Baymak Brötje Novadens Extra Arıza Kodları Ve Çözümleri – (Yeni Model)


E1 Arıza Kodu (Alev Oluşmama Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu göründüğü zaman dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz, eğer doğal girişi var ve kombiye de sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı vana varsa açın. Bu işlemlere rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombiye bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Arıza devam ederse, kombi anakart, iyonozasyon elektrotu yada gaz valfinde sorun olabilir. Kesin çözüm için teknik servis desteği almanız gerekir.


E3 Arıza Kodu (Akış Sensörü Ntc Sorunu)


Çözümü; Kombi akış sensöründe sorun olacağı gibi kablo bağlantılarında temassızlık yada sensör borularında nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.


E4 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Sensöründe Sorun)


ÇözümüKombi kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sorun sensörün kendisinde olacağı gibi kablo bağlantılarında temassızlık yada sensör borularında nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.


E5 Arıza Kodu (Kombi Fan Sorunu)


ÇözümüBu arıza kodu göründüğü zaman kombi fanından sinyal alınamadığını anlıyoruz. Bu durumda, kombi atık gaz sisteminde sorun meydana gelmiştir. Bu arıza fanın kendisinde olacağı gibi ana kart yada bağlantı parçalarından da olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.


E6 Arıza Kodu (Yüksek Sıcaklık Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombi sıcaklığının maksimum düzeyde arttığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombi sıcaklığını düşürmektir. Bunun için de ilk olarak kombi de su olup olmadığını ve kombi su basınç değerinin ideal çalışma değerinde olup olmadığına bakmaktır. Eğer su var ve basınç değeri normal ise kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Arıza durumu devam ediyorsa, pompa sıkışması, kalorifer sisteminde tıkanıklık, ana eşanjörde kireçlenme yada tıkanıklık veya üç yollu vanada konum atlama gibi sorunlar olabilir. Teknik servis desteği almanız gerekir.


E8 Arıza Kodu (Kombi Su basıncı Düşük)


ÇözümüBu arıza kodu kombi ekranında belirdiği zaman, kombinin su basınç değerinin düştüğünü anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin sağ alt kısmında bulunan kırmızı doldurma musluğunu açarak kombi su basınç değeri 1,5 bar olana kadar su basın, arıza durumu düzelmezse kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işleme rağmen arıza halen devam ediyorsa, Teknik servis desteği almanız gerekir.


E9 Arıza Kodu (Limit Termostat Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu belirdiğinde kombi limit termostatının kapama yaptığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız tek işlem kombiye reset atmaktır. Bu işlemin ardından arıza devam ediyorsa, teknik servis desteği almanız gerekir.


E10 Arıza Kodu (Yüksek Basınç Sorunu)


ÇözümüBu arza kodu belirdiği zaman kombi su basınç değerinin çok fazla arttığını anlıyoruz. Böyle bir sorun karşısında yapacağınız işlem, basınç değerini düşürmektir. Bunun için de; kombiye en yakın peteğin üst yan kısmındaki hava alma kısmını açın ve su boşaltın. Basınç değeri 1,5 bar olana kadar işleme devam edin. Bu müdahalenin ardında arıza düzelecektir. Eğer arıza devam ederse, teknik servis desteği almanız gerekir.


E12 Arıza Kodu (Resetleme Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombi resetleme düğmesinde bir sorun oluştuğunu anlıyoruz. Bu durumda yapacağınız işlem kombi şalterini indirip bir süre sonra tekrar açmaktır. Bu müdahalenin ardından arıza düzelecektir.


E13 Arıza Kodu (EEPROM Sorunu)


ÇözümüBu arıza kodu göründüğü zaman kombide yazılımsal bir sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.


E16 Arıza Kodu (Baca Termostatın Kapaması Sorunu)


ÇözümüBu arıza durumunda, kombi baca termostatında bir sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis müdahalesi gerektirir.


E23 Arıza Kodu (Dış Hava Sensörü Arızası)


ÇözümüKombinin dış hava koşullarına bağlı çalışmasını sağlayan sensörde bir sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Teknik servis müdahalesi gerektirir.


E25 Arıza Kodu (Ana Eşanjör Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman ana eşanjörde sorun olduğunu anlıyoruz. Eşanjörde tıkanma yada kireçlenme olabilir. Sorunun kesin tespiti ve tamiri için teknik servis müdahalesi gerekir.


E26 Arıza Kodu (Elektrik Valfi Geri Besleme Sorunu)


ÇözümüKombi ekranında bu kod belirdiği zaman, kombi elektrik beslemesinde sorun olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Buna rağmen aynı sorun devam ediyorsa, elektrik voltajında oluşan dalgalanmaya bağlı, kombi ana kartında arıza gelişmiş olabilir. Sorunun kesin tespiti ve tamiri için teknik servis müdahalesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir