Baymak Brötje Novadens Extra Arıza Kodları Ve Çözümleri – Eski Model


E10 Arıza Kodu (Dış Ortam Sıcaklık Sensör Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu belirdiği zaman, kombinin dış ortam sıcaklığına bağlı çalışmasını sağlayan sensörde arıza, bağlantılarında kopma yada temassızlık olduğunu anlıyoruz. Arızanın net olarak tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


E20 Arıza Kodu (Kalorifer Sensörü Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombi ısıtma sensörü yani Ntc sinde arıza olduğunu anlıyoruz. Sorun sensörün kendisinde olacağı gibi bağlantılarında temassızlık yada kopma da olabilir. Arızanın net olarak tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


E28 Arıza Kodu (Baca Sensörü Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu görüldüğü zaman bacalı modellerde olan bu sensör, kombinin sıcaklık değerini de kontrol ederek ana karta aktarır. Sensör bağlantılarında temassızlık, kopma yada sensörün kendisinde arıza olabilir. Sorunun net olarak tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


E50 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Sensör Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombi sıcak su sensöründe bir sorun olduğu anlaşılır. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi sensör bağlantılarında temassızlık yada kopma da olabilir. Sorunun net olarak tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


E60 Arıza Kodu (Oda Termostatı Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi ile oda termostatı arasında bağlantıyı sağlayan sönsörde bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis desteği gerekir.


E62 Arıza Kodu (Anakart Yazılım Versiyon Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda, kombi ana kart versiyonunda bir sorun olduğunu anlıyoruz. Teknik servis ekibi tarafından müdahale gerektiren bir arızadır.


E88 Arıza Kodu (Anakart İle Kontrol Ünitesi Arasında İletişim Kopukluğu)


Çözümü; Kombi ana kartı ile kontrol ünitesi arasında bağlantı sorunu olduğunu ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis ekibi tarafından müdahale gerektiren bir arızadır.


E95 Arıza Kodu (AVS 77 Kontrol Ünitesi Saati Sorunu)


Çözümü; En kısa zamanda Teknik servis ekipleri tarafından müdahale gerektiren bir arızadır.


E110 Arıza Kodu (Emniyet Termostatı Sorunu)


Çözümü; Kombi aşırı derece ısındığı zaman koruma amaçlı devreye giren emniyet termostatında bir sorun olduğunu ifade eden koddur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, en kısa sürede kombiyi soğutmaktır. Bunun için kombi altındaki su vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı vanalar varsa açın. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, teknik servis desteği gerekir.


E119 Arıza Kodu (Düşük Su Basınç Sorunu)


Çözümü; Kombi su basınç değerinin düşük olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiye su basarak basınç değerini 1,5 bar seviyesine getirmektir. Bunun için de kombi alt kısmında bulunan mavi musluğu açmanız gerekir. Su basınç değeri 1 ile 2 bar arasına geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Buna rağmen arıza devam ederse kombiye bir kez reset atın.


E125 Arıza Kodu (Sistemde Su Yok Veya Hava Var)


Çözümü; Bu arıza durumunda, kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, kombi su basınç değerine bakmaktır. Basınç değeri düşükse kombiye su basın, basınç değeri normal olduğu halde arıza devam ederse sistemde hava var demektir. Bu durumda yapacağınız işlem olmadığı için teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.


E127 Arıza Kodu (Anti-Lejyoner Fonksiyonu Devrede)


Çözümü; Kombi ekranında görünen bu kod bir arıza göstergesi değildir. Geçici bir durumdur. Kullanıcı olarak müdahale etmenize gerek yoktur. Bir süre sonra kod ekrandan kaybolacaktır.


E130 Arıza Kodu (Baca Sensöründe Aşırı Isınma Sorunu)


Çözümü; Kombi atık gaz sıcaklığı ölçen sensörde bir sorun olduğunu gösteren arıza durumudur. Bunun birçok nedeni olabilir. Bacada yetersiz çekim gücü, tıkanıklık yada sensörün kendisinde arıza olabilir. Teknik servis desteği gerekir.


E131 Arıza Kodu (E125 Ve E130 Arızasından Sonra Elektriğin Kesildiğini Belirtir)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombiye reset atarak bir süre bekleyin eğer arıza devam ederse teknik servis desteği almanız gerekecektir.


E133 Arıza Kodu (Gaz Girişi Yetersiz)


Çözümü; Bu arıza kodu belirdiği zaman kullanıcı olarak yapacağınız şey, dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğalgaz akışı var ve kombiye sorunsuz bir şekilde geliyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bunlara rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombi ana kartı, ateşleme iyonizasyonu yada gaz valfinde arıza olabilir. Teknik servis desteği almanız gerekecektir.


E151 Arıza Kodu (Kontrol Kart Problemi)


Çözümü; Bu arıza durumu belirdiği zaman kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi ateşleme elektrotlarının pozisyonunda bir sorun olabilir. Teknik servis desteği gerektirir.


E155 Arıza Kodu (Maksimum Resetleme)


Çözümü; Kullanıcı tarafından üst üste yapılan resetleme sonucu cihazın kendini korumaya alması durumudur. Kombi şalterini indirip kaldırdıktan sonra arıza durumu düzelecektir.


E156 Arıza Kodu (Düşük Veya Yüksek Voltaj Problemi)


Çözümü; Kombiye gelen elektrik akımında yükselme yada düşme olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak müdahale edeceğiniz bir durum yoktur. Elektrik akımı normal değerlere geldiğinde kombi otomatik resetleme yapacaktır. Eğer otomatik resetleme sonrasında da arıza devam ediyorsa, kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Teknik servis desteği gerektirir.


E160 Arıza Kodu (Fan Arızası)


Çözümü; Kombide yanma sonucunda meydana gelen atık gazların dışarı gönderilmesini sağlayan fanda bir arıza olduğunu belirten koddur. Bu durumda kombi fanında yada kombi ana kartında arıza olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği gereklidir.


E193 Arıza Kodu (Sistemin Hava Yapması)


Çözümü; Bu arıza durumu geliştiği zaman, kullanıcı olarak müdahale etmenize gerek yoktur. Kombi otomatik resetleme yapar ve arıza durumu düzelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir