahtarında sorun olduğu anlamına gelir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Bu arıza bazen de kombi anakart ve fan arızası ile de karıştırılır. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E08 Arıza Kodu (Anakart Ve İyonizasyon Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombi alev sisteminde sorun olduğu anlaşılır. Bunun neden kombi anakartı yada iyonizasyon elektrodundan olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E09 Arıza Kodu  (Gaz Valfi Geri Besleme Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman gaz valfinde yada ana kartta sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E12-E21-F25 Arıza Kodu (Elektronik Kart Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodlarının hepsi aynı anlamı ifade eder. Kombi ana kartında arıza olduğunu gösterirler. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis ekibinden destek almanız gerekir.


F13 Arıza Kodu (Reset Kilitlenmesi)


Çözümü; Kullanıcı reset tuşunu uzun bir süre basılı tuttuğu zaman oluşan bir arıza durumudur. Kombi şalterini kapatıp bir süre bekleyin. Şalteri açtıktan sonra arıza durumu düzelecektir.


F22 Arıza Kodu (Düşük Voltaj Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman elektrik voltajının düşük olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız tek şey bir süre beklemektir. Voltaj normale döndüğünde kombiye bir kez reset atın. Arıza durumu da düzelecektir. Ancak voltaj normal değerlerde olduğu halde arıza durumu devam ediyorsa; kombi ana kartında arıza olabilir. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


F31 Arıza Kodu  (Kalorifer Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada borularda nemlenme olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F32 Arıza Kodu (Dış Hava Sensör Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombinin dış havanın durumuna göre çalışmasını sağlayan sensörde bir sorun olduğu anlaşılır. Bu sensör her kombide bulunmaz. Sensörün kendisinde bir arıza olacağı gibi sensör bağlantılarında kopma ve kısa devre de olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F33 Arıza Kodu (Sıcak Su Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi sıcak su Ntc’sinde bir sorun olduğu anlaşılır. Bu arıza sensörün kendinde olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensör borularında nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F37 Arıza Kodu (Düşük Su Basınç Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su basınç değerinin düşük olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombi sol alt kısmında bulunan mavi doldurma musluğu açarak kombiye su basın. Kombi sağ alt kısmındaki göstergeye bakarak bar değerini görebilirsiniz. Basınç değeri 1 ile 2 bar arasına geldiği zaman doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemin ardından düzelme olmazsa kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Sorun düzelecektir. Eğer her şeye rağmen arıza düzelmiyorsa, kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.


F59 Arıza Kodu  (Gaz Grubu Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi gaz valfi veya gaz armatörü dediğimiz parçada bir sorun olduğu anlaşılır. Bu durumda kombi ateşleme işlemini yapamaz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir