Baymak Lambert 24 FN-BN Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


E01 Arıza Kodu (Ateşleme Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğalgaz var ve kombiye sağlıklı bir şekilde ulaşıyorsa, Kombi gaz vanalarının açık olduğuna emin olun. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa, Kombi ana kartı, gaz valfi veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve tamiri için teknik servis desteği gereklidir.


E02 Arıza Kodu (Emniyet Termostat Sorunu)


Çözümü; Bu kod göründüğü zaman kombinin aşırı ısınmasına bağlı limit termostatında bir sorun geliştiğini anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiyi en kısa sürede soğutmaktır. Bunun için de kombi altındaki tesisat vanalarını kontrol edin ve kapalı vanalar varsa açın. En az üç petek vanası açık olmalıdır. Bu işlemin ardından arıza durumu devam ediyorsa, kombiye bir kez reset atıp bir süre bekleyin. Eğer halen arıza devam ederse, kombide pompa sıkışması, üç yollu vanada arıza, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanıklık yada kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir. Sorunun kesin tespit ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E03 Arıza Kodu (Atık Gaz Sistem Sorunu)


Çözümü; Eğer kullandığınız kombi Baymak Lambert 24 FN hermetik kombi ise bu arıza durumunda, kombi fanı, ana kartı yada prosestat arızası olabilir. Kombiniz Baymak Lambert 24 BN  bacalı kombi ise baca borusu yerinden çıkmış, baca sisteminde sensör arızası yada baca sistemi tıkalı olabilir. Sorunun kesin tespit ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E05 Arıza Kodu (Kalorifer Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombi kalorifer sensöründe bir sorun olduğunu anlıyoruz. Sensörün kendisinde sorun olacağı gibi sensör kablo bağlantılarında temassızlık, kopma yada sensör borularında nemlenme olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arızanın net tespiti için teknik servis desteği gereklidir.


E06 Arıza Kodu (Sıcak Su Sensör Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi sıcak su sensöründe sorun olduğunu anlıyoruz. Sensörün kendisinde sorun olacağı gibi sensör kablo bağlantılarında temassızlık, kısa devre yada sensör borularında nemlenme olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Arızanın tespiti için teknik servis desteği almanız gerekir.


E10 Arıza Kodu (Kombi Su basınç Değeri Düşük)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su basınç değerinin düşük olduğunu anlıyoruz. Böyle bir durum karşısında yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. bunun için de kombinin sağ alt kısmındaki mavi doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Bar değeri 1 ile 2 arasında geldiği zaman mavi musluğu kapatın. Eğer  buna rağmen arıza durumu devam ederse, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Tüm işlemlere rağmen arıza düzelmiyorsa, teknik servis desteği gerekir.


E25/E26 Arıza Kodu (Pompa Blokaj Sorunu)


Çözümü; Her iki arıza kodu da aynı anlama gelmektedir. Bu durumda, kombinin aşırı ısınmaya bağlı sorun yaşadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiyi soğutmaktır. Bunun için de kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Eğer kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombi kalorifer modunda çalışıyorsa, petek vanalarının da açık olması gerekir. Kapalı vanalar varsa açın. Bu işlemlerin ardında arıza durumu devam ediyorsa, Ana eşanjörde tıkanma yada kireçlenme, üç yollu vanada konum atlatma veya pompo sıkışması olabilir. Arızanın tespiti için teknik servis desteği almanız gerekir.


E35 Arıza Kodu (Alev Oluşma Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombide alev oluşumunda sorun olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiye reset atmaktır. bu müdahalenin ardından sorun devam ediyorsa, kombi ana kartı, iyonizasyon elektrodu yada gaz valfinde arıza olabilir. Sorunun tespiti için teknik servis desteği almanız gerekir.


E96 Arıza Kodu (Voltaj Düşüklüğü Sebebi İle Kapanma Sorunu)


Çözümü; Özellikle kış aylarında en çok karşımıza çıkan arıza durumudur. Kombiye gelen elektrik voltajı düşük olduğu zaman kombide kapanma sorunu gelişir. Eğer elektrik voltajı normal değerlere geldiğinde arıza durumu devam ediyorsa, kombi ana kartında arıza gelişmiş olabilir. Bu gibi sorunlara maruz kalmamak için kombi regülatörü kullanmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir