Baymak Baxi Luna 3 Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri


E01 Arıza Kodu (Gaz Besleme Sorunu)


Çözümü; Baymak’ın ürettiği bu model kombilerde karşımıza en sık çıkan arıza durumudur. Bu kod ekranda belirdiği zaman kombinin ateşleme yapmadığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize doğalgaz akışı olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer gaz akışı var ve kombiye de sağlıklı bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Bu işlemden sonra kombi halen ateşleme yapmıyorsa, kombiye bir kez reset atarak bekleyin. Arzının düzelmemesi durumunda, kombi gaz valfi, ateşleme iyanizasyonu yada ana kart arızası olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E02 Arıza Kodu (Emniyet Termostat Sorunu)


Çözümü; Kombi aşırı ısındığı zaman koruma amaçlı devreye giren emniyet termostatında bir arıza olduğunu gösteren koddur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye bir kez reset atarak beklemektir. Bu işlemin ardından arıza durum devam ediyorsa, Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


E03 Arıza Kodu (Hava Akışında Sorun Var)


Çözümü; Kombinizde bu arıza kodu belirdiği zaman, eğer kombi modeli hermetikse, fan, ana kart yada prosestat arızası olabilir. Bacalı model kombilerde ise baca sisteminde tıkanıklık, baca borusunun yerinden çıkması yada baca sensöründe sorunlar olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servisten destek almanız gerekir.


E04 Arıza Kodu (Geçici Alev Kaybı Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombi brülöründe ateşleme sonrasında alev kaybı olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye bir kez reset atarak beklemektir. Eğer bu işlemin arıdan arıza devam ediyorsa, kombi elektrot iyonizasyonunda, gaz armatöründe yada ana kartında arıza olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servisten destek almanız gerekir.


E05 Arıza Kodu (Isıtma Devresi Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi sensör arızası olduğunu anlıyoruz. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensörün kendisinde arıza olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servisten destek almanız gerekir.


E06 Arıza Kodu (Kullanım Suyu Devresi Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman sıcak su sensöründe bir sorun olduğunu anlıyoruz. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre olacağı gibi sensörün kendisinde de arıza olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servisten destek almanız gerekir.


E10 Arıza Kodu (Düşük Su Basıncı Arızası)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su basınç değerinin düşük olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Baymak’ın bu modellerinde su basmak için kombinin sağ alt kısmında bulunan kırmızı doldurma musluğunu açmanız gerekir. Kombi su basınç değeri ideal değer olan 1,5 bar seviyesine geldiğinde ekrandaki arıza kodu silinecektir. Son olarak kombi doldurma musluğunu kapatınız.


E25 Arıza Kodu (Maksimum Sıcaklık Uyarısı)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman tesisat su sıcaklığının maksimum değere geldiğini anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem tesisatın sıcaklık değerini düşürmektir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, ilk önce kombi altındaki tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız, kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye bir kez reset atın. Bu işlemlerin ardından arıza durumu devam ediyorsa, üç yollu vanada sorun, kalorifer tesisatında tıkanıklık, kalorifer dönüş vanasında tıkanma, pompa sıkışması yada ana eşanjörde tıkanıklık olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servisten destek almanız gerekir.


E35 Arıza Kodu (Alev Oluşum Sorunu)


Çözümü; Bu arıza durumunda kombi brülöründe alev oluşum sorunu olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Bu işlemin ardından arıza durumu devam ediyorsa, kombi elektrot iyonizasyonunda, gaz valfinde yada ana kartında arıza olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servisten destek almanız gerekir.


E80 Arıza Kodu (Devresel Kontrol Sistem Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, ana kart arızası oluştuğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Arızanın tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


E97 Arıza Kodu (Yanlış Enerji Besleme Sorunu)


Çözümü; Kombiye gelen elektrik akımındaki dengesizliğe bağlı gelişen arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Elektrik akımı normal değerlere geldiğinde arıza devam ediyorsa, kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Arızanın tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


E98/99 Arıza Kodu (Ana Kontrol Panosu Elektriksel Arıza)


Çözümü; Her iki arıza kodu da aynı anlamı ifade eder. Kombi ana kart bağlantılarında bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Sağlıklı bir tamir işlemi için teknik servis ekiplerinin cihaza müdahale etmesi gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir