Baymak Dolcevita 24 HC-24 BC Kombi Arıza Kodları


E01 Arıza Kodu (Başarısız Ateşleme)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombinin başarılı bir şekilde ateşleme yapmadığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, dairenize gaz akışı olup olmadığını kontrol etmektir. Gaz akışı var ve kombiye de sorunsuz bir şekilde doğalgaz geliyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Son olarak kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Tüm bunlara rağmen arıza düzelmiyorsa, kombi gaz valfi, ateşleme iyanizasyonu yada ana kartta sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve onarımı için teknik servis desteği almanız gerekir.


E02 Arıza Kodu (Emniyet Termostat Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu göründüğü zaman kombide meydana gelen yüksek sıcaklığa bağlı koruma amaçlı devreye giren Emniyet Termostatında bir arıza olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken şey, kombi sıcaklık değerini düşürmektir. Bunun için de kombi alt kısmında bulunan vanalar ve petek vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Eğer kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa, cihazın kalorifer filtresinde ve tesisatında tıkanıklık, üç yollu vanada konum atlama sorunu, ana eşanjörde tıkanıklık yada kireçlenme sorunu yada kombi pompasında sıkışma olabilir.  Arızanın net teşhisi ve onarımı için teknik servis desteği almanız gerekir.


E03 Arıza Kodu (Atık Gaz Sistemi Sorunu)


Çözümü; Dolcevita 24 HC model hermetik kombilerde bu arıza kodu belirdiği zaman kombi fan, ana kartı yada prosestat da arıza meydana geldiğini anlıyoruz. Dolcevita 24 BC model bacalı kombilerde ise bu arıza durumunda, kombi baca sisteminde tıkanıklık, bacanın yerinden çıkması yada baca sensöründe bir sorun olduğu anlaşılır. Her iki durumda arızaların kesin tespit ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E05 Arıza Kodu (Merkezi Isıtma Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu kod göründüğü zaman, kalorifer sensöründe bir sorun olduğunu anlıyoruz. Bu sorun sensörün kendisinde olacağı gibi sensör bağlantılarında kopma, temassızlık yada sensör borularında nemlenme olabilir. Arızanın kesin tespit ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E06 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Sensör Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda, kombi sıcak su sensöründe bir sorun olduğunu anlıyoruz. Sensörün kendisinde sorun olacağı gibi kablo bağlantılarında temassızlık, kopma yada sensör borularında nemlenme olabilir. Sorunun net bir şekilde ortaya konması ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E10 Arıza Kodu (Düşük Basınç Arızası)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, kombi su basınç değerinin düştüğünü anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem, kombiye su basarak basınç değerini ideal çalışma değeri olan 1,5 bara getirmektir. Bunun için de Dolcevita HC ve BC model kombilerin sağ alt kısmındaki mavi doldurma musluğunu öne çekip sonrada açmanız gerekiyor. Kombiye su basıp basınç değerini 1,5 bar seviyesine getirdikten sonra kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa, Arızanın kesin teşhisi ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E25/26 Arıza Kodu (Muhtemel Pompa Blokaj Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda, kombi devir daim pompasında arıza geliştiğini anlıyoruz. Kullanıcı olarak kontrol etmeniz gereken şey kombi tesisat ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Kapalı vanalar varsa açın. Bu işlemden sonra arıza devam ediyorsa, Arızanın net teşhisi ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E35 Arıza Kodu (Alev Oluşum Arızası)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman brülöründe yanma olduğu halde alev oluşmadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Bu durumda kombiye en fazla üç kez reset atmanızı tavsiye ediyoruz. Buna rağmen arıza devam ederse, kombi ana kartında, gaz valfinde yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Arızanın net teşhisi ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir.


E96 Arıza Kodu (Düşük Voltaj Sebebi İle Kapanma)


Çözümü; Bu arıza durumunda, kombiye gelen elektrik voltajının düşmesine bağlı kombinin kapandığını görüyoruz. Genellikle kış aylarında daha sık görülen bir durumdur. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmeden bir süre beklemenizi öneriyoruz. Elektrik akımı normale geldiği halde arıza devam ediyorsa, kombi ana kartında arıza gelişmiş olabilir. Arızanın net teşhisi ve onarımı için teknik servisten destek almanız gerekir. Bu gibi durumlarda kombiyi korumak için regülatör kullanmanız en sağlıklısı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir