Baymak Falke HC/BC Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


E01 Arıza Kodu (Brülör Ateşleme Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu göründüğü zaman kombi ateşleme sisteminde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer gaz akışı var ve kombiye de sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlere rağmen arıza devam ediyorsa, kombi gaz valfi, iyonizasyon elekltrodu yada ana kartında sorun olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği gereklidir.


E02 Arıza Kodu (Emniyet Termostat Sensörü Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu kod belirdiği zaman kombi limit termostatında sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, teknik servis desteği almanız gerekir.


E03 Arıza Kodu (Baca Termostatı Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi atık gaz sisteminde sorun olduğunu anlıyoruz. Eğer kullandığınız cihaz Falke HC model hermetik kombi ise baca borusunun yerinden çıkması, fan, porsestat yada kombi ana kart sorunu olabilir. Cihazınız Falke BC model bacalı kombi ise kombi baca borusunda tıkanıklık, sensör arızası yada baca çekişinde düşme olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği gereklidir.


E05 Arıza Kodu (Kalorifer Ntc Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, kalorifer Ntc sensöründe bir sorun olduğunu anlıyoruz. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği gerekir.


E06 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Sensör Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi sıcak su Ntc sensöründe bir sorun olduğu anlaşılır. Sensörün kendinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında temassızlık, kopma yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Teknik servis desteği gerekir.


E10 Arıza Kodu (Kombi Su Basıncı Düşük)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, su basınç değerinin düşük olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiye su basmaktır. Bunun için Falke HC/BC model kombilerin sağ alt kısmında bulunan mavi doldurma musluğunu açarak su basma işlemi yapabilirsiniz. Su basınç değeri ideal olan 1,5 bar civarına geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Buna rağmen arıza devam ederse, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Eğer arıza düzelmiyorsa, teknik servis desteği gerekir.


E25 Arıza Kodu (Maksimum Isı Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu göründüğü zaman kombi ısısının maksimum bir değere ulaştığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombi sıcaklığını düşürmektir. Bunun için de kombide su olup olmadığına bakın, kombi susuz çalıştığı zaman bu arıza oluşabilir. Bunun dışında, kombi su basınç değeri düşükse kombiye su basın. Kombi kış konumunda ve en az üç petek vanası açık olmalıdır. Kapalı vanalar varsa açın. Bu işlemlere rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombi üç yollu vanada konum atlama, pompa sıkışması, ana eşanjörde tıkanma yada kireçlenme olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servis desteği gerekir.


E35 Arıza Kodu (Alev Oluşumunda Sorun)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombide alev oluşumda bir sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız tek şey kombiye reset atmaktır. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, Kombi iyonizasyon elektrodunda, ana kartında yada gaz valfinde sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servis desteği gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir