Baymak Eco4 24 Fi-i Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


E01 Arıza Kodu (Ateşleme Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, kombide ateşleme sorunu olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğalgaz akışı var ve kombiye sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ederse, kombi gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda yada ana kartta sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


E02 Arıza Kodu  (Limit Termostat Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumu göründüğü zaman kombi kalorifer sisteminde aşısı sıcaklığa bağlı emniyet termostatının devreye girdiğini anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem kombi sıcaklığını düşürmektir. İlk olarak kombi su basınç değerine bakın, eğer basınç değeri düşükse kombiye su basın ve normal çalışma değerine getirin daha sonra kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı vanaları açın. En az üç petek vanasının açık olması gerekir. Buna rağmen arıza durumu devam ederse, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Yaptığınız tüm müdahaleye rağmen arıza devam ediyorsa, üç yollu vanada konum atlatma, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanıklık, kombi pompasında sıkışma gibi sorunlar olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


E03 Arıza Kodu (Atık Gaz Termostatı Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombi atık gaz sisteminde sorun olduğunu anlıyoruz. Eğer cihazınız Eco4 24 Fi model hermetik kombi ise bu arıza durumunda, kombi fanı, prosestat yada ana kartında sorun olabilir. Cihazınız Eco4 24 i model bacalı kombi ise baca sisteminde tıkanıklık yada sensöründe bir sorun olabilir. Her iki durumda da kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


E05 Arıza Kodu (Çıkış Suyu Sensör Sorunu)


Çözümü; Genel olarak kalorifer sensör sorunu olarak ifade edilen bu arıza durumunda kalorifer sensöründe sorun olacağı gibi sensör kablo bağlantılarında temassızlık, kopma, kısa devre yada sensör borularında nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


E06 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, sıcak su Ntc sensöründe sorun olduğunu anlıyoruz. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık, kısa devre yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği gerekir.


E10 Arıza Kodu (Tesisat Su Basıncı Düşük)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiğinde, kombi su basınç değerinin düşük olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basarak basınç değerini idael konuma getirmektir. Bunun için de kombinin sağ alt tarafında bulunan mavi doldurma musluğunu açarak cihaza su basın. Kombi su basıncı 1,5 bar değerine ulaştığında doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemin ardında arıza düzelecektir.


E25/E26 Arıza Kodu (Pompa Blokaj Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombi pompa sisteminde sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği gerekir.


E35 Arıza Kodu (Alev Algılanmıyor Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında görünen bu arıza kodu, cihazda alevin algılanmadığını ifade eder. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Bu işlemin ardından arıza devam ederse, kombi ana kartı, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Teknik servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.


E96 Arıza Kodu (Düşük Voltaj Problemi)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombiye gelen elektrik akımında dengesizlik olduğunu ve buna bağlı sorun yaşandığını anlıyoruz. Genellikle kış aylarında en çok rastlanan arıza durumudur. Belli bir süre sonra elektrik akımı normal değerlere geldiğinde arıza devam ediyorsa, kombi ana kartında arıza gelişmiş olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği gereklidir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir